Stefan Persson Bygg AB
Stefan Persson Bygg AB har organisationsnummer 556807-2580 (5568072580)
Aktiebolag • Org.nr: 556807-2580
Om företaget
Stefan Persson Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 1 546 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 916 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stefan Persson Bygg AB 1 546 000 kr och redovisade ett resultat på 18 584 kr. Rörelsemarginalen var -0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 81,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 851,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,9 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,7 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 851,7 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -19,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 773 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 541 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 871 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 28 av 67 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Sundsvall.
- Plats 865 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 2 125 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 107 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,2 procent | 16,7 procent | -117,4 procent | 17,8 procent | -0,9 procent |
| Vinstmarginal | 22,9 procent | 16,5 procent | -118,3 procent | 17,7 procent | -0,8 procent |
| Soliditet | 82,4 procent | 82,5 procent | 84,4 procent | 80,7 procent | 81,7 procent |
| Kassalikviditet | 637,3 procent | 641,2 procent | 810,5 procent | 759,6 procent | 851,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,1 procent | 13,3 procent | -37,6 procent | 9,2 procent | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 19,6 procent | 10,1 procent | -77,3 procent | 182,2 procent | -19,3 procent |
| Omsättning per anställd | 905 000 kr | 997 000 kr | 226 000 kr | 958 000 kr | 773 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 351 000 kr | 441 000 kr | 349 000 kr | 517 000 kr | 541 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Getbergsvägen 4c/o c/o Stefan Persson
85462 Sundsvall
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Getbergsvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska också äga och förvalta fastigheter samt idka handel med värdepapper och aktier.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 270 990 kr | 2 715 648 kr | 2 991 130 kr | 679 383 kr | 1 916 152 kr | 1 546 084 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 54 214 kr | 107 038 kr | 150 745 kr | 246 369 kr | 179 272 kr | 227 078 kr |
| Övriga externa kostnader | 182 989 kr | 191 501 kr | 166 646 kr | 115 353 kr | 96 316 kr | 115 081 kr |
| Personalkostnader | 1 145 827 kr | 1 052 737 kr | 1 322 499 kr | 1 047 550 kr | 1 034 517 kr | 1 082 433 kr |
| Avskrivningar | 36 697 kr | 50 952 kr | 54 198 kr | 54 198 kr | 73 532 kr | 91 270 kr |
| Rörelseresultat | 142 968 kr | 630 040 kr | 500 192 kr | -797 236 kr | 340 292 kr | -13 568 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 27 kr | 2 176 kr | 4 043 kr |
| Räntekostnader | 2 742 kr | 7 406 kr | 5 668 kr | 5 425 kr | 3 163 kr | 2 963 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 140 226 kr | 622 634 kr | 494 524 kr | -802 634 kr | 339 305 kr | -12 488 kr |
| Bokslutsdispositioner | 84 625 kr | 0 kr | - | - | -122 542 kr | 31 072 kr |
| Skatt | 50 720 kr | 135 622 kr | 104 073 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 174 131 kr | 487 012 kr | 390 451 kr | -802 634 kr | 216 763 kr | 18 584 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 289 882 kr | 259 430 kr | 205 232 kr | 151 034 kr | 323 202 kr | 1 708 072 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 289 882 kr | 259 430 kr | 205 232 kr | 151 034 kr | 323 202 kr | 231 932 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 1 476 140 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 338 592 kr | 2 830 354 kr | 3 353 958 kr | 2 375 584 kr | 2 590 656 kr | 1 192 249 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 554 187 kr | 2 230 693 kr | 2 547 268 kr | 1 907 157 kr | 2 035 265 kr | 671 981 kr |
| Kassa och bank | 784 405 kr | 599 661 kr | 806 690 kr | 468 427 kr | 555 391 kr | 520 268 kr |
| Summa tillgångar | 2 628 474 kr | 3 089 784 kr | 3 559 190 kr | 2 526 618 kr | 2 913 858 kr | 2 900 321 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 058 689 kr | 2 545 701 kr | 2 936 153 kr | 2 133 519 kr | 2 350 282 kr | 2 368 866 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 834 558 kr | 2 008 689 kr | 2 495 702 kr | 2 886 153 kr | 2 083 519 kr | 2 300 282 kr |
| Årets resultat | 174 131 kr | 487 012 kr | 390 451 kr | -802 634 kr | 216 763 kr | 18 584 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | 122 542 kr | 91 470 kr |
| Kortfristiga skulder | 469 785 kr | 444 083 kr | 523 037 kr | 293 099 kr | 341 034 kr | 139 985 kr |
| Leverantörsskulder | 231 150 kr | 22 270 kr | 96 328 kr | 88 589 kr | 11 990 kr | 54 456 kr |
| Skatteskulder | 103 711 kr | 133 062 kr | 136 313 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 192 kr | 181 468 kr | 194 544 kr | 137 925 kr | 65 596 kr | 20 427 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 628 474 kr | 3 089 784 kr | 3 559 190 kr | 2 526 618 kr | 2 913 858 kr | 2 900 321 kr |
Företrädare
- Stefan P
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stefan Persson Bygg AB för organisationsnummer?
Stefan Persson Bygg AB har organisationsnummer 556807-2580 (5568072580).
Var ligger Stefan Persson Bygg AB?
Stefan Persson Bygg AB har sin registrerade adress Getbergsvägen 4, 85462 Sundsvall.
Vilken bransch är Stefan Persson Bygg AB verksamt i?
Stefan Persson Bygg AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stefan Persson Bygg AB?
Stefan Persson Bygg AB hade en nettoomsättning på 1 546 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stefan Persson Bygg AB?
Stefan Persson Bygg AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.