Asbi Semotek AB
Asbi Semotek AB har organisationsnummer 556823-0832 (5568230832)
Aktiebolag • Org.nr: 556823-0832
Om företaget
Asbi Semotek AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik, stödverksamhet avseende skogsbruk och sågning och hyvling av trä; bearbetning och slutbehandling av trä.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Asbi Semotek AB 13 830 000 kr och redovisade ett resultat på 1 446 388 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, över branschens median (median 11,3 procent). Soliditeten var 53,0 procent, under branschens median (median 60,9 procent). Kassalikviditeten var 327,1 procent, över branschens median (median 260,9 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 11,3 procent | 3,1 procent till 21,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,0 procent | 11,1 procent | 2,5 procent till 21,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 53,0 procent | 60,9 procent | 38,5 procent till 76,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 327,1 procent | 260,9 procent | 154,4 procent till 493,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 procent | 18,8 procent | 0,7 procent till 41,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 766 000 kr | 1 371 000 kr | 780 000 kr till 1 985 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 865 000 kr | 580 000 kr | 364 000 kr till 744 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 76 av 1 434 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner.
- Plats 1 av 5 aktiebolag inom reparation och underhåll av maskiner med säte i Vallentuna.
- Plats 34 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 4 537 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 14 498 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Östergården 15418637 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva service, montage, teknik och konsult inom industrin med försäljning av reservdelar och nya anläggningar inom lyftindustri Vidare utför företaget tjänster inom transportindustrin, hemservice såsom städ och rengöring, service till skogsbruk och sågning av trä samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 13 830 244 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 491 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 257 914 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 000 895 kr |
| Personalkostnader | 4 325 208 kr |
| Avskrivningar | 59 822 kr |
| Rörelseresultat | 2 197 637 kr |
| Ränteintäkter | 18 534 kr |
| Räntekostnader | 243 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 215 928 kr |
| Bokslutsdispositioner | -364 800 kr |
| Skatt | 404 740 kr |
| Årets resultat | 1 446 388 kr |
Balansräkning
| Post | 2026 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 4 409 337 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 629 094 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 780 243 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 587 393 kr |
| Varulager | 170 579 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 566 132 kr |
| Kassa och bank | 2 850 682 kr |
| Summa tillgångar | 10 996 730 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 5 826 225 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 329 837 kr |
| Årets resultat | 1 446 388 kr |
| Obeskattade reserver | 3 208 589 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 961 916 kr |
| Leverantörsskulder | 563 176 kr |
| Skatteskulder | 71 923 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 796 339 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 10 996 730 kr |
Företrädare
- Björn S (verkställande direktör)
Undertecknad i Vallentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Asbi Semotek AB för organisationsnummer?
Asbi Semotek AB har organisationsnummer 556823-0832 (5568230832).
Var ligger Asbi Semotek AB?
Asbi Semotek AB har sin registrerade adress Östergården 154, 18637 Vallentuna.
Vilken bransch är Asbi Semotek AB verksamt i?
Asbi Semotek AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Asbi Semotek AB?
Asbi Semotek AB hade en nettoomsättning på 13 830 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Asbi Semotek AB?
Asbi Semotek AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.