Cum pani mat & pub AB
Cum pani mat & pub AB har organisationsnummer 556819-7106 (5568197106)
Aktiebolag • Org.nr: 556819-7106
Om företaget
Cum pani mat & pub AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 11 procent till 3 284 651 kr räkenskapsåret 2026 (3 708 398 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Cum pani mat & pub AB 3 284 651 kr och redovisade ett resultat på 45 247 kr. Rörelsemarginalen var 1,4 procent, under branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 35,8 procent, under branschens median (median 43,6 procent). Kassalikviditeten var 87,5 procent, under branschens median (median 156,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,4 procent | 4,2 procent | -1,2 procent till 11,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 3,8 procent | -1,4 procent till 11,3 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,8 procent | 43,6 procent | 16,9 procent till 70,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 87,5 procent | 156,9 procent | 78,0 procent till 348,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 procent | 18,2 procent | -3,0 procent till 61,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,4 procent | 2,2 procent | -8,7 procent till 17,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 642 000 kr | 1 151 000 kr | 827 000 kr till 1 526 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 402 000 kr | 435 000 kr | 299 000 kr till 550 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 052 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 851 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 9 971 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 16 510 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 53 364 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,9 procent | -1,3 procent | 7,4 procent | 17,4 procent | 1,4 procent |
| Vinstmarginal | -5,9 procent | -1,3 procent | 7,4 procent | 17,4 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 15,6 procent | 10,4 procent | 53,9 procent | 30,2 procent | 35,8 procent |
| Kassalikviditet | 60,2 procent | 63,8 procent | 163,8 procent | 113,6 procent | 87,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -284,7 procent | -108,5 procent | 88,0 procent | 499,8 procent | 26,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 70,0 procent | 74,4 procent | 14,5 procent | 46,0 procent | -11,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 272 000 kr | 2 219 000 kr | 2 541 000 kr | 3 708 000 kr | 1 642 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 305 000 kr | 459 000 kr | 341 000 kr | 464 000 kr | 402 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sehlstedtsgatan 911528 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Sehlstedtsgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva restaurang, handel med livsmedel, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper, och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 748 525 kr | 1 272 268 kr | 2 218 760 kr | 2 540 650 kr | 3 708 398 kr | 3 284 651 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 331 455 kr | 209 457 kr | 0 kr | 13 286 kr | 0 kr | 134 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 212 509 kr | 430 142 kr | 804 223 kr | 1 010 874 kr | 1 590 673 kr | 1 400 736 kr |
| Övriga externa kostnader | 733 895 kr | 811 873 kr | 974 278 kr | 1 003 693 kr | 998 116 kr | 1 021 203 kr |
| Personalkostnader | 236 633 kr | 305 019 kr | 458 910 kr | 341 025 kr | 464 072 kr | 804 100 kr |
| Avskrivningar | 8 860 kr | 9 181 kr | 9 181 kr | 9 181 kr | 9 181 kr | 12 321 kr |
| Rörelseresultat | -124 617 kr | -74 490 kr | -27 832 kr | 188 660 kr | 644 613 kr | 45 734 kr |
| Ränteintäkter | 279 kr | 148 kr | 237 kr | 656 kr | 630 kr | 363 kr |
| Räntekostnader | 312 kr | 655 kr | 372 kr | 878 kr | 1 057 kr | 850 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -124 650 kr | -74 997 kr | -27 967 kr | 188 438 kr | 644 186 kr | 45 247 kr |
| Årets resultat | -124 650 kr | -74 997 kr | -27 967 kr | 188 438 kr | 644 186 kr | 45 247 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 37 045 kr | 27 864 kr | 18 683 kr | 9 502 kr | 321 kr | 228 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 045 kr | 27 864 kr | 18 683 kr | 9 502 kr | 321 kr | 228 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 202 185 kr | 140 664 kr | 230 340 kr | 387 691 kr | 426 630 kr | 257 825 kr |
| Varulager | - | 55 000 kr | 88 000 kr | 88 000 kr | 88 000 kr | 95 176 kr |
| Kortfristiga fordringar | 146 148 kr | 68 643 kr | 131 955 kr | 276 473 kr | 184 853 kr | 123 591 kr |
| Kassa och bank | 56 037 kr | 17 021 kr | 10 385 kr | 23 218 kr | 153 777 kr | 39 058 kr |
| Summa tillgångar | 239 230 kr | 168 528 kr | 249 023 kr | 397 193 kr | 426 951 kr | 485 825 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 59 009 kr | 26 341 kr | 25 776 kr | 214 214 kr | 128 881 kr | 174 128 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 133 659 kr | 51 338 kr | 3 743 kr | -24 224 kr | -565 305 kr | 78 881 kr |
| Årets resultat | -124 650 kr | -74 997 kr | -27 967 kr | 188 438 kr | 644 186 kr | 45 247 kr |
| Kortfristiga skulder | 180 221 kr | 142 187 kr | 223 247 kr | 182 979 kr | 298 070 kr | 185 785 kr |
| Leverantörsskulder | 162 273 kr | 139 481 kr | 198 182 kr | 167 657 kr | 275 204 kr | 175 997 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 448 kr | 2 706 kr | 25 065 kr | 15 322 kr | 22 866 kr | 9 788 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 239 230 kr | 168 528 kr | 249 023 kr | 397 193 kr | 426 951 kr | 485 825 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolaget ska bedriva restaurang, handel med livsmedel, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper, och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Guoxin X
Undertecknad i Lidingö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cum pani mat & pub AB för organisationsnummer?
Cum pani mat & pub AB har organisationsnummer 556819-7106 (5568197106).
Var ligger Cum pani mat & pub AB?
Cum pani mat & pub AB har sin registrerade adress Sehlstedtsgatan 9, 11528 Stockholm.
Vilken bransch är Cum pani mat & pub AB verksamt i?
Cum pani mat & pub AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cum pani mat & pub AB?
Cum pani mat & pub AB hade en nettoomsättning på 3 284 651 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cum pani mat & pub AB?
Cum pani mat & pub AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-09-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.