Henrik Mörk Gräv AB
Henrik Mörk Gräv AB har organisationsnummer 556821-4398 (5568214398)
Aktiebolag • Org.nr: 556821-4398
Om företaget
Henrik Mörk Gräv AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bollnäs. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 2 350 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 628 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Henrik Mörk Gräv AB 2 350 000 kr och redovisade ett resultat på 412 132 kr. Rörelsemarginalen var 12,3 procent, över branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 82,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 958,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,3 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 82,1 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 958,5 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,6 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 350 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 694 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 893 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 9 av 24 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Bollnäs.
- Plats 169 av 637 aktiebolag med säte i Bollnäs.
- Plats 1 792 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 72 830 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,4 procent | 10,7 procent | 8,8 procent | 13,7 procent | 12,3 procent |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | 9,2 procent | 7,6 procent | 14,2 procent | 12,6 procent |
| Soliditet | 32,5 procent | 40,4 procent | 58,6 procent | 72,9 procent | 82,1 procent |
| Kassalikviditet | 248,5 procent | 272,2 procent | 323,4 procent | 861,2 procent | 958,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,7 procent | 21,9 procent | 15,7 procent | 23,9 procent | 22,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 9,4 procent | -15,9 procent | -5,2 procent | 12,8 procent | -10,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 920 000 kr | 2 456 000 kr | 2 329 000 kr | 2 628 000 kr | 2 350 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 635 000 kr | 552 000 kr | 556 000 kr | 728 000 kr | 694 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Runemovägen 533482193 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Mark och grundarbeten
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 669 915 kr | 2 919 653 kr | 2 456 282 kr | 2 328 656 kr | 2 627 915 kr | 2 350 299 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 200 602 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 098 867 kr | 1 182 675 kr | 967 736 kr | 901 123 kr | 829 653 kr | 764 199 kr |
| Övriga externa kostnader | 133 645 kr | 131 436 kr | 124 416 kr | 120 324 kr | 165 700 kr | 190 640 kr |
| Personalkostnader | 605 587 kr | 634 967 kr | 551 656 kr | 555 954 kr | 727 630 kr | 693 855 kr |
| Avskrivningar | 536 992 kr | 549 783 kr | 548 633 kr | 545 183 kr | 545 183 kr | 411 722 kr |
| Rörelseresultat | 495 426 kr | 420 792 kr | 263 841 kr | 206 072 kr | 359 749 kr | 289 883 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 232 kr | 3 361 kr | 14 720 kr | 7 200 kr |
| Räntekostnader | 60 232 kr | 44 383 kr | 37 229 kr | 33 533 kr | 2 721 kr | 30 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 435 194 kr | 376 409 kr | 226 844 kr | 175 900 kr | 371 748 kr | 297 053 kr |
| Bokslutsdispositioner | -189 613 kr | 122 976 kr | 124 503 kr | 100 000 kr | 135 942 kr | 223 822 kr |
| Skatt | 54 786 kr | 104 124 kr | 74 219 kr | 59 412 kr | 105 760 kr | 108 743 kr |
| Årets resultat | 190 795 kr | 395 261 kr | 277 128 kr | 216 488 kr | 401 930 kr | 412 132 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 593 337 kr | 2 043 554 kr | 1 494 921 kr | 949 738 kr | 404 555 kr | 125 833 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 593 337 kr | 2 043 554 kr | 1 494 921 kr | 949 738 kr | 404 555 kr | 35 833 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 90 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 511 356 kr | 1 459 473 kr | 1 637 953 kr | 1 408 994 kr | 1 905 831 kr | 2 123 068 kr |
| Kortfristiga fordringar | 229 399 kr | 378 472 kr | 406 595 kr | 288 950 kr | 249 145 kr | 72 504 kr |
| Kassa och bank | 1 281 957 kr | 1 081 001 kr | 1 231 358 kr | 1 120 044 kr | 1 656 686 kr | 2 050 564 kr |
| Summa tillgångar | 4 104 693 kr | 3 503 027 kr | 3 132 874 kr | 2 358 732 kr | 2 310 386 kr | 2 248 901 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 868 725 kr | 1 138 986 kr | 1 266 114 kr | 1 382 602 kr | 1 684 532 kr | 1 846 664 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 627 930 kr | 693 725 kr | 938 986 kr | 1 116 114 kr | 1 232 602 kr | 1 384 532 kr |
| Årets resultat | 190 795 kr | 395 261 kr | 277 128 kr | 216 488 kr | 401 930 kr | 412 132 kr |
| Obeskattade reserver | 887 976 kr | 765 000 kr | 640 497 kr | 540 497 kr | 404 555 kr | 180 733 kr |
| Kortfristiga skulder | 725 431 kr | 587 259 kr | 601 825 kr | 435 633 kr | 221 299 kr | 221 504 kr |
| Leverantörsskulder | 125 731 kr | 7 820 kr | 25 580 kr | 2 164 kr | 38 933 kr | 26 260 kr |
| Skatteskulder | 8 202 kr | 54 719 kr | 70 229 kr | 0 kr | 2 618 kr | 7 708 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 121 825 kr | 141 483 kr | 194 111 kr | 124 326 kr | 153 386 kr | 164 780 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 104 693 kr | 3 503 027 kr | 3 132 874 kr | 2 358 732 kr | 2 310 386 kr | 2 248 901 kr |
Företrädare
- Henrik M
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Henrik Mörk Gräv AB för organisationsnummer?
Henrik Mörk Gräv AB har organisationsnummer 556821-4398 (5568214398).
Var ligger Henrik Mörk Gräv AB?
Henrik Mörk Gräv AB har sin registrerade adress Runemovägen 5334, 82193 Bollnäs.
Vilken bransch är Henrik Mörk Gräv AB verksamt i?
Henrik Mörk Gräv AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Henrik Mörk Gräv AB?
Henrik Mörk Gräv AB hade en nettoomsättning på 2 350 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Henrik Mörk Gräv AB?
Henrik Mörk Gräv AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Henrik Mörk Gräv AB någon utdelning?
Styrelsen i Henrik Mörk Gräv AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Bollnäs
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-10-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.