North Welding Gävle AB

North Welding Gävle AB har organisationsnummer 556820-5024 (5568205024)

Aktiebolag • Org.nr: 556820-5024

Reparation och underhåll av maskinerMärsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2010Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

North Welding Gävle AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Märsta. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120).

Ekonomi

1 013 000 krOmsättning▲ 20 procent
39 898 krÅrets resultat
1.25Antal anställda
19,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 20 procent till 1 013 000 kr räkenskapsåret 2025 (844 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte North Welding Gävle AB 1 013 000 kr och redovisade ett resultat på 39 898 kr. Rörelsemarginalen var 5,7 procent, under branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 19,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,5 procent). Kassalikviditeten var 289,3 procent, över branschens median (median 236,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal5,7 procent9,9 procent1,9 procent till 22,3 procentUnder branschens median
Vinstmarginal3,9 procent9,8 procent1,6 procent till 22,3 procentUnder branschens median
Soliditet19,5 procent53,5 procent34,6 procent till 73,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet289,3 procent236,2 procent134,5 procent till 421,0 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital101,8 procent21,6 procent1,8 procent till 47,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt20,0 procent0,8 procent-17,5 procent till 23,3 procentöver branschens median
Omsättning per anställd810 000 kr1 342 000 kr877 000 kr till 2 090 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd442 000 kr569 000 kr362 000 kr till 721 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 835 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
  • Plats 11 av 21 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Gävle.
  • Plats 1 300 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
  • Plats 3 375 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
  • Plats 144 127 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20242025
Rörelsemarginal13,2 procent5,7 procent
Vinstmarginal10,1 procent3,9 procent
Soliditet-0,4 procent19,5 procent
Kassalikviditet336,3 procent289,3 procent
Avkastning på eget kapital-101,8 procent
Omsättningstillväxt-20,0 procent
Omsättning per anställd844 000 kr810 000 kr
Personalkostnad per anställd446 000 kr442 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Box 2073
19502 Märsta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva service och underhåll mot tillverknings- industrier företrädesvis inom stål- och pappersindustrin, verksamhet med travhästar samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20242025
Nettoomsättning844 498 kr1 013 025 kr
Övriga rörelseintäkter246 kr26 kr
Övriga externa kostnader267 128 kr360 833 kr
Personalkostnader445 676 kr552 934 kr
Avskrivningar20 160 kr27 360 kr
Rörelseresultat111 494 kr57 513 kr
Ränteintäkter312 kr506 kr
Räntekostnader27 043 kr18 121 kr
Resultat efter finansiella poster84 763 kr39 898 kr
Årets resultat84 763 kr39 898 kr

Balansräkning

Post20242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar60 627 kr78 867 kr
Materiella anläggningstillgångar60 627 kr78 867 kr
Omsättningstillgångar119 311 kr122 116 kr
Kortfristiga fordringar119 311 kr122 116 kr
Summa tillgångar179 938 kr200 983 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital-698 kr39 200 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-135 461 kr-50 698 kr
Årets resultat84 763 kr39 898 kr
Kortfristiga skulder35 474 kr42 216 kr
Leverantörsskulder1 574 kr13 688 kr
Skatteskulder0 kr-
Övriga kortfristiga skulder24 439 kr12 357 kr
Summa eget kapital och skulder179 938 kr200 983 kr

Företrädare

  • Anders B

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2010-10-04
Registrerat hos Bolagsverket
North Welding Gävle AB
2010-10-07
Registrerat hos Skatteverket
2026-06-08
Adressändring
Gatuadress: Box 50010 → Box 2073
Ort: LULEÅ → MÄRSTA
Postnummer: 97321 → 19502

Vanliga frågor

Vad har North Welding Gävle AB för organisationsnummer?

North Welding Gävle AB har organisationsnummer 556820-5024 (5568205024).

Var ligger North Welding Gävle AB?

North Welding Gävle AB har sin registrerade adress Box 2073, 19502 Märsta.

Vilken bransch är North Welding Gävle AB verksamt i?

North Welding Gävle AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter North Welding Gävle AB?

North Welding Gävle AB hade en nettoomsättning på 1 013 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har North Welding Gävle AB?

North Welding Gävle AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Gävle
Län
Gävleborgs län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2010-10-04
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar