Snickarpartner i Västerås AB

Snickarpartner i Västerås AB har organisationsnummer 556819-0184 (5568190184)

Aktiebolag • Org.nr: 556819-0184

ByggnadssnickeriarbetenVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2010Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Snickarpartner i Västerås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar mediebyråverksamhet och annonsförsäljning och allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.

Ekonomi

1 119 000 krOmsättning▲ 11 procent
21 407 krÅrets resultat
1Antal anställda
69,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 11 procent till 1 119 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 012 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Snickarpartner i Västerås AB 1 119 000 kr och redovisade ett resultat på 21 407 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 69,6 procent, över branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 317,8 procent, över branschens median (median 201,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,8 procent5,5 procent0,3 procent till 13,7 procentUnder branschens median
Vinstmarginal2,8 procent5,3 procent0,1 procent till 13,6 procentUnder branschens median
Soliditet69,6 procent47,9 procent26,6 procent till 70,6 procentöver branschens median
Kassalikviditet317,8 procent201,1 procent127,1 procent till 371,4 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital14,5 procent20,6 procent-0,3 procent till 51,6 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt10,6 procent5,2 procent-21,6 procent till 37,6 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 119 000 kr1 229 000 kr749 000 kr till 1 961 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd570 000 kr512 000 kr316 000 kr till 645 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 3 564 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
  • Plats 41 av 73 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Västerås.
  • Plats 1 962 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 2 956 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 135 810 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal0,6 procent5,4 procent2,9 procent2,4 procent2,8 procent
Vinstmarginal0,6 procent5,4 procent2,9 procent2,5 procent2,8 procent
Soliditet70,4 procent61,9 procent58,0 procent51,7 procent69,6 procent
Kassalikviditet357,2 procent275,9 procent248,8 procent213,3 procent317,8 procent
Avkastning på eget kapital2,9 procent24,2 procent13,7 procent12,4 procent14,5 procent
Omsättningstillväxt-2,8 procent10,6 procent31,4 procent-17,2 procent10,6 procent
Omsättning per anställd841 000 kr930 000 kr1 222 000 kr1 012 000 kr1 119 000 kr
Personalkostnad per anställd396 000 kr529 000 kr703 000 kr526 000 kr570 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Glaciärvägen 8
72231 Västerås

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Glaciärvägen 8 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet, fastighetsförvaltning, handel med värdepapper, reparation och underhåll av motorer samt arrangera evenemang och försäljning av reklamplatser. Konsultationer, administration och rådgivning inom ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning864 717 kr840 906 kr930 386 kr1 222 072 kr1 011 784 kr1 119 025 kr
Övriga rörelseintäkter4 800 kr16 836 kr0 kr---
Råvaror och förnödenheter126 249 kr165 121 kr61 587 kr151 059 kr179 768 kr268 340 kr
Övriga externa kostnader267 688 kr290 959 kr289 529 kr332 686 kr281 576 kr249 269 kr
Personalkostnader464 783 kr396 300 kr529 436 kr702 768 kr525 728 kr570 481 kr
Rörelseresultat10 797 kr5 362 kr49 834 kr35 559 kr24 712 kr30 935 kr
Ränteintäkter--182 kr57 kr27 kr101 kr
Räntekostnader120 kr3 kr281 kr11 kr15 kr59 kr
Resultat efter finansiella poster10 677 kr5 359 kr49 735 kr35 605 kr24 724 kr30 977 kr
Skatt5 108 kr2 003 kr12 419 kr15 843 kr7 135 kr9 570 kr
Årets resultat5 569 kr3 356 kr37 316 kr19 762 kr17 589 kr21 407 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar16 880 kr16 880 kr7 320 kr7 320 kr7 320 kr7 320 kr
Finansiella anläggningstillgångar16 880 kr16 880 kr7 320 kr7 320 kr7 320 kr7 320 kr
Omsättningstillgångar198 430 kr148 850 kr241 623 kr240 480 kr266 186 kr204 971 kr
Kortfristiga fordringar164 654 kr118 425 kr170 181 kr163 855 kr168 683 kr130 565 kr
Kassa och bank33 776 kr30 426 kr71 442 kr76 625 kr97 503 kr74 406 kr
Summa tillgångar215 310 kr165 730 kr248 943 kr247 800 kr273 506 kr212 291 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital113 364 kr116 720 kr154 036 kr143 798 kr141 387 kr147 794 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat57 795 kr63 364 kr66 720 kr74 036 kr73 798 kr76 387 kr
Årets resultat5 569 kr3 356 kr37 316 kr19 762 kr17 589 kr21 407 kr
Kortfristiga skulder94 612 kr41 676 kr87 573 kr96 667 kr124 785 kr64 498 kr
Leverantörsskulder8 653 kr791 kr10 162 kr41 890 kr42 164 kr25 502 kr
Skatteskulder0 kr--533 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder59 674 kr40 885 kr41 927 kr54 244 kr82 621 kr38 995 kr
Summa eget kapital och skulder215 310 kr165 730 kr248 943 kr247 800 kr273 506 kr212 291 kr

Företrädare

  • Michael O (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2010-09-15
Registrerat hos Bolagsverket
Snickarpartner i Västerås AB
2010-09-16
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Snickarpartner i Västerås AB för organisationsnummer?

Snickarpartner i Västerås AB har organisationsnummer 556819-0184 (5568190184).

Var ligger Snickarpartner i Västerås AB?

Snickarpartner i Västerås AB har sin registrerade adress Glaciärvägen 8, 72231 Västerås.

Vilken bransch är Snickarpartner i Västerås AB verksamt i?

Snickarpartner i Västerås AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Snickarpartner i Västerås AB?

Snickarpartner i Västerås AB hade en nettoomsättning på 1 119 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Snickarpartner i Västerås AB?

Snickarpartner i Västerås AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Snickarpartner i Västerås AB någon utdelning?

Styrelsen i Snickarpartner i Västerås AB föreslog en utdelning på 20 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2010-09-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar