Ystads Företagshotell AB
Ystads Företagshotell AB har organisationsnummer 556811-1586 (5568111586)
Aktiebolag • Org.nr: 556811-1586
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerYstad
Om företaget
Ystads Företagshotell AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ystad. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 447 000 kr räkenskapsåret 2025 (445 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ystads Företagshotell AB 447 000 kr och redovisade ett resultat på 137 000 kr. Rörelsemarginalen var 46,8 procent, över branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 37,4 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 52,3 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,1 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 37,4 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 52,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 026 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 15 av 21 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Ystad.
- Plats 547 av 954 aktiebolag med säte i Ystad.
- Plats 22 805 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 195 960 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,8 procent | 55,7 procent | 46,8 procent |
| Vinstmarginal | 38,4 procent | 34,4 procent | 31,1 procent |
| Soliditet | 19,0 procent | 24,3 procent | 37,4 procent |
| Kassalikviditet | 91,9 procent | 83,8 procent | 52,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 procent | 19,1 procent | 15,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,2 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mässingsgatan 7 A27139 Ystad
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Mässingsgatan 7 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom, hyra ut verksamhetslokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 419 000 kr | 445 000 kr | 447 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 41 000 kr | 71 000 kr | 32 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 123 000 kr | 148 000 kr | 150 000 kr |
| Avskrivningar | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Rörelseresultat | 217 000 kr | 248 000 kr | 209 000 kr |
| Räntekostnader | 56 000 kr | 95 000 kr | 71 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 161 000 kr | 153 000 kr | 138 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 35 000 kr |
| Skatt | 33 000 kr | 32 000 kr | 36 000 kr |
| Årets resultat | 128 000 kr | 121 000 kr | 137 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 411 000 kr | 2 341 000 kr | 2 202 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 911 000 kr | 1 791 000 kr | 1 552 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 000 kr | 550 000 kr | 650 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 283 000 kr | 259 000 kr | 150 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 000 kr | 59 000 kr | 48 000 kr |
| Kassa och bank | 247 000 kr | 200 000 kr | 102 000 kr |
| Summa tillgångar | 2 694 000 kr | 2 600 000 kr | 2 352 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 511 000 kr | 632 000 kr | 880 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 333 000 kr | 461 000 kr | 693 000 kr |
| Årets resultat | 128 000 kr | 121 000 kr | 137 000 kr |
| Obeskattade reserver | 79 000 kr | 79 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 308 000 kr | 309 000 kr | 287 000 kr |
| Leverantörsskulder | 16 000 kr | 10 000 kr | - |
| Skatteskulder | 1 000 kr | 0 kr | 5 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 000 kr | 20 000 kr | 16 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 694 000 kr | 2 600 000 kr | 2 352 000 kr |
Företrädare
- Magnus A (ordförande)
- Johan I
Undertecknad i Ystad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ystads Företagshotell AB för organisationsnummer?
Ystads Företagshotell AB har organisationsnummer 556811-1586 (5568111586).
Var ligger Ystads Företagshotell AB?
Ystads Företagshotell AB har sin registrerade adress Mässingsgatan 7 A, 27139 Ystad.
Vilken bransch är Ystads Företagshotell AB verksamt i?
Ystads Företagshotell AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ystads Företagshotell AB?
Ystads Företagshotell AB hade en nettoomsättning på 447 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ystad
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.