Salong Hantverkargatan23 AB
Salong Hantverkargatan23 AB har organisationsnummer 556815-5112 (5568155112)
Aktiebolag • Org.nr: 556815-5112
Om företaget
Salong Hantverkargatan23 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder och verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 975 976 kr räkenskapsåret 2025 (909 587 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Salong Hantverkargatan23 AB 975 976 kr och redovisade ett resultat på 20 623 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, under branschens median (median 5,2 procent). Soliditeten var 67,2 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 242,6 procent, över branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 5,2 procent | -1,3 procent till 16,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,7 procent | 5,0 procent | -1,6 procent till 16,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 67,2 procent | 51,0 procent | 23,3 procent till 72,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 242,6 procent | 192,1 procent | 96,8 procent till 352,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 procent | 16,7 procent | -10,8 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,3 procent | 1,7 procent | -13,8 procent till 20,8 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 846 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
- Plats 204 av 465 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Stockholm.
- Plats 27 138 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 48 688 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 147 189 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,3 procent | 3,3 procent | 6,6 procent | 3,5 procent | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 3,3 procent | 6,6 procent | 3,5 procent | 4,7 procent |
| Soliditet | 43,0 procent | 79,1 procent | 81,5 procent | 83,4 procent | 67,2 procent |
| Kassalikviditet | 91,8 procent | 306,9 procent | 468,5 procent | 609,2 procent | 242,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 procent | 7,9 procent | 10,7 procent | 9,6 procent | 8,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -60,6 procent | -4,3 procent | 20,7 procent | 7,3 procent |
| Omsättning per anställd | 667 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 390 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverkargatan 2311221 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hårvård, hudvård, make up samt butik med hårvårds-, hudvårds- och make up artiklar, presentshop och handel med värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 999 923 kr | 787 197 kr | 753 544 kr | 909 587 kr | 975 976 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 461 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 533 829 kr | 369 304 kr | 455 647 kr | 546 221 kr | 568 226 kr |
| Personalkostnader | 1 171 206 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 25 556 kr | 26 304 kr | 49 413 kr | 31 606 kr | 45 463 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 272 kr | 422 kr | 140 kr | 153 kr |
| Räntekostnader | 3 815 kr | 291 kr | 25 kr | 312 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 21 741 kr | 26 285 kr | 49 810 kr | 31 434 kr | 45 616 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -7 300 kr | -17 000 kr | 0 kr | -15 447 kr |
| Skatt | 5 866 kr | 4 579 kr | 11 171 kr | 9 768 kr | 9 546 kr |
| Årets resultat | 15 875 kr | 14 406 kr | 21 639 kr | 21 666 kr | 20 623 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 388 288 kr | 229 507 kr | 249 186 kr | 269 423 kr | 365 144 kr |
| Varulager | 185 150 kr | 104 495 kr | 147 173 kr | 145 470 kr | 171 090 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 092 kr | 101 519 kr | 59 358 kr | 120 710 kr | 118 200 kr |
| Kassa och bank | 173 046 kr | 23 493 kr | 42 655 kr | 3 243 kr | 75 854 kr |
| Summa tillgångar | 388 288 kr | 229 507 kr | 249 186 kr | 269 423 kr | 365 144 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 167 065 kr | 181 471 kr | 203 110 kr | 224 776 kr | 245 399 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 101 190 kr | 117 065 kr | 131 471 kr | 153 110 kr | 174 776 kr |
| Årets resultat | 15 875 kr | 14 406 kr | 21 639 kr | 21 666 kr | 20 623 kr |
| Obeskattade reserver | - | 7 300 kr | 24 300 kr | 24 300 kr | 39 747 kr |
| Kortfristiga skulder | 221 223 kr | 40 736 kr | 21 776 kr | 20 347 kr | 79 998 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 8 095 kr | 9 998 kr | 8 313 kr | 11 789 kr |
| Skatteskulder | 12 732 kr | 4 579 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 189 979 kr | 11 398 kr | 10 778 kr | 9 439 kr | 19 882 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 388 288 kr | 229 507 kr | 249 186 kr | 269 423 kr | 365 144 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2010 och bedriver sedan dess verksamhet inom hårvård, hudvård och makeup.
Företrädare
- Emma Linnéa H (styrelseordförande)
- Sandra Anneli A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Salong Hantverkargatan23 AB för organisationsnummer?
Salong Hantverkargatan23 AB har organisationsnummer 556815-5112 (5568155112).
Var ligger Salong Hantverkargatan23 AB?
Salong Hantverkargatan23 AB har sin registrerade adress Hantverkargatan 23, 11221 Stockholm.
Vilken bransch är Salong Hantverkargatan23 AB verksamt i?
Salong Hantverkargatan23 AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Salong Hantverkargatan23 AB?
Salong Hantverkargatan23 AB hade en nettoomsättning på 975 976 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-08-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.