Tosterud Forest Consulting AB
Tosterud Forest Consulting AB har organisationsnummer 556809-3891 (5568093891)
Aktiebolag • Org.nr: 556809-3891
Om företaget
Tosterud Forest Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som stödverksamhet avseende skogsbruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02400).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 999 997 kr räkenskapsåret 2025 (992 499 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tosterud Forest Consulting AB 999 997 kr och redovisade ett resultat på 306 028 kr. Rörelsemarginalen var 43,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,3 procent). Soliditeten var 53,4 procent, under branschens median (median 57,2 procent). Kassalikviditeten var 6556,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 264,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,7 procent | 13,3 procent | 1,4 procent till 31,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 52,8 procent | 14,0 procent | 1,4 procent till 36,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,4 procent | 57,2 procent | 37,0 procent till 79,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 6556,9 procent | 264,7 procent | 135,3 procent till 477,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,5 procent | 12,0 procent | 0,0 procent till 39,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,8 procent | -0,4 procent | -20,0 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 000 000 kr | 940 000 kr | 490 000 kr till 1 465 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 371 000 kr | 482 000 kr | 213 000 kr till 651 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 115 av 326 aktiebolag inom stödverksamhet avseende skogsbruk.
- Plats 7 av 14 aktiebolag inom stödverksamhet avseende skogsbruk med säte i Uppsala.
- Plats 2 797 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 777 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 145 288 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 83,1 procent | 71,2 procent | 30,9 procent | 43,7 procent |
| Vinstmarginal | - | 83,1 procent | 71,2 procent | 11,2 procent | 52,8 procent |
| Soliditet | 89,9 procent | 68,4 procent | 61,3 procent | 61,4 procent | 53,4 procent |
| Kassalikviditet | 96,6 procent | 568,2 procent | 554,4 procent | 565,0 procent | 6556,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,3 procent | 66,8 procent | 41,1 procent | 2,5 procent | 29,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -9,3 procent | -43,2 procent | 0,8 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 926 000 kr | 1 747 000 kr | 992 000 kr | 1 000 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 17 000 kr | 183 000 kr | 319 000 kr | 561 000 kr | 371 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torgnygatan 175231 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom svensk och internationell skogsnäring, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 02400Stödverksamhet avseende skogsbrukHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 kr | -2 kr | 1 926 198 kr | 1 747 091 kr | 992 499 kr | 999 997 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 1 950 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 80 661 kr | 60 073 kr | 142 994 kr | 181 532 kr | 125 439 kr | 191 994 kr |
| Personalkostnader | 239 243 kr | 16 538 kr | 182 785 kr | 318 687 kr | 560 646 kr | 370 586 kr |
| Rörelseresultat | -319 901 kr | -76 613 kr | 1 600 419 kr | 1 244 462 kr | 306 414 kr | 437 417 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 11 kr | 367 kr | 288 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 57 kr | 16 kr | 9 446 kr | 6 776 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -319 901 kr | -76 613 kr | 1 600 362 kr | 1 244 457 kr | 110 900 kr | 527 943 kr |
| Bokslutsdispositioner | 308 500 kr | 26 500 kr | -385 000 kr | -310 000 kr | -49 000 kr | -137 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 240 185 kr | 194 039 kr | 30 626 kr | 84 915 kr |
| Årets resultat | -11 401 kr | -50 113 kr | 975 177 kr | 740 418 kr | 31 274 kr | 306 028 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 486 435 kr | 486 435 kr | 486 435 kr | 486 435 kr | 1 840 000 kr | 300 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 486 435 kr | 486 435 kr | 486 435 kr | 486 435 kr | 1 840 000 kr | 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 196 204 kr | 52 861 kr | 1 648 456 kr | 2 450 829 kr | 164 574 kr | 1 643 541 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | - | - | 437 735 kr | 302 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 196 204 kr | 52 861 kr | 1 648 456 kr | 2 013 094 kr | 164 272 kr | 402 475 kr |
| Summa tillgångar | 682 639 kr | 539 296 kr | 2 134 891 kr | 2 937 264 kr | 2 004 574 kr | 1 943 541 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 534 690 kr | 484 577 kr | 1 459 754 kr | 1 800 173 kr | 1 231 447 kr | 1 037 475 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 496 091 kr | 484 690 kr | 434 577 kr | 1 009 755 kr | 1 150 173 kr | 681 447 kr |
| Årets resultat | -11 401 kr | -50 113 kr | 975 177 kr | 740 418 kr | 31 274 kr | 306 028 kr |
| Obeskattade reserver | 26 500 kr | 0 kr | 385 000 kr | 695 000 kr | 744 000 kr | 881 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 121 449 kr | 54 719 kr | 290 137 kr | 442 091 kr | 29 127 kr | 25 066 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | 8 643 kr |
| Skatteskulder | - | - | 240 185 kr | 434 224 kr | -17 522 kr | 4 333 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 112 949 kr | 47 219 kr | 38 333 kr | 868 kr | 34 755 kr | 4 590 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 682 639 kr | 539 296 kr | 2 134 891 kr | 2 937 264 kr | 2 004 574 kr | 1 943 541 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2011 och bedriver konsultverksamhet inom svensk och internationell skogsnäring, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har i sitt säte i Uppsala
Företrädare
- Anders T
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tosterud Forest Consulting AB för organisationsnummer?
Tosterud Forest Consulting AB har organisationsnummer 556809-3891 (5568093891).
Var ligger Tosterud Forest Consulting AB?
Tosterud Forest Consulting AB har sin registrerade adress Torgnygatan 1, 75231 Uppsala.
Vilken bransch är Tosterud Forest Consulting AB verksamt i?
Tosterud Forest Consulting AB är registrerat i branschen stödverksamhet avseende skogsbruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tosterud Forest Consulting AB?
Tosterud Forest Consulting AB hade en nettoomsättning på 999 997 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tosterud Forest Consulting AB?
Tosterud Forest Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tosterud Forest Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Tosterud Forest Consulting AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-05-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.