Four's Bygg & Renovering AB
Four's Bygg & Renovering AB har organisationsnummer 556820-4779 (5568204779)
Aktiebolag • Org.nr: 556820-4779
Om företaget
Four's Bygg & Renovering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallåkra. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar skötsel och underhåll av grönytor och allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 41 procent till 1 586 403 kr räkenskapsåret 2025 (2 694 979 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Four's Bygg & Renovering AB 1 586 403 kr och redovisade ett resultat på -431 536 kr. Rörelsemarginalen var -39,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 59,5 procent, över branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 165,8 procent, under branschens median (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -39,5 procent | 5,5 procent | 0,1 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -39,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 165,8 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -199,0 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -41,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 529 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 567 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 157 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 41 av 116 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Helsingborg.
- Plats 1 348 av 4 489 aktiebolag med säte i Helsingborg.
- Plats 12 034 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 105 258 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,1 procent | -4,0 procent | 18,2 procent | 4,5 procent | -39,5 procent |
| Vinstmarginal | 20,1 procent | -4,1 procent | 18,1 procent | 4,5 procent | -39,8 procent |
| Soliditet | 36,1 procent | 46,4 procent | 56,5 procent | 57,5 procent | 59,5 procent |
| Kassalikviditet | 197,7 procent | 133,7 procent | 335,6 procent | 341,6 procent | 165,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 103,0 procent | -4,5 procent | 70,8 procent | 10,8 procent | -199,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,6 procent | 30,8 procent | 96,7 procent | -28,8 procent | -41,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 471 000 kr | 962 000 kr | 946 000 kr | 674 000 kr | 529 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 450 000 kr | 331 000 kr | 303 000 kr | 405 000 kr | 567 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fjärestadsvägen 34425342 Vallåkra
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva ombyggnad och renovering av befintliga bostäder. Bolaget ska bedriva reparationsverkstad för motorfordon och entreprenadmaskiner samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 627 929 kr | 1 144 212 kr | 1 471 127 kr | 1 923 874 kr | 3 784 908 kr | 2 694 979 kr | 1 586 403 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -46 267 kr | 22 551 kr | 0 kr | - | 3 231 kr | 1 165 kr | 3 046 kr |
| Övriga externa kostnader | 344 300 kr | 228 811 kr | 277 819 kr | 251 150 kr | 332 855 kr | 467 430 kr | 285 784 kr |
| Personalkostnader | 725 589 kr | 509 950 kr | 449 935 kr | 661 046 kr | 1 210 966 kr | 1 621 053 kr | 1 699 683 kr |
| Avskrivningar | 1 112 kr | 1 112 kr | 1 112 kr | 24 764 kr | 30 164 kr | 46 072 kr | 54 124 kr |
| Rörelseresultat | -8 366 kr | 53 299 kr | 295 545 kr | -77 394 kr | 688 461 kr | 121 893 kr | -626 434 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 797 kr | 14 kr | 248 kr |
| Räntekostnader | 1 033 kr | 361 kr | 166 kr | 137 kr | 4 282 kr | 1 117 kr | 5 350 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 399 kr | 52 938 kr | 295 379 kr | -77 531 kr | 684 976 kr | 120 790 kr | -631 536 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -70 000 kr | 70 000 kr | -170 000 kr | -30 000 kr | 200 000 kr |
| Skatt | - | - | 43 816 kr | 0 kr | 105 313 kr | 20 876 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -9 399 kr | 52 938 kr | 181 563 kr | -7 531 kr | 409 663 kr | 69 914 kr | -431 536 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 11 953 kr | 10 841 kr | 9 729 kr | 103 225 kr | 100 061 kr | 173 789 kr | 119 665 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 953 kr | 10 841 kr | 9 729 kr | 103 225 kr | 100 061 kr | 173 789 kr | 119 665 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 517 kr | 151 612 kr | 478 895 kr | 260 471 kr | 923 598 kr | 953 800 kr | 245 008 kr |
| Kortfristiga fordringar | 52 099 kr | 130 242 kr | 238 898 kr | 181 094 kr | 306 491 kr | 415 746 kr | 208 108 kr |
| Kassa och bank | 45 418 kr | 21 370 kr | 239 997 kr | 79 377 kr | 617 107 kr | 538 054 kr | 36 900 kr |
| Summa tillgångar | 109 470 kr | 162 453 kr | 488 624 kr | 363 696 kr | 1 023 659 kr | 1 127 589 kr | 364 673 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 37 857 kr | 90 795 kr | 176 358 kr | 168 827 kr | 578 490 kr | 648 404 kr | 216 869 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -2 744 kr | -12 143 kr | -55 205 kr | 126 358 kr | 118 827 kr | 528 490 kr | 598 404 kr |
| Årets resultat | -9 399 kr | 52 938 kr | 181 563 kr | -7 531 kr | 409 663 kr | 69 914 kr | -431 536 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 70 000 kr | 0 kr | 170 000 kr | 200 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 71 613 kr | 71 658 kr | 242 266 kr | 194 869 kr | 275 169 kr | 279 184 kr | 147 804 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 29 647 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 43 816 kr | 43 816 kr | 105 313 kr | 50 849 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 15 795 kr | 24 015 kr | 175 700 kr | 122 057 kr | 117 199 kr | 220 335 kr | 139 804 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 109 470 kr | 162 453 kr | 488 624 kr | 363 696 kr | 1 023 659 kr | 1 127 589 kr | 364 673 kr |
Företrädare
- Savo C
Undertecknad i Helsingborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Four's Bygg & Renovering AB för organisationsnummer?
Four's Bygg & Renovering AB har organisationsnummer 556820-4779 (5568204779).
Var ligger Four's Bygg & Renovering AB?
Four's Bygg & Renovering AB har sin registrerade adress Fjärestadsvägen 344, 25342 Vallåkra.
Vilken bransch är Four's Bygg & Renovering AB verksamt i?
Four's Bygg & Renovering AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Four's Bygg & Renovering AB?
Four's Bygg & Renovering AB hade en nettoomsättning på 1 586 403 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Four's Bygg & Renovering AB?
Four's Bygg & Renovering AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Helsingborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-10-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.