Lars Starrin AB
Lars Starrin AB har organisationsnummer 556811-7138 (5568117138)
Aktiebolag • Org.nr: 556811-7138
Om företaget
Lars Starrin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bagarmossen. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som webbportaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63910).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 51 procent till 1 103 626 kr räkenskapsåret 2024 (731 496 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Lars Starrin AB 1 103 626 kr och redovisade ett resultat på 368 643 kr. Rörelsemarginalen var 17,7 procent, över branschens median (median 10,1 procent). Soliditeten var 50,4 procent, under branschens median (median 66,0 procent). Kassalikviditeten var 65,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 246,3 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,7 procent | 10,1 procent | -1,4 procent till 33,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 31,7 procent | 10,2 procent | -0,8 procent till 34,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 50,4 procent | 66,0 procent | 33,5 procent till 89,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 65,3 procent | 246,3 procent | 124,7 procent till 636,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 procent | 0,1 procent | -25,5 procent till 34,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 50,9 procent | -1,5 procent | -29,7 procent till 33,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 104 000 kr | 937 000 kr | 348 000 kr till 1 507 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 834 000 kr | 510 000 kr | 196 000 kr till 793 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,2 procent | 17,7 procent |
| Vinstmarginal | 33,9 procent | 31,7 procent |
| Soliditet | 50,3 procent | 50,4 procent |
| Kassalikviditet | 77,1 procent | 65,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,5 procent | 15,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,9 procent |
| Omsättning per anställd | 731 000 kr | 1 104 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 836 000 kr | 834 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klarälvsvägen 3612844 Bagarmossen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Klarälvsvägen 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, försäljning, utbildning och produktutveckling inom IT och därmed förenlig verksamhet samt handel med fast och lös egendom.
Bransch
- 63910WebbportalerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 731 496 kr | 1 103 626 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 894 kr | 74 872 kr |
| Personalkostnader | 836 356 kr | 833 680 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -162 754 kr | 195 074 kr |
| Ränteintäkter | 202 kr | 2 320 kr |
| Räntekostnader | 211 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 247 660 kr | 349 630 kr |
| Bokslutsdispositioner | 185 000 kr | 88 000 kr |
| Skatt | 12 096 kr | 68 987 kr |
| Årets resultat | 420 564 kr | 368 643 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 3 378 150 kr | 3 582 108 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 378 150 kr | 3 582 108 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 135 670 kr | 1 054 338 kr |
| Kortfristiga fordringar | 562 952 kr | 505 705 kr |
| Kassa och bank | 128 196 kr | 93 111 kr |
| Summa tillgångar | 4 513 820 kr | 4 636 446 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 268 991 kr | 2 337 634 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 798 427 kr | 1 918 991 kr |
| Årets resultat | 420 564 kr | 368 643 kr |
| Obeskattade reserver | 772 000 kr | 684 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 472 829 kr | 1 614 812 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 364 016 kr | 1 505 777 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 513 820 kr | 4 636 446 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades 2010. Bolaget har under året bedrivit konsulttjänster inom IT.
Antal aktier 100 st.
Företrädare
- Lars S
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lars Starrin AB för organisationsnummer?
Lars Starrin AB har organisationsnummer 556811-7138 (5568117138).
Var ligger Lars Starrin AB?
Lars Starrin AB har sin registrerade adress Klarälvsvägen 36, 12844 Bagarmossen.
Vilken bransch är Lars Starrin AB verksamt i?
Lars Starrin AB är registrerat i branschen webbportaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lars Starrin AB?
Lars Starrin AB hade en nettoomsättning på 1 103 626 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lars Starrin AB?
Lars Starrin AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.