Funka Academy AB
Funka Academy AB har organisationsnummer 556809-2513 (5568092513)
Aktiebolag • Org.nr: 556809-2513
Om företaget
Funka Academy AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 32 procent till 3 414 413 kr räkenskapsåret 2025 (5 038 905 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Funka Academy AB 3 414 413 kr och redovisade ett resultat på 47 333 kr. Rörelsemarginalen var 1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 8,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 86,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -32,2 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 683 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 663 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 9 664 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 15 959 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 51 551 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 5,0 procent | -55,8 procent | 1,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 0,0 procent | 0,1 procent | 1,7 procent |
| Soliditet | -339,9 procent | 1,2 procent | 0,7 procent | 2,1 procent | 8,9 procent |
| Kassalikviditet | 23,5 procent | 33,4 procent | 120,4 procent | 112,0 procent | 86,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -24,5 procent | 1,3 procent | 12,3 procent | 44,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 30,8 procent | -32,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 32, plan 811151 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Drottninggatan 32, plan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildningsverksamhet. Det skall dessutom bedriva rådgivning inom utbildning, försäljning, marknadsföring och affärsutveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 3 852 947 kr | 5 038 905 kr | 3 414 413 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 1 247 kr | 4 949 kr | 637 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 11 250 kr | 12 203 kr | 22 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 921 kr | 5 250 kr | 12 310 kr | 3 231 801 kr | 4 626 808 kr | 3 170 942 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 400 000 kr | 3 200 000 kr | 150 000 kr |
| Rörelseresultat | -8 921 kr | -5 250 kr | -12 310 kr | 194 229 kr | -2 811 696 kr | 58 683 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 54 kr | 158 kr | 1 005 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 kr | 193 610 kr | 1 250 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 921 kr | -5 250 kr | -12 308 kr | 673 kr | 7 158 kr | 59 688 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 12 355 kr |
| Årets resultat | -8 921 kr | -5 250 kr | -12 308 kr | 673 kr | 7 158 kr | 47 333 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 4 000 000 kr | 3 600 000 kr | 400 000 kr | 250 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 146 kr | 3 946 kr | 55 788 kr | 3 810 164 kr | 2 403 786 kr | 934 340 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 855 kr | 2 855 kr | 2 858 kr | 3 059 653 kr | 1 305 706 kr | 230 602 kr |
| Kassa och bank | 2 291 kr | 1 091 kr | 52 930 kr | 750 511 kr | 1 098 080 kr | 703 738 kr |
| Summa tillgångar | 5 146 kr | 3 946 kr | 4 055 788 kr | 7 410 164 kr | 2 803 786 kr | 1 184 340 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -8 161 kr | -13 411 kr | 50 232 kr | 50 905 kr | 58 062 kr | 105 395 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -54 361 kr | -58 161 kr | 12 540 kr | 232 kr | 904 kr | 8 062 kr |
| Årets resultat | -8 921 kr | -5 250 kr | -12 308 kr | 673 kr | 7 158 kr | 47 333 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 751 kr | 16 801 kr | 167 017 kr | 3 165 099 kr | 2 145 724 kr | 1 078 945 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 2 788 799 kr | 848 079 kr | 617 559 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | - | 12 355 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 751 kr | 11 801 kr | - | - | 65 425 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 146 kr | 3 946 kr | 4 055 788 kr | 7 410 164 kr | 2 803 786 kr | 1 184 340 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget erbjuder kurser inom digital tillgänglighet och inkludering sedan början av 2023. Funka Academys mål är att genom lyhördhet mot marknaden, ett genomtänkt utbud och kostnadseffektiva lösningar öka försäljning och lönsamhet under kommande år.
Även detta år präglades av ett långsiktigt strategiskt arbete för att fortsätta utveckla och digitalisera företagets utbildningsutbud inom digital tillgänglighet och inkludering. Ledorden i detta arbete har varit AI, internationalisering och kvalitetssäkring i alla delar.
Företrädare
- Lennart E (styrelseledamot)
- Magnus R (styrelseledamot)
- Mikael W (styrelseledamot)
- Anders M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Funka Academy AB för organisationsnummer?
Funka Academy AB har organisationsnummer 556809-2513 (5568092513).
Var ligger Funka Academy AB?
Funka Academy AB har sin registrerade adress Drottninggatan 32, plan 8, 11151 Stockholm.
Vilken bransch är Funka Academy AB verksamt i?
Funka Academy AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Funka Academy AB?
Funka Academy AB hade en nettoomsättning på 3 414 413 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.