Ceno AB
Ceno AB har organisationsnummer 556812-1403 (5568121403)
Aktiebolag • Org.nr: 556812-1403
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdUppsala
Om företaget
Ceno AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212).
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 469 080 kr räkenskapsåret 2025 (1 598 647 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ceno AB 1 469 080 kr och redovisade ett resultat på 95 558 kr. Rörelsemarginalen var 9,1 procent, under branschens median (median 34,4 procent). Soliditeten var 57,1 procent, under branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 233,0 procent, under branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,1 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,1 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 57,1 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 233,0 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 469 000 kr | 753 000 kr | 251 000 kr till 1 471 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 080 000 kr | 253 000 kr | 34 000 kr till 656 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 244 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 6 av 48 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Uppsala.
- Plats 2 163 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 718 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 112 147 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 87,1 procent | 73,8 procent | 16,4 procent | 18,4 procent | 9,1 procent |
| Vinstmarginal | 87,1 procent | 83,2 procent | 16,5 procent | 18,8 procent | 9,1 procent |
| Soliditet | 56,7 procent | 64,1 procent | 41,5 procent | 51,9 procent | 57,1 procent |
| Kassalikviditet | 231,1 procent | 278,6 procent | 170,9 procent | 208,0 procent | 233,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,9 procent | 95,5 procent | 63,4 procent | 60,6 procent | 19,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 109,4 procent | 5,1 procent | -6,9 procent | -8,1 procent |
| Omsättning per anställd | 780 000 kr | 1 634 000 kr | 1 717 000 kr | 1 599 000 kr | 1 469 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 225 000 kr | 1 202 000 kr | 1 046 000 kr | 1 080 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Salagatan 36Ac/o Carl Leszek Sinclair
75326 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang- och caféverksamhet, läkarverksamhet och medicinska konsultationer, personaluthyrning av sjukvårdspersonal, flyttverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 780 126 kr | 1 633 928 kr | 1 716 815 kr | 1 598 647 kr | 1 469 080 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 30 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 100 862 kr | 202 842 kr | 234 003 kr | 258 457 kr | 285 502 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 225 116 kr | 1 201 520 kr | 1 046 286 kr | 1 079 509 kr |
| Rörelseresultat | 679 264 kr | 1 205 970 kr | 281 292 kr | 293 904 kr | 134 069 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 kr | 1 337 kr | 5 879 kr | 134 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 679 264 kr | 1 359 693 kr | 282 629 kr | 299 783 kr | 134 203 kr |
| Skatt | 142 504 kr | 281 509 kr | 59 488 kr | 66 317 kr | 38 645 kr |
| Årets resultat | 536 760 kr | 1 078 184 kr | 223 141 kr | 233 466 kr | 95 558 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 040 938 kr | 1 760 387 kr | 847 693 kr | 741 934 kr | 842 183 kr |
| Kortfristiga fordringar | 984 565 kr | 1 526 624 kr | 626 317 kr | 686 898 kr | 771 444 kr |
| Kassa och bank | 56 373 kr | 233 763 kr | 221 376 kr | 55 036 kr | 70 739 kr |
| Summa tillgångar | 1 040 938 kr | 1 760 387 kr | 847 693 kr | 741 934 kr | 842 183 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 590 438 kr | 1 128 623 kr | 351 764 kr | 385 230 kr | 480 788 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 678 kr | 439 kr | 78 623 kr | 101 764 kr | 335 230 kr |
| Årets resultat | 536 760 kr | 1 078 184 kr | 223 141 kr | 233 466 kr | 95 558 kr |
| Kortfristiga skulder | 450 500 kr | 631 764 kr | 495 929 kr | 356 704 kr | 361 395 kr |
| Skatteskulder | 142 504 kr | 137 661 kr | 0 kr | 50 434 kr | 361 395 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 299 996 kr | 486 103 kr | 495 929 kr | 306 270 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 040 938 kr | 1 760 387 kr | 847 693 kr | 741 934 kr | 842 183 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurang- och caféverksamhet, läkarverksamhet och medicinska konsultationer, personaluthyrning av sjukvårdspersonal, flyttverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Carl Leszek S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ceno AB för organisationsnummer?
Ceno AB har organisationsnummer 556812-1403 (5568121403).
Var ligger Ceno AB?
Ceno AB har sin registrerade adress Salagatan 36A, 75326 Uppsala.
Vilken bransch är Ceno AB verksamt i?
Ceno AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ceno AB?
Ceno AB hade en nettoomsättning på 1 469 080 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ceno AB?
Ceno AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ceno AB någon utdelning?
Styrelsen i Ceno AB föreslog en utdelning på 320 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-06-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.