Gröndals Bygg & Städ AB
Gröndals Bygg & Städ AB har organisationsnummer 556823-8322 (5568238322)
Aktiebolag • Org.nr: 556823-8322
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikBandhagen
Om företaget
Gröndals Bygg & Städ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bandhagen. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 86 procent till 8 969 948 kr räkenskapsåret 2025 (4 824 173 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gröndals Bygg & Städ AB 8 969 948 kr och redovisade ett resultat på 1 246 373 kr. Rörelsemarginalen var 23,4 procent, över branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 44,9 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 209,2 procent, under branschens median (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,4 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 23,1 procent | 21,1 procent | 5,1 procent till 40,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 44,9 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 209,2 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 85,6 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 85,9 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 313 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 86 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 4 458 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 822 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 21 863 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -22,8 procent | - | 15,8 procent | 5,8 procent | 23,4 procent |
| Vinstmarginal | -23,0 procent | - | 15,7 procent | 5,8 procent | 23,1 procent |
| Soliditet | 46,7 procent | 35,2 procent | 28,3 procent | 24,4 procent | 44,9 procent |
| Kassalikviditet | 189,0 procent | 155,9 procent | 153,6 procent | 93,2 procent | 209,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -157,1 procent | -86,8 procent | 90,6 procent | 46,9 procent | 85,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -97,3 procent | - | 174,6 procent | 85,9 procent |
| Omsättning per anställd | 363 000 kr | - | 878 000 kr | 2 412 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 408 000 kr | - | 5 000 kr | 132 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Pålsbodagränd 29c/o Knightly redovisning AB
12475 Bandhagen
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Pålsbodagränd 29 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom byggsektorn för privatpersoner och företag vilket innefattar byggtjänster samt byggstädning, hem & trädgårdstjänster samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 363 215 kr | 9 985 kr | 1 756 857 kr | 4 824 173 kr | 8 969 948 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 97 419 kr | 0 kr | - | - | 233 008 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | 1 284 162 kr | 3 612 756 kr | 5 222 312 kr |
| Övriga externa kostnader | 97 611 kr | 34 633 kr | 129 094 kr | 596 498 kr | 1 100 225 kr |
| Personalkostnader | 408 281 kr | 0 kr | 10 857 kr | 263 226 kr | 518 377 kr |
| Avskrivningar | - | - | 55 394 kr | 70 913 kr | 74 442 kr |
| Rörelseresultat | -82 758 kr | -24 648 kr | 277 350 kr | 280 780 kr | 2 101 676 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | 871 kr | 90 kr | 1 457 kr | 2 924 kr | 4 042 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -83 629 kr | -24 738 kr | 275 893 kr | 277 857 kr | 2 076 209 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -53 000 kr | -500 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 32 850 kr | 329 836 kr |
| Årets resultat | -83 629 kr | -24 738 kr | 275 893 kr | 192 007 kr | 1 246 373 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 616 106 kr | 545 193 kr | 662 751 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 88 364 kr | 75 551 kr | 181 371 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 65 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 083 kr | 80 850 kr | 460 635 kr | 1 130 469 kr | 2 578 600 kr |
| Kortfristiga fordringar | 95 963 kr | 79 635 kr | 312 033 kr | 785 801 kr | 1 188 684 kr |
| Kassa och bank | 18 120 kr | 1 215 kr | 148 602 kr | 344 668 kr | 1 389 916 kr |
| Summa tillgångar | 114 083 kr | 80 850 kr | 1 076 741 kr | 1 675 662 kr | 3 241 351 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 53 226 kr | 28 488 kr | 304 381 kr | 409 188 kr | 1 455 561 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 86 855 kr | 3 226 kr | -21 512 kr | 167 181 kr | 159 188 kr |
| Årets resultat | -83 629 kr | -24 738 kr | 275 893 kr | 192 007 kr | 1 246 373 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 53 000 kr | 553 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 60 355 kr | 51 860 kr | 299 802 kr | 1 213 474 kr | 1 232 790 kr |
| Leverantörsskulder | 6 366 kr | 1 592 kr | 173 849 kr | 589 712 kr | 429 933 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 32 850 kr | 362 686 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 53 989 kr | 50 268 kr | 121 408 kr | 408 646 kr | 439 172 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 114 083 kr | 80 850 kr | 1 076 741 kr | 1 675 662 kr | 3 241 351 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har bildat ett dotterbolag GBS Resurs AB orgnr 559535-6147 som ägs till 100%
Företrädare
- Linda My Jane S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gröndals Bygg & Städ AB för organisationsnummer?
Gröndals Bygg & Städ AB har organisationsnummer 556823-8322 (5568238322).
Var ligger Gröndals Bygg & Städ AB?
Gröndals Bygg & Städ AB har sin registrerade adress Pålsbodagränd 29, 12475 Bandhagen.
Vilken bransch är Gröndals Bygg & Städ AB verksamt i?
Gröndals Bygg & Städ AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gröndals Bygg & Städ AB?
Gröndals Bygg & Städ AB hade en nettoomsättning på 8 969 948 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Gröndals Bygg & Städ AB någon utdelning?
Styrelsen i Gröndals Bygg & Städ AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.