Lorne Form & Snickeri AB
Lorne Form & Snickeri AB har organisationsnummer 556810-2072 (5568102072)
Aktiebolag • Org.nr: 556810-2072
Om företaget
Lorne Form & Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74120). Företaget bedriver även verksamhet inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 178 523 kr räkenskapsåret 2025 (134 180 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lorne Form & Snickeri AB 178 523 kr och redovisade ett resultat på 26 043 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, över branschens median (median 10,1 procent). Soliditeten var 73,4 procent, över branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 337,6 procent, över branschens median (median 298,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 10,1 procent | -0,7 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,8 procent | 10,2 procent | -0,6 procent till 28,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 73,4 procent | 63,7 procent | 41,1 procent till 82,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 337,6 procent | 298,9 procent | 169,1 procent till 586,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 11,5 procent | -10,0 procent till 44,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 33,0 procent | -5,2 procent | -32,4 procent till 20,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 009 av 1 510 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation.
- Plats 25 av 32 aktiebolag inom grafisk design och visuell kommunikation med säte i Nacka.
- Plats 3 123 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 77 121 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 931 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,4 procent | 34,6 procent | - | -7,1 procent | 15,9 procent |
| Vinstmarginal | 30,4 procent | 34,7 procent | - | -6,7 procent | 14,8 procent |
| Soliditet | 67,8 procent | 77,7 procent | 85,8 procent | 65,7 procent | 73,4 procent |
| Kassalikviditet | 340,3 procent | 434,2 procent | 805,7 procent | 259,0 procent | 337,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,5 procent | 27,9 procent | -23,2 procent | -4,5 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -11,2 procent | 63,3 procent | -65,4 procent | - | 33,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Näckrosvägen 113237 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktformgivning, industridesign, konsthantverk, snickeri, inredningsarkitektur samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 225 643 kr | 182 054 kr | 161 709 kr | 264 146 kr | 91 272 kr | 134 180 kr | 178 523 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 73 050 kr | 82 583 kr | 34 029 kr | 89 831 kr | 51 997 kr | 37 996 kr | 31 984 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 604 kr | 59 877 kr | 65 337 kr | 63 811 kr | 67 395 kr | 81 527 kr | 99 030 kr |
| Personalkostnader | 7 843 kr | 4 317 kr | 8 025 kr | 5 947 kr | 7 172 kr | 11 081 kr | 9 754 kr |
| Avskrivningar | 5 120 kr | 5 120 kr | 5 120 kr | 13 046 kr | 13 046 kr | 13 046 kr | 9 452 kr |
| Rörelseresultat | 58 026 kr | 30 157 kr | 49 198 kr | 91 511 kr | -48 338 kr | -9 470 kr | 28 303 kr |
| Ränteintäkter | 6 839 kr | 0 kr | - | 20 kr | 290 kr | 627 kr | -1 906 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 169 kr | 89 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 64 865 kr | 30 157 kr | 49 198 kr | 91 531 kr | -48 217 kr | -8 932 kr | 26 397 kr |
| Skatt | 1 232 kr | 8 883 kr | 13 167 kr | 20 115 kr | 0 kr | - | 354 kr |
| Årets resultat | 63 633 kr | 21 274 kr | 36 031 kr | 71 416 kr | -48 217 kr | -8 932 kr | 26 043 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 19 200 kr | 14 080 kr | 8 960 kr | 54 544 kr | 46 958 kr | 33 912 kr | 24 460 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 200 kr | 14 080 kr | 8 960 kr | 54 544 kr | 46 958 kr | 33 912 kr | 24 460 kr |
| Omsättningstillgångar | 164 090 kr | 213 827 kr | 263 568 kr | 275 368 kr | 195 597 kr | 269 126 kr | 217 803 kr |
| Kortfristiga fordringar | 48 048 kr | 39 712 kr | 89 625 kr | 34 792 kr | 19 803 kr | 27 782 kr | 105 591 kr |
| Kassa och bank | 116 042 kr | 174 115 kr | 173 943 kr | 240 576 kr | 175 794 kr | 241 344 kr | 112 212 kr |
| Summa tillgångar | 183 290 kr | 227 907 kr | 272 528 kr | 329 912 kr | 242 555 kr | 303 038 kr | 242 263 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 127 575 kr | 148 849 kr | 184 880 kr | 256 295 kr | 208 079 kr | 199 147 kr | 177 744 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 942 kr | 77 575 kr | 98 849 kr | 134 879 kr | 206 296 kr | 158 079 kr | 101 701 kr |
| Årets resultat | 63 633 kr | 21 274 kr | 36 031 kr | 71 416 kr | -48 217 kr | -8 932 kr | 26 043 kr |
| Kortfristiga skulder | 46 603 kr | 68 858 kr | 77 448 kr | 63 417 kr | 24 276 kr | 103 891 kr | 64 519 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 14 445 kr | 3 277 kr | 3 204 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | - | - | - | -24 178 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 603 kr | 47 413 kr | 67 172 kr | 53 213 kr | 41 454 kr | 96 891 kr | 57 518 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 183 290 kr | 227 907 kr | 272 528 kr | 329 912 kr | 242 555 kr | 303 038 kr | 242 263 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom produkt formgivning, industridesign, film scenografi, grafisk formgivning, snickeri och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Eva Maria Margareta H (verkställande direktör)
- Anders Bertil L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lorne Form & Snickeri AB för organisationsnummer?
Lorne Form & Snickeri AB har organisationsnummer 556810-2072 (5568102072).
Var ligger Lorne Form & Snickeri AB?
Lorne Form & Snickeri AB har sin registrerade adress Näckrosvägen 1, 13237 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Lorne Form & Snickeri AB verksamt i?
Lorne Form & Snickeri AB är registrerat i branschen grafisk design och visuell kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lorne Form & Snickeri AB?
Lorne Form & Snickeri AB hade en nettoomsättning på 178 523 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.