Malmö Vinägerfabrik AB
Malmö Vinägerfabrik AB har organisationsnummer 556821-6732 (5568216732)
Aktiebolag • Org.nr: 556821-6732
Om företaget
Malmö Vinägerfabrik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av kryddor och andra smaksättare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10840).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 218 228 kr räkenskapsåret 2025 (219 416 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Malmö Vinägerfabrik AB 218 228 kr och redovisade ett resultat på -23 189 kr. Rörelsemarginalen var -7,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 45,7 procent, under branschens median (median 56,3 procent). Kassalikviditeten var -11,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 124,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 11,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,6 procent | 2,7 procent | -2,9 procent till 10,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,7 procent | 56,3 procent | 21,3 procent till 75,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | -11,7 procent | 124,8 procent | 69,5 procent till 504,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -14,4 procent | -1,0 procent | -64,1 procent till 16,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,5 procent | 4,0 procent | -9,8 procent till 24,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 18 av 29 aktiebolag inom tillverkning av kryddor och andra smaksättare.
- Plats 7 424 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 26 419 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 225 271 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,8 procent | 20,3 procent | 10,8 procent | 14,5 procent | -7,3 procent |
| Vinstmarginal | 2,9 procent | 19,0 procent | 7,1 procent | 9,3 procent | -10,6 procent |
| Soliditet | 32,6 procent | 45,4 procent | 42,1 procent | 41,5 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 42,5 procent | 35,1 procent | 26,7 procent | 20,8 procent | -11,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 43,8 procent | 12,3 procent | 11,1 procent | -14,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -16,2 procent | 18,4 procent | -14,2 procent | -22,6 procent | -0,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
BOX 406020311 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning av regional frukt- och bärvinäger samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 333 203 kr | 279 074 kr | 330 504 kr | 283 416 kr | 219 416 kr | 218 228 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 266 kr | 66 131 kr | 0 kr | 628 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 51 036 kr | 71 342 kr | 7 606 kr | 7 045 kr | 3 602 kr | 8 734 kr |
| Övriga externa kostnader | 248 605 kr | 260 127 kr | 255 817 kr | 319 272 kr | 233 022 kr | 208 927 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 220 kr |
| Rörelseresultat | 33 745 kr | 13 527 kr | 66 987 kr | 30 705 kr | 31 826 kr | -15 883 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 94 kr | 18 kr | 35 kr |
| Räntekostnader | 6 810 kr | 5 412 kr | 4 215 kr | 10 723 kr | 11 390 kr | 7 340 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 935 kr | 8 115 kr | 62 772 kr | 20 076 kr | 20 454 kr | -23 189 kr |
| Årets resultat | 26 935 kr | 8 115 kr | 62 772 kr | 20 076 kr | 20 454 kr | -23 189 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 263 340 kr | 247 131 kr | 315 986 kr | 388 328 kr | 443 623 kr | 351 487 kr |
| Varulager | 199 794 kr | 199 794 kr | 268 074 kr | 341 052 kr | 390 086 kr | 373 869 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 546 kr | 47 337 kr | 47 912 kr | 47 276 kr | 53 537 kr | 29 492 kr |
| Kassa och bank | - | - | - | - | - | -51 874 kr |
| Summa tillgångar | 263 340 kr | 247 131 kr | 315 986 kr | 388 328 kr | 443 623 kr | 351 487 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 72 512 kr | 80 627 kr | 143 399 kr | 163 475 kr | 183 929 kr | 160 741 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -4 423 kr | 22 512 kr | 30 627 kr | 93 399 kr | 113 475 kr | 133 929 kr |
| Årets resultat | 26 935 kr | 8 115 kr | 62 772 kr | 20 076 kr | 20 454 kr | -23 189 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 239 kr | 111 310 kr | 136 632 kr | 177 218 kr | 257 018 kr | 190 746 kr |
| Leverantörsskulder | 61 644 kr | 49 271 kr | 28 871 kr | 68 851 kr | 38 414 kr | 7 786 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 595 kr | 57 039 kr | 102 761 kr | 102 667 kr | 201 854 kr | 166 210 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 263 340 kr | 247 131 kr | 315 986 kr | 388 328 kr | 443 623 kr | 351 487 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva tillverkning av regional frukt- och bärvinäger samt därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Malmö.
Företrädare
- Alexander Sebastian Z (styrelseledamot)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Malmö Vinägerfabrik AB för organisationsnummer?
Malmö Vinägerfabrik AB har organisationsnummer 556821-6732 (5568216732).
Var ligger Malmö Vinägerfabrik AB?
Malmö Vinägerfabrik AB har sin registrerade adress BOX 4060, 20311 Malmö.
Vilken bransch är Malmö Vinägerfabrik AB verksamt i?
Malmö Vinägerfabrik AB är registrerat i branschen tillverkning av kryddor och andra smaksättare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Malmö Vinägerfabrik AB?
Malmö Vinägerfabrik AB hade en nettoomsättning på 218 228 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-10-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.