Järndammen Bygg och Montage AB
Järndammen Bygg och Montage AB har organisationsnummer 556809-1705 (5568091705)
Aktiebolag • Org.nr: 556809-1705
Om företaget
Järndammen Bygg och Montage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43412). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 6 612 710 kr räkenskapsåret 2025 (5 517 564 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Järndammen Bygg och Montage AB 6 612 710 kr och redovisade ett resultat på 463 050 kr. Rörelsemarginalen var 8,9 procent, över branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 66,2 procent, över branschens median (median 46,1 procent). Kassalikviditeten var 296,0 procent, över branschens median (median 198,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,9 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 15,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,9 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 66,2 procent | 46,1 procent | 25,7 procent till 72,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 296,0 procent | 198,2 procent | 124,3 procent till 357,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 82,2 procent | 35,5 procent | 1,8 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 19,8 procent | 5,7 procent | -19,8 procent till 56,4 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 76 av 335 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt.
- Plats 10 av 39 aktiebolag inom takarbeten av andra material än plåt med säte i Stockholm.
- Plats 5 634 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 8 883 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 28 738 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 12,7 procent | 10,4 procent | 6,8 procent | 8,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,3 procent | 12,6 procent | 10,4 procent | 6,8 procent | 8,9 procent |
| Soliditet | 28,8 procent | 45,4 procent | 72,3 procent | 27,2 procent | 66,2 procent |
| Kassalikviditet | 140,4 procent | 183,0 procent | 361,1 procent | 137,4 procent | 296,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,8 procent | 87,7 procent | 85,8 procent | 84,1 procent | 82,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 32,7 procent | -17,9 procent | 30,7 procent | -19,1 procent | 19,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 120 000 kr | 1 740 000 kr | 2 274 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 524 000 kr | 615 000 kr | 767 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
BOX 73612002 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara - byggnadsarbeten innefattande konstruktion och montering, - fordonstransporter - personaluthyrning och verktygsuthyrning - i inspektion och bedömning och försäljning av produkter för säkerhet på yttertak och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 793 255 kr | 6 358 643 kr | 5 219 941 kr | 6 820 639 kr | 5 517 564 kr | 6 612 710 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 382 417 kr | 0 kr | - | 50 101 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 3 541 506 kr | 1 816 694 kr | 2 627 493 kr | 2 415 540 kr | 3 330 504 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 062 178 kr | 908 280 kr | 897 990 kr | 1 233 424 kr | 892 168 kr | 1 153 726 kr |
| Personalkostnader | 1 611 732 kr | 1 572 751 kr | 1 844 754 kr | 2 301 545 kr | 1 833 967 kr | 1 537 354 kr |
| Rörelseresultat | 97 227 kr | 336 106 kr | 660 503 kr | 708 277 kr | 375 889 kr | 591 126 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 149 kr | 5 982 kr | 1 591 kr | 577 kr |
| Räntekostnader | 194 kr | 424 kr | 3 436 kr | 2 924 kr | 2 791 kr | 2 785 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 97 033 kr | 335 682 kr | 657 217 kr | 711 335 kr | 374 689 kr | 588 918 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 74 697 kr | 71 737 kr | 136 857 kr | 149 114 kr | 80 383 kr | 125 868 kr |
| Årets resultat | 22 336 kr | 263 945 kr | 520 360 kr | 562 221 kr | 294 306 kr | 463 050 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 kr | - | - | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 1 467 864 kr | 1 209 410 kr | 1 308 109 kr | 906 710 kr | 1 286 279 kr | 850 285 kr |
| Kortfristiga fordringar | 263 462 kr | 554 069 kr | 567 349 kr | 575 962 kr | 851 285 kr | 722 295 kr |
| Kassa och bank | 1 204 402 kr | 655 341 kr | 740 760 kr | 330 748 kr | 434 994 kr | 127 990 kr |
| Summa tillgångar | 1 467 864 kr | 1 209 410 kr | 1 308 109 kr | 906 710 kr | 1 286 279 kr | 850 285 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 84 112 kr | 348 058 kr | 593 417 kr | 655 639 kr | 349 944 kr | 562 994 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 776 kr | 34 113 kr | 23 058 kr | 43 417 kr | 5 639 kr | 49 944 kr |
| Årets resultat | 22 336 kr | 263 945 kr | 520 360 kr | 562 221 kr | 294 306 kr | 463 050 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 383 752 kr | 861 352 kr | 714 692 kr | 251 071 kr | 936 334 kr | 287 291 kr |
| Leverantörsskulder | 55 097 kr | 398 166 kr | 0 kr | 12 375 kr | 274 363 kr | 35 255 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 52 861 kr | 116 518 kr | 80 067 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 328 654 kr | 410 325 kr | 598 174 kr | 158 629 kr | 661 971 kr | 252 036 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 467 864 kr | 1 209 410 kr | 1 308 109 kr | 906 710 kr | 1 286 279 kr | 850 285 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara - byggnadsarbeten innefattande konstruktion och montering, -fordonstransporter - personaluthyrning och verktygsuthyrning - i inspektion och bedömning och försäljning av produkter för säkerhet på yttertak och därmed förenlig verksamhet.BifirmaRas och Fallskyddsgruppen JDFör den del av verksamheten som avser inspektion och bedömning av säkerhet på yttertak, försäljning av produkter och tjänster förenlig med denna verksamhet.
Företrädare
- Jussi Mattias S (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Järndammen Bygg och Montage AB för organisationsnummer?
Järndammen Bygg och Montage AB har organisationsnummer 556809-1705 (5568091705).
Var ligger Järndammen Bygg och Montage AB?
Järndammen Bygg och Montage AB har sin registrerade adress BOX 736, 12002 Årsta.
Vilken bransch är Järndammen Bygg och Montage AB verksamt i?
Järndammen Bygg och Montage AB är registrerat i branschen takarbeten av andra material än plåt enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Järndammen Bygg och Montage AB?
Järndammen Bygg och Montage AB hade en nettoomsättning på 6 612 710 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Järndammen Bygg och Montage AB någon utdelning?
Styrelsen i Järndammen Bygg och Montage AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Järndammen Bygg och Montage AB (Företagsnamn)
- Ras och Fallskyddsgruppen JD (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser inspektion och bedömning av säkerhet på yttertak, försäljning av produkter och tjänster förenlig med denna verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.