
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag har organisationsnummer 556810-3849 (5568103849)
Aktiebolag • Org.nr: 556810-3849
Om företaget
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Svedala. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder, detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar, sport- och fritidsutbildning och annan hälso- och sjukvård. På Google Maps är verksamheten listad som health and beauty shop. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 44 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 3 procent till 3 260 928 kr räkenskapsåret 2026 (3 356 785 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag 3 260 928 kr och redovisade ett resultat på 272 018 kr. Rörelsemarginalen var 13,9 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 49,7 procent, under branschens median (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 154,9 procent, under branschens median (median 191,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,9 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 6,3 procent | -0,5 procent till 16,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 49,7 procent | 50,3 procent | 25,2 procent till 69,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 154,9 procent | 191,1 procent | 96,6 procent till 310,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 procent | 23,0 procent | -6,8 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,9 procent | 2,5 procent | -12,3 procent till 19,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 087 000 kr | 743 000 kr | 553 000 kr till 1 127 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 570 000 kr | 397 000 kr | 156 000 kr till 523 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 153 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Svedala.
- Plats 103 av 566 aktiebolag med säte i Svedala.
- Plats 6 100 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 53 717 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,7 procent | 2,2 procent | -0,2 procent | 4,9 procent | 13,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,7 procent | 2,2 procent | 0,1 procent | 4,9 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 38,0 procent | 41,4 procent | 45,9 procent | 48,9 procent | 49,7 procent |
| Kassalikviditet | 59,5 procent | 117,9 procent | 119,7 procent | 121,4 procent | 154,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,8 procent | 23,4 procent | 24,4 procent | 28,6 procent | 44,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,3 procent | -1,5 procent | -3,5 procent | -2,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 087 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 570 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bankgatan 1623331 Svedala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva friskvård, utbildnings och konsultverksamhet och hälsofrämjande aktiviteter samt försäljning av produkter i anslutning härtill och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 230 113 kr | 3 530 655 kr | 3 478 965 kr | 3 356 785 kr | 3 260 928 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 122 884 kr | 108 636 kr | 94 891 kr | 91 107 kr | 26 457 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 741 kr | 1 298 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 835 484 kr | 1 147 023 kr | 1 125 528 kr | 870 284 kr | 877 053 kr |
| Personalkostnader | 1 824 251 kr | 2 003 759 kr | 2 096 200 kr | 2 144 010 kr | 1 708 689 kr |
| Avskrivningar | 44 313 kr | 37 912 kr | 30 610 kr | 30 610 kr | 20 514 kr |
| Rörelseresultat | 249 129 kr | 76 792 kr | -7 700 kr | 166 102 kr | 454 864 kr |
| Ränteintäkter | - | 378 kr | 12 840 kr | 517 kr | 1 544 kr |
| Räntekostnader | 762 kr | 518 kr | 141 kr | 868 kr | -397 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 248 367 kr | 76 652 kr | 4 999 kr | 165 751 kr | 456 805 kr |
| Bokslutsdispositioner | -88 371 kr | 52 729 kr | 126 515 kr | 0 kr | -114 208 kr |
| Skatt | 41 935 kr | 30 422 kr | 27 156 kr | 34 336 kr | 70 579 kr |
| Årets resultat | 118 061 kr | 98 959 kr | 104 358 kr | 131 415 kr | 272 018 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 569 646 kr | 231 734 kr | 51 124 kr | 70 514 kr | 200 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 119 646 kr | 81 734 kr | 51 124 kr | 20 514 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 000 kr | 150 000 kr | 0 kr | 50 000 kr | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 546 086 kr | 790 923 kr | 879 812 kr | 868 762 kr | 1 019 015 kr |
| Varulager | 240 989 kr | 233 255 kr | 277 313 kr | 285 668 kr | 246 122 kr |
| Kortfristiga fordringar | 160 794 kr | 226 197 kr | 256 939 kr | 329 408 kr | 143 141 kr |
| Kassa och bank | 144 303 kr | 331 471 kr | 345 560 kr | 253 686 kr | 629 752 kr |
| Summa tillgångar | 1 115 732 kr | 1 022 657 kr | 930 936 kr | 939 276 kr | 1 219 015 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 424 106 kr | 423 065 kr | 427 422 kr | 458 837 kr | 605 855 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 256 045 kr | 274 106 kr | 273 064 kr | 277 422 kr | 283 837 kr |
| Årets resultat | 118 061 kr | 98 959 kr | 104 358 kr | 131 415 kr | 272 018 kr |
| Obeskattade reserver | 179 244 kr | 126 515 kr | 0 kr | - | 114 208 kr |
| Kortfristiga skulder | 512 382 kr | 473 077 kr | 503 514 kr | 480 439 kr | 498 952 kr |
| Leverantörsskulder | 54 728 kr | 47 690 kr | 56 132 kr | 59 893 kr | 53 705 kr |
| Skatteskulder | 19 942 kr | 988 kr | -10 860 kr | -3 680 kr | 32 563 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 215 367 kr | 82 925 kr | 148 806 kr | 107 456 kr | 73 396 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 115 732 kr | 1 022 657 kr | 930 936 kr | 939 276 kr | 1 219 015 kr |
Ur årsredovisningen
Nyttoliv Hälsocenter AB bedriver hälsofrämjande aktiviteter i form av friskvård, utbildning och konsultverksamhet. Bolaget har försäljning av produkter i anslutning härtill. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler i Svedala och Vellinge. Företaget har sitt säte i Svedala.
Företrädare
- Hans B (verkställande direktör)
- Ingrid B
Undertecknad i Svedala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag för organisationsnummer?
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag har organisationsnummer 556810-3849 (5568103849).
Var ligger Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag?
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag har sin registrerade adress Bankgatan 16, 23331 Svedala.
Vilken bransch är Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag verksamt i?
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag?
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 260 928 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag?
Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Nyttoliv Hälsocenter Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Svedala
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.