Curt Rosell VVS Service AB
Curt Rosell VVS Service AB har organisationsnummer 556820-9836 (5568209836)
Aktiebolag • Org.nr: 556820-9836
Om företaget
Curt Rosell VVS Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Dalarö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 29 procent till 2 409 727 kr räkenskapsåret 2025 (3 381 877 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Curt Rosell VVS Service AB 2 409 727 kr och redovisade ett resultat på -292 490 kr. Rörelsemarginalen var -12,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 59,7 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 238,1 procent, över branschens median (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,2 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,1 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,7 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 238,1 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -72,9 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -28,7 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 205 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 615 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 259 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 25 av 49 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Haninge.
- Plats 621 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 22 236 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 71 129 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 2,4 procent | 3,4 procent | 19,2 procent | -12,2 procent |
| Vinstmarginal | 2,3 procent | 2,4 procent | 3,5 procent | 19,4 procent | -12,1 procent |
| Soliditet | 23,4 procent | 34,7 procent | 65,9 procent | 69,9 procent | 59,7 procent |
| Kassalikviditet | 185,4 procent | 263,8 procent | 285,2 procent | 324,5 procent | 238,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,2 procent | 23,1 procent | 29,6 procent | 65,5 procent | -72,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,6 procent | 46,4 procent | -9,1 procent | -28,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 390 000 kr | 1 270 000 kr | 1 860 000 kr | 1 691 000 kr | 1 205 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 554 000 kr | 581 000 kr | 574 000 kr | 516 000 kr | 615 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sandemar PL 1713771 Dalarö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva installationsverksamhet inom värme, vatten och sanitet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 779 208 kr | 2 539 813 kr | 3 718 797 kr | 3 381 877 kr | 2 409 727 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 23 282 kr | 56 410 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 081 911 kr | 963 063 kr | 2 026 428 kr | 1 255 827 kr | 938 888 kr |
| Övriga externa kostnader | 524 885 kr | 377 728 kr | 473 184 kr | 443 166 kr | 531 621 kr |
| Personalkostnader | 1 107 213 kr | 1 161 582 kr | 1 148 718 kr | 1 032 216 kr | 1 230 034 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 1 526 kr | 2 270 kr |
| Rörelseresultat | 65 199 kr | 60 722 kr | 126 877 kr | 649 142 kr | -293 086 kr |
| Ränteintäkter | - | 55 kr | 815 kr | 7 026 kr | 596 kr |
| Räntekostnader | 1 kr | 5 kr | -1 854 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 65 198 kr | 60 772 kr | 129 546 kr | 656 168 kr | -292 490 kr |
| Skatt | - | - | 18 879 kr | 136 567 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 65 198 kr | 60 772 kr | 110 667 kr | 519 601 kr | -292 490 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 9 824 kr | 7 554 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 9 824 kr | 7 554 kr |
| Omsättningstillgångar | 864 780 kr | 758 289 kr | 567 506 kr | 1 125 576 kr | 663 575 kr |
| Varulager | 34 713 kr | 18 657 kr | 15 234 kr | 15 854 kr | 20 419 kr |
| Kortfristiga fordringar | 417 497 kr | 409 375 kr | 356 525 kr | 454 576 kr | 534 711 kr |
| Kassa och bank | 412 570 kr | 330 257 kr | 195 747 kr | 655 146 kr | 108 445 kr |
| Summa tillgångar | 864 780 kr | 758 289 kr | 567 506 kr | 1 135 400 kr | 671 129 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 202 426 kr | 263 198 kr | 373 865 kr | 793 466 kr | 400 976 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 87 228 kr | 152 426 kr | 213 198 kr | 223 865 kr | 643 466 kr |
| Årets resultat | 65 198 kr | 60 772 kr | 110 667 kr | 519 601 kr | -292 490 kr |
| Kortfristiga skulder | 447 688 kr | 280 425 kr | 193 641 kr | 341 933 kr | 270 153 kr |
| Leverantörsskulder | 153 925 kr | 23 654 kr | 81 578 kr | 21 942 kr | 6 602 kr |
| Skatteskulder | 5 130 kr | 4 946 kr | 5 648 kr | 95 619 kr | 50 512 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 235 561 kr | 196 046 kr | 42 370 kr | 141 318 kr | 130 406 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 864 780 kr | 758 289 kr | 567 506 kr | 1 135 399 kr | 671 129 kr |
Företrädare
- Curt R
Undertecknad i Haninge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Curt Rosell VVS Service AB för organisationsnummer?
Curt Rosell VVS Service AB har organisationsnummer 556820-9836 (5568209836).
Var ligger Curt Rosell VVS Service AB?
Curt Rosell VVS Service AB har sin registrerade adress Sandemar PL 17, 13771 Dalarö.
Vilken bransch är Curt Rosell VVS Service AB verksamt i?
Curt Rosell VVS Service AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Curt Rosell VVS Service AB?
Curt Rosell VVS Service AB hade en nettoomsättning på 2 409 727 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Curt Rosell VVS Service AB?
Curt Rosell VVS Service AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-10-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.