Ann Rosman AB
Ann Rosman AB har organisationsnummer 556808-7968 (5568087968)
Aktiebolag • Org.nr: 556808-7968
Om företaget
Ann Rosman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Marstrand. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 134 967 kr räkenskapsåret 2025 (255 840 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ann Rosman AB 134 967 kr och redovisade ett resultat på 10 866 kr. Rörelsemarginalen var -45,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 73,4 procent, över branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 263,2 procent, under branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -45,3 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 73,4 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 263,2 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 2,2 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -47,2 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 564 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Kungälv.
- Plats 1 216 av 1 635 aktiebolag med säte i Kungälv.
- Plats 39 315 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 239 777 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,2 procent | 62,0 procent | 18,6 procent | 21,9 procent | -45,3 procent |
| Vinstmarginal | 53,1 procent | 62,0 procent | 18,7 procent | 25,0 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 59,1 procent | 70,7 procent | 86,6 procent | 73,4 procent |
| Kassalikviditet | 152,8 procent | 204,1 procent | 306,8 procent | 972,4 procent | 263,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,1 procent | 43,7 procent | 4,7 procent | 8,3 procent | 2,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 18,6 procent | -53,2 procent | 38,7 procent | -47,2 procent |
| Omsättning per anställd | 332 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 39 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Malepertsgatan 2c/o c/o Ann Rosman
44266 Marstrand
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara författarskap, handel med litteratur och konst samt förvaltning och handel med fastigheter och värdepapper samt därtill tillhörande verksamheter.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 332 137 kr | 393 941 kr | 184 499 kr | 255 840 kr | 134 967 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 37 673 kr |
| Övriga externa kostnader | 116 451 kr | 88 183 kr | 85 223 kr | 120 468 kr | 149 223 kr |
| Personalkostnader | 39 045 kr | 39 115 kr | 42 524 kr | 51 670 kr | 56 817 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 22 346 kr | 22 346 kr | 27 781 kr | 27 781 kr |
| Rörelseresultat | 176 641 kr | 244 297 kr | 34 406 kr | 55 921 kr | -61 181 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 771 kr | 9 589 kr | 5 939 kr |
| Räntekostnader | 186 kr | 147 kr | 584 kr | 1 671 kr | 62 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 176 455 kr | 244 150 kr | 34 593 kr | 63 839 kr | 4 458 kr |
| Bokslutsdispositioner | -40 000 kr | 45 000 kr | 0 kr | - | 10 000 kr |
| Skatt | 30 255 kr | 60 520 kr | 9 045 kr | 14 236 kr | 3 592 kr |
| Årets resultat | 106 200 kr | 228 630 kr | 25 548 kr | 49 603 kr | 10 866 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 206 732 kr | 248 386 kr | 232 040 kr | 279 435 kr | 303 654 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 111 732 kr | 89 386 kr | 67 040 kr | 66 435 kr | 38 654 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 95 000 kr | 159 000 kr | 165 000 kr | 213 000 kr | 265 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 527 408 kr | 635 775 kr | 543 293 kr | 410 629 kr | 354 912 kr |
| Kortfristiga fordringar | 785 kr | 25 107 kr | 58 591 kr | 60 498 kr | 29 937 kr |
| Kassa och bank | 526 623 kr | 610 668 kr | 484 702 kr | 350 131 kr | 324 975 kr |
| Summa tillgångar | 734 140 kr | 884 161 kr | 775 333 kr | 690 064 kr | 658 566 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 294 056 kr | 522 686 kr | 548 234 kr | 597 837 kr | 483 703 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 137 856 kr | 244 056 kr | 472 686 kr | 498 234 kr | 422 837 kr |
| Årets resultat | 106 200 kr | 228 630 kr | 25 548 kr | 49 603 kr | 10 866 kr |
| Obeskattade reserver | 95 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 345 084 kr | 311 475 kr | 177 099 kr | 42 227 kr | 134 863 kr |
| Leverantörsskulder | 3 311 kr | 15 985 kr | 2 905 kr | 5 444 kr | 12 566 kr |
| Skatteskulder | 29 930 kr | 73 580 kr | 28 773 kr | 0 kr | 747 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 296 842 kr | 206 910 kr | 130 421 kr | 21 782 kr | 106 550 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 734 140 kr | 884 161 kr | 775 333 kr | 690 064 kr | 658 566 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver författarverksamhet. Företaget har sitt säte i Kungälv, Västra Götalands län.
Företrädare
- Ann R
Undertecknad i Marstrand 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ann Rosman AB för organisationsnummer?
Ann Rosman AB har organisationsnummer 556808-7968 (5568087968).
Var ligger Ann Rosman AB?
Ann Rosman AB har sin registrerade adress Malepertsgatan 2, 44266 Marstrand.
Vilken bransch är Ann Rosman AB verksamt i?
Ann Rosman AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ann Rosman AB?
Ann Rosman AB hade en nettoomsättning på 134 967 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungälv
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.