You&I Tech AB
You&I Tech AB har organisationsnummer 556806-8596 (5568068596)
Aktiebolag • Org.nr: 556806-8596
Om företaget
You&I Tech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landskrona. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Företaget bedriver även verksamhet inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 392 099 kr räkenskapsåret 2025 (1 447 042 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte You&I Tech AB 1 392 099 kr och redovisade ett resultat på 144 442 kr. Rörelsemarginalen var 12,6 procent, under branschens median (median 22,1 procent). Soliditeten var 45,1 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 203,5 procent, under branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,6 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,7 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 45,1 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 203,5 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,8 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 464 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 325 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 830 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 7 av 15 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Landskrona.
- Plats 331 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 13 437 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 117 003 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,7 procent | -1,8 procent | 5,2 procent | 14,7 procent | 12,6 procent |
| Vinstmarginal | -0,7 procent | -1,8 procent | 5,5 procent | 14,8 procent | 13,7 procent |
| Soliditet | 50,0 procent | 44,5 procent | 43,3 procent | 42,6 procent | 45,1 procent |
| Kassalikviditet | 257,9 procent | 210,9 procent | 194,7 procent | 194,0 procent | 203,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,6 procent | 0,4 procent | 11,7 procent | 18,9 procent | 15,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -1,8 procent | 11,7 procent | 9,0 procent | 13,4 procent | -3,8 procent |
| Omsättning per anställd | 349 000 kr | 390 000 kr | 425 000 kr | 482 000 kr | 464 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 288 000 kr | 345 000 kr | 331 000 kr | 347 000 kr | 325 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lördagsgatan 326161 Landskrona
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom främst mekanisk produktutveckling och design för verkstadsindustri och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva fastighets- förvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 293 933 kr | 1 066 883 kr | 1 047 780 kr | 1 169 874 kr | 1 275 706 kr | 1 447 042 kr | 1 392 099 kr |
| Övriga externa kostnader | 241 712 kr | 220 814 kr | 189 049 kr | 153 308 kr | 213 333 kr | 190 775 kr | 240 811 kr |
| Personalkostnader | 883 578 kr | 805 788 kr | 862 751 kr | 1 034 861 kr | 992 839 kr | 1 041 111 kr | 975 964 kr |
| Avskrivningar | - | 3 128 kr | 3 128 kr | 3 128 kr | 3 128 kr | 3 128 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 168 643 kr | 37 153 kr | -7 148 kr | -21 423 kr | 66 406 kr | 212 028 kr | 175 324 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 916 kr | 2 316 kr | 15 872 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | -2 740 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 168 643 kr | 37 153 kr | -7 148 kr | -21 423 kr | 70 062 kr | 214 344 kr | 191 196 kr |
| Bokslutsdispositioner | -43 000 kr | 0 kr | 27 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | -26 800 kr | -12 000 kr |
| Skatt | 28 275 kr | 8 838 kr | 5 201 kr | 1 419 kr | 20 604 kr | 39 442 kr | 34 754 kr |
| Årets resultat | 97 368 kr | 28 315 kr | 14 651 kr | 2 158 kr | 74 458 kr | 148 102 kr | 144 442 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 12 512 kr | 9 384 kr | 6 256 kr | 3 128 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 12 512 kr | 9 384 kr | 6 256 kr | 3 128 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 357 924 kr | 1 468 167 kr | 1 112 868 kr | 1 258 125 kr | 1 468 451 kr | 1 841 853 kr | 2 061 748 kr |
| Kortfristiga fordringar | 346 492 kr | 303 240 kr | 341 646 kr | 412 185 kr | 728 020 kr | 734 402 kr | 5 901 kr |
| Kassa och bank | 1 011 432 kr | 1 164 927 kr | 771 222 kr | 845 940 kr | 740 431 kr | 1 107 451 kr | 2 055 847 kr |
| Summa tillgångar | 1 357 924 kr | 1 480 679 kr | 1 122 252 kr | 1 264 381 kr | 1 471 579 kr | 1 841 853 kr | 2 061 748 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 517 830 kr | 546 145 kr | 560 796 kr | 562 954 kr | 637 412 kr | 785 514 kr | 929 957 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 370 462 kr | 467 830 kr | 496 145 kr | 510 796 kr | 512 954 kr | 587 412 kr | 735 515 kr |
| Årets resultat | 97 368 kr | 28 315 kr | 14 651 kr | 2 158 kr | 74 458 kr | 148 102 kr | 144 442 kr |
| Obeskattade reserver | 157 000 kr | 157 000 kr | 130 000 kr | 105 000 kr | 80 000 kr | 106 800 kr | 118 800 kr |
| Kortfristiga skulder | 683 094 kr | 777 534 kr | 431 456 kr | 596 427 kr | 754 167 kr | 949 539 kr | 1 012 991 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 2 379 kr | 0 kr | - | 10 008 kr | 10 111 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 590 585 kr | 697 168 kr | 342 900 kr | 504 277 kr | 657 345 kr | 839 278 kr | 896 454 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 357 924 kr | 1 480 679 kr | 1 122 252 kr | 1 264 381 kr | 1 471 579 kr | 1 841 853 kr | 2 061 748 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades år 2010 och bedriver sedan dess teknisk konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Skåne län, Landskrona kommun.
Företrädare
- Andreas A
Undertecknad i Landskrona 2026-06-28 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har You&I Tech AB för organisationsnummer?
You&I Tech AB har organisationsnummer 556806-8596 (5568068596).
Var ligger You&I Tech AB?
You&I Tech AB har sin registrerade adress Lördagsgatan 3, 26161 Landskrona.
Vilken bransch är You&I Tech AB verksamt i?
You&I Tech AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter You&I Tech AB?
You&I Tech AB hade en nettoomsättning på 1 392 099 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har You&I Tech AB?
You&I Tech AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.