Villa Vendelsö AB
Villa Vendelsö AB har organisationsnummer 556806-9693 (5568069693)
Aktiebolag • Org.nr: 556806-9693
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderStockholm
Om företaget
Villa Vendelsö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 540 000 kr räkenskapsåret 2025 (721 481 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Villa Vendelsö AB 540 000 kr och redovisade ett resultat på 149 kr. Rörelsemarginalen var 41,0 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 34,0 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 55,4 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 41,0 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 11,9 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 34,0 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 55,4 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 028 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 620 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 34 566 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 61 927 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 186 200 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 41,0 procent |
| Vinstmarginal | 4,1 procent | 11,9 procent |
| Soliditet | 2,8 procent | 34,0 procent |
| Kassalikviditet | 16,8 procent | 55,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 4165c/o Ramshammar
10264 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta egna fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 721 481 kr | 539 761 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 93 992 kr |
| Övriga externa kostnader | 508 400 kr | 162 846 kr |
| Personalkostnader | 200 kr | - |
| Avskrivningar | 61 605 kr | 61 605 kr |
| Rörelseresultat | 151 276 kr | 221 318 kr |
| Ränteintäkter | - | 149 kr |
| Räntekostnader | 121 918 kr | 157 553 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 358 kr | 63 914 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -63 765 kr |
| Skatt | 6 280 kr | - |
| Årets resultat | 23 078 kr | 149 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 5 004 380 kr | 4 696 355 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 004 380 kr | 4 696 355 kr |
| Omsättningstillgångar | 135 612 kr | 137 133 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 218 kr | 10 015 kr |
| Kassa och bank | 65 394 kr | 127 118 kr |
| Summa tillgångar | 5 139 992 kr | 4 833 488 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 144 366 kr | 1 643 433 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 21 288 kr | 1 543 284 kr |
| Årets resultat | 23 078 kr | 149 kr |
| Kortfristiga skulder | 808 039 kr | 247 555 kr |
| Leverantörsskulder | 7 806 kr | 3 208 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 139 992 kr | 4 833 488 kr |
Företrädare
- Anders v
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Villa Vendelsö AB för organisationsnummer?
Villa Vendelsö AB har organisationsnummer 556806-9693 (5568069693).
Var ligger Villa Vendelsö AB?
Villa Vendelsö AB har sin registrerade adress Box 4165, 10264 Stockholm.
Vilken bransch är Villa Vendelsö AB verksamt i?
Villa Vendelsö AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Villa Vendelsö AB?
Villa Vendelsö AB hade en nettoomsättning på 540 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-04-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.