Gunnar Palms VVS AB
Gunnar Palms VVS AB har organisationsnummer 556814-3357 (5568143357)
Aktiebolag • Org.nr: 556814-3357
Om företaget
Gunnar Palms VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 992 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 027 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gunnar Palms VVS AB 992 000 kr och redovisade ett resultat på 4 091 kr. Rörelsemarginalen var 1,3 procent, under branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 29,6 procent, under branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 142,1 procent, under branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,4 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 29,6 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 142,1 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 15,0 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,4 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 992 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 604 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 464 000 kr | 600 000 kr | 407 000 kr till 744 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 926 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 157 av 234 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 26 884 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 236 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 145 909 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 1,5 procent | 4,0 procent | -7,0 procent | 1,3 procent |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 0,7 procent | 3,2 procent | -7,4 procent | 0,4 procent |
| Soliditet | 37,4 procent | 31,7 procent | 60,4 procent | 28,3 procent | 29,6 procent |
| Kassalikviditet | 159,3 procent | 198,8 procent | 195,2 procent | 131,0 procent | 142,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,0 procent | 8,0 procent | 22,9 procent | -328,4 procent | 15,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 69,6 procent | -24,0 procent | 4,8 procent | 14,6 procent | -3,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 125 000 kr | 855 000 kr | 896 000 kr | 1 027 000 kr | 992 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 520 000 kr | 517 000 kr | 532 000 kr | 572 000 kr | 464 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dansbanevägen 812631 Hägersten
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Dansbanevägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra VVS-arbeten samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 663 273 kr | 1 125 227 kr | 855 071 kr | 896 244 kr | 1 026 805 kr | 992 058 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 76 230 kr | 8 195 kr | 82 806 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 167 927 kr | 341 351 kr | 114 844 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 236 705 kr | 232 387 kr | 266 256 kr | 246 795 kr | 306 912 kr | 360 678 kr |
| Personalkostnader | 445 649 kr | 519 840 kr | 517 327 kr | 531 979 kr | 572 477 kr | 464 497 kr |
| Avskrivningar | 21 800 kr | 21 800 kr | 26 356 kr | 32 244 kr | 32 244 kr | 4 966 kr |
| Rörelseresultat | -132 578 kr | 18 044 kr | 13 094 kr | 35 837 kr | -71 961 kr | 12 830 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 64 kr | 150 kr | 67 kr | 39 kr |
| Räntekostnader | 2 562 kr | 5 394 kr | 7 041 kr | 7 469 kr | 4 075 kr | 8 778 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -135 140 kr | 12 650 kr | 6 117 kr | 28 518 kr | -75 969 kr | 4 091 kr |
| Bokslutsdispositioner | 36 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | 5 871 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -99 140 kr | 12 650 kr | 6 117 kr | 22 647 kr | -75 969 kr | 4 091 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 65 400 kr | 43 600 kr | 69 454 kr | 37 210 kr | 4 966 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 400 kr | 43 600 kr | 69 454 kr | 37 210 kr | 4 966 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 234 501 kr | 144 286 kr | 172 058 kr | 126 910 kr | 76 741 kr | 91 918 kr |
| Kortfristiga fordringar | 226 091 kr | 144 286 kr | 171 093 kr | 101 506 kr | 91 269 kr | 81 403 kr |
| Kassa och bank | 8 410 kr | 0 kr | 965 kr | 25 404 kr | -14 528 kr | 10 515 kr |
| Summa tillgångar | 299 901 kr | 187 886 kr | 241 512 kr | 164 120 kr | 81 707 kr | 91 918 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 57 691 kr | 70 341 kr | 76 458 kr | 99 105 kr | 23 136 kr | 27 227 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 106 831 kr | 7 691 kr | 20 341 kr | 26 458 kr | 49 105 kr | -26 864 kr |
| Årets resultat | -99 140 kr | 12 650 kr | 6 117 kr | 22 647 kr | -75 969 kr | 4 091 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 173 091 kr | 90 598 kr | 86 553 kr | 65 015 kr | 58 571 kr | 64 691 kr |
| Leverantörsskulder | 84 712 kr | 21 457 kr | 27 481 kr | 25 380 kr | 28 403 kr | 28 243 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 5 337 kr | 8 248 kr | 8 733 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 74 179 kr | 54 941 kr | 43 474 kr | 34 298 kr | 21 920 kr | 19 715 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 299 901 kr | 187 886 kr | 241 512 kr | 164 120 kr | 81 707 kr | 91 918 kr |
Företrädare
- Gunnar P (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gunnar Palms VVS AB för organisationsnummer?
Gunnar Palms VVS AB har organisationsnummer 556814-3357 (5568143357).
Var ligger Gunnar Palms VVS AB?
Gunnar Palms VVS AB har sin registrerade adress Dansbanevägen 8, 12631 Hägersten.
Vilken bransch är Gunnar Palms VVS AB verksamt i?
Gunnar Palms VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gunnar Palms VVS AB?
Gunnar Palms VVS AB hade en nettoomsättning på 992 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gunnar Palms VVS AB?
Gunnar Palms VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-07-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.