PMC Marinetech AB
PMC Marinetech AB har organisationsnummer 556812-7467 (5568127467)
Aktiebolag • Org.nr: 556812-7467
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarGöteborg
Om företaget
PMC Marinetech AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311). Sidoverksamheter inkluderar plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar och byggnadssnickeriarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 85 procent till 1 254 551 kr räkenskapsåret 2025 (679 337 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat under året till följd av ett utökat samarbete med ett annat bolag, vilket har bidragit till den högre omsättningen.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PMC Marinetech AB 1 254 551 kr och redovisade ett resultat på 186 743 kr. Rörelsemarginalen var 15,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 25,4 procent, under branschens median (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 91,2 procent, under branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,4 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,9 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,4 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 91,2 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 419,2 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 84,7 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 255 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 182 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 695 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 81 av 127 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Göteborg.
- Plats 8 493 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 21 024 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 126 215 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,3 procent | -23,1 procent | -28,8 procent | 15,4 procent |
| Vinstmarginal | 10,4 procent | -23,3 procent | -29,7 procent | 14,9 procent |
| Soliditet | 58,2 procent | 31,0 procent | -120,1 procent | 25,4 procent |
| Kassalikviditet | 187,0 procent | 79,9 procent | 15,5 procent | 91,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 50,6 procent | -603,5 procent | - | 419,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 87,8 procent | -55,7 procent | 84,7 procent |
| Omsättning per anställd | 817 000 kr | 1 534 000 kr | 679 000 kr | 1 255 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 73 000 kr | 904 000 kr | 37 000 kr | 182 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grankullestigen 641476 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnation och montering av hus, bilreparationer, snickeriverksamhet, personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även förvalta fastig- heter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 817 086 kr | 1 533 958 kr | 679 337 kr | 1 254 551 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 1 434 kr | 1 081 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 76 384 kr | 248 202 kr |
| Övriga externa kostnader | 593 828 kr | 921 561 kr | 720 797 kr | 609 511 kr |
| Personalkostnader | 73 008 kr | 904 095 kr | 36 957 kr | 182 360 kr |
| Avskrivningar | 50 568 kr | 50 568 kr | 42 525 kr | 21 960 kr |
| Rörelseresultat | 84 552 kr | -354 627 kr | -195 920 kr | 193 599 kr |
| Ränteintäkter | - | 67 kr | 29 kr | 20 kr |
| Räntekostnader | 142 kr | 3 040 kr | 5 559 kr | 6 876 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 84 410 kr | -357 600 kr | -201 450 kr | 186 743 kr |
| Årets resultat | 84 410 kr | -357 600 kr | -201 450 kr | 186 743 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 136 353 kr | 85 785 kr | 78 060 kr | 56 100 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 136 353 kr | 85 785 kr | 78 060 kr | 56 100 kr |
| Omsättningstillgångar | 150 434 kr | 105 521 kr | 40 326 kr | 119 351 kr |
| Kortfristiga fordringar | 120 441 kr | 105 521 kr | 40 326 kr | 119 351 kr |
| Kassa och bank | 29 993 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 286 787 kr | 191 306 kr | 118 386 kr | 175 451 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 166 859 kr | 59 259 kr | -142 191 kr | 44 552 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 32 449 kr | 366 859 kr | 9 259 kr | -192 191 kr |
| Årets resultat | 84 410 kr | -357 600 kr | -201 450 kr | 186 743 kr |
| Kortfristiga skulder | 80 429 kr | 132 047 kr | 260 577 kr | 130 899 kr |
| Leverantörsskulder | 8 344 kr | 21 001 kr | 122 695 kr | 69 846 kr |
| Skatteskulder | - | 48 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 085 kr | 30 025 kr | 81 240 kr | 52 269 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 286 787 kr | 191 306 kr | 118 386 kr | 175 451 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är byggnation och montering av hus, bilreparationer, snickeriverksamhet, personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår till 1 243 000 kr (1 243 000 kr) per balansdagen.
Företrädare
- Per Alf Tobias M (styrelseledamot)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PMC Marinetech AB för organisationsnummer?
PMC Marinetech AB har organisationsnummer 556812-7467 (5568127467).
Var ligger PMC Marinetech AB?
PMC Marinetech AB har sin registrerade adress Grankullestigen 6, 41476 Göteborg.
Vilken bransch är PMC Marinetech AB verksamt i?
PMC Marinetech AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PMC Marinetech AB?
PMC Marinetech AB hade en nettoomsättning på 1 254 551 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har PMC Marinetech AB?
PMC Marinetech AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-07-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.