Förvaltnings AB Årgången
Förvaltnings AB Årgången har organisationsnummer 556818-9178 (5568189178)
Aktiebolag • Org.nr: 556818-9178
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderHuskvarna
Om företaget
Förvaltnings AB Årgången är ett svenskt aktiebolag med säte i Huskvarna. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 33 procent till 342 000 kr räkenskapsåret 2025 (258 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Förvaltnings AB Årgången 342 000 kr och redovisade ett resultat på 8 358 kr. Rörelsemarginalen var -34,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,8 procent). Soliditeten var 0,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 28,4 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -34,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -73,7 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,6 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 28,4 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 32,6 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 901 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 83 av 109 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Jönköping.
- Plats 2 684 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 5 717 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 207 976 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -77,9 procent | -77,4 procent | -79,4 procent | -34,9 procent |
| Vinstmarginal | -105,1 procent | -152,4 procent | -154,7 procent | -73,7 procent |
| Soliditet | 0,9 procent | 0,5 procent | 0,5 procent | 0,6 procent |
| Kassalikviditet | 68,4 procent | 30,0 procent | 101,8 procent | 28,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,0 procent | -107,7 procent | 1,5 procent | 13,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,0 procent | 1,6 procent | 32,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hakarpsvägen 112A56139 Huskvarna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hakarpsvägen 112A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet ska vara att äga och förvalta fast egendom, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 253 909 kr | 254 027 kr | 258 103 kr | 341 787 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 211 kr | 1 778 kr | 1 264 kr | 3 016 kr |
| Övriga externa kostnader | 219 109 kr | 223 336 kr | 235 070 kr | 234 889 kr |
| Avskrivningar | 236 933 kr | 229 104 kr | 229 104 kr | 229 104 kr |
| Rörelseresultat | -197 922 kr | -196 635 kr | -204 807 kr | -119 190 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 200 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 68 799 kr | 190 294 kr | 194 382 kr | 132 452 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -266 715 kr | -386 729 kr | -399 189 kr | -251 642 kr |
| Bokslutsdispositioner | 270 000 kr | 330 000 kr | 400 000 kr | 260 000 kr |
| Årets resultat | 3 285 kr | -56 729 kr | 811 kr | 8 358 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 11 651 230 kr | 11 113 126 kr | 10 884 022 kr | 10 654 918 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 342 230 kr | 11 113 126 kr | 10 884 022 kr | 10 654 918 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 309 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 187 043 kr | 88 685 kr | 190 801 kr | 59 904 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 529 kr | 81 404 kr | 74 053 kr | 8 297 kr |
| Kassa och bank | 168 514 kr | 7 281 kr | 116 748 kr | 51 607 kr |
| Summa tillgångar | 11 838 273 kr | 11 201 811 kr | 11 074 823 kr | 10 714 822 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 109 416 kr | 52 687 kr | 53 498 kr | 61 856 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 131 kr | 9 416 kr | -47 313 kr | -46 502 kr |
| Årets resultat | 3 285 kr | -56 729 kr | 811 kr | 8 358 kr |
| Kortfristiga skulder | 273 426 kr | 295 510 kr | 187 508 kr | 210 889 kr |
| Leverantörsskulder | 12 180 kr | 10 532 kr | 8 059 kr | 16 495 kr |
| Skatteskulder | 41 406 kr | 43 716 kr | 43 938 kr | 67 018 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 609 kr | 10 729 kr | 10 729 kr | 4 477 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 838 273 kr | 11 201 811 kr | 11 074 823 kr | 10 714 822 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jönköping bildades 2010 och bedriver sedan dess fastighetsförvaltning. Fastigheten Jönköping Stensholm 1:169 ägs och förvaltas.
Företrädare
- Karl-Olof K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Förvaltnings AB Årgången för organisationsnummer?
Förvaltnings AB Årgången har organisationsnummer 556818-9178 (5568189178).
Var ligger Förvaltnings AB Årgången?
Förvaltnings AB Årgången har sin registrerade adress Hakarpsvägen 112A, 56139 Huskvarna.
Vilken bransch är Förvaltnings AB Årgången verksamt i?
Förvaltnings AB Årgången är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Förvaltnings AB Årgången?
Förvaltnings AB Årgången hade en nettoomsättning på 342 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.