Insjöns Kakel & Interiör AB
Insjöns Kakel & Interiör AB har organisationsnummer 556807-8819 (5568078819)
Aktiebolag • Org.nr: 556807-8819
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetInsjön
Om företaget
Insjöns Kakel & Interiör AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Insjön. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). På Google Maps är verksamheten listad som tile store.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 29 procent till 368 000 kr räkenskapsåret 2026 (515 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Insjöns Kakel & Interiör AB 368 000 kr och redovisade ett resultat på -121 314 kr. Rörelsemarginalen var -23,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,5 procent). Soliditeten var 18,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 60,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 231,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,5 procent | 8,5 procent | 1,3 procent till 19,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -32,9 procent | 8,4 procent | 0,9 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,6 procent | 49,0 procent | 28,2 procent till 71,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 60,3 procent | 231,0 procent | 133,5 procent till 458,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -86,2 procent | 26,1 procent | 3,3 procent till 57,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,5 procent | 5,9 procent | -15,6 procent till 32,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 659 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 10 av 11 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Leksand.
- Plats 322 av 504 aktiebolag med säte i Leksand.
- Plats 5 585 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 204 821 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,2 procent | -2,7 procent | -215,9 procent | -61,5 procent | -23,5 procent |
| Vinstmarginal | -0,5 procent | -4,8 procent | -239,4 procent | -32,4 procent | -32,9 procent |
| Soliditet | 35,0 procent | 38,2 procent | 28,7 procent | 22,7 procent | 18,6 procent |
| Kassalikviditet | 76,4 procent | 112,4 procent | 91,0 procent | 59,7 procent | 60,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | 0,7 procent | -62,9 procent | -63,8 procent | -86,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -73,5 procent | -87,5 procent | 202,9 procent | -28,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hjultorget Västra 2279341 Insjön
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hjultorget Västra 22 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva, försäljning av kakel, klinker och inredningsdetaljer samt försäljning av skåpinredning och vitvaror och därmed förenlig verksamhet. Utföra entreprenadarbeten inom mark och bygg och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 123 609 kr | 1 357 971 kr | 169 842 kr | 515 018 kr | 367 931 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 141 664 kr | 0 kr | 1 362 451 kr | 496 742 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 635 865 kr | 1 033 121 kr | 221 712 kr | 1 654 743 kr | 687 925 kr |
| Övriga externa kostnader | 385 343 kr | 386 636 kr | 120 486 kr | 419 643 kr | 108 602 kr |
| Avskrivningar | 113 534 kr | 116 495 kr | 108 161 kr | 119 844 kr | 154 478 kr |
| Rörelseresultat | -11 133 kr | -36 617 kr | -366 956 kr | -316 761 kr | -86 332 kr |
| Ränteintäkter | 5 617 kr | 1 614 kr | 2 481 kr | 194 738 kr | 193 kr |
| Räntekostnader | 21 987 kr | 30 152 kr | 42 624 kr | 45 220 kr | 35 175 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -27 503 kr | -65 155 kr | -407 099 kr | -167 243 kr | -121 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | 33 000 kr | 73 000 kr | 137 000 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 1 790 kr | 3 250 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 3 707 kr | 4 595 kr | -270 099 kr | -167 243 kr | -121 314 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 688 878 kr | 572 383 kr | 377 783 kr | 489 525 kr | 335 047 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 688 878 kr | 572 383 kr | 377 783 kr | 489 525 kr | 335 047 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 293 886 kr | 1 260 708 kr | 1 119 395 kr | 662 606 kr | 419 972 kr |
| Varulager | 470 160 kr | 140 566 kr | 147 112 kr | 131 041 kr | 49 585 kr |
| Kortfristiga fordringar | 759 195 kr | 1 072 377 kr | 964 658 kr | 523 882 kr | 363 045 kr |
| Kassa och bank | 64 531 kr | 47 765 kr | 7 625 kr | 7 683 kr | 7 342 kr |
| Summa tillgångar | 1 982 764 kr | 1 833 091 kr | 1 497 178 kr | 1 152 131 kr | 755 019 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 694 749 kr | 699 344 kr | 429 246 kr | 262 003 kr | 140 688 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 641 042 kr | 644 749 kr | 649 345 kr | 379 246 kr | 212 002 kr |
| Årets resultat | 3 707 kr | 4 595 kr | -270 099 kr | -167 243 kr | -121 314 kr |
| Obeskattade reserver | 210 000 kr | 137 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 078 015 kr | 996 747 kr | 1 067 932 kr | 890 128 kr | 614 331 kr |
| Leverantörsskulder | 389 623 kr | 194 413 kr | 419 005 kr | 303 523 kr | 4 219 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 206 494 kr | 165 075 kr | 162 920 kr | 167 668 kr | 154 779 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 982 764 kr | 1 833 091 kr | 1 497 178 kr | 1 152 131 kr | 755 019 kr |
Företrädare
- Stefan A
Undertecknad i Insjön 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Insjöns Kakel & Interiör AB för organisationsnummer?
Insjöns Kakel & Interiör AB har organisationsnummer 556807-8819 (5568078819).
Var ligger Insjöns Kakel & Interiör AB?
Insjöns Kakel & Interiör AB har sin registrerade adress Hjultorget Västra 22, 79341 Insjön.
Vilken bransch är Insjöns Kakel & Interiör AB verksamt i?
Insjöns Kakel & Interiör AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Insjöns Kakel & Interiör AB?
Insjöns Kakel & Interiör AB hade en nettoomsättning på 368 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Leksand
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.