Pathfinder Travels AB
Pathfinder Travels AB har organisationsnummer 556823-8447 (5568238447)
Aktiebolag • Org.nr: 556823-8447
Om företaget
Pathfinder Travels AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Floda. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 9 745 733 kr räkenskapsåret 2025 (12 469 871 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Pathfinder Travels AB 9 745 733 kr och redovisade ett resultat på 422 165 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, över branschens median (median 4,0 procent). Soliditeten var 49,4 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 219,9 procent, över branschens median (median 216,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 4,0 procent | -0,3 procent till 13,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | 4,1 procent | -0,5 procent till 13,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 49,4 procent | 49,9 procent | 22,8 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 219,9 procent | 216,4 procent | 112,5 procent till 527,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 procent | 10,0 procent | -8,3 procent till 36,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 249 000 kr | 1 647 000 kr | 772 000 kr till 4 416 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 642 000 kr | 409 000 kr | 138 000 kr till 642 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 46 av 422 aktiebolag inom researrangemang.
- Plats 66 av 1 435 aktiebolag med säte i Lerum.
- Plats 3 662 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 20 271 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -81,8 procent | -1,6 procent | -0,5 procent | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | -81,8 procent | -1,5 procent | -0,5 procent | 5,7 procent |
| Soliditet | 80,7 procent | 49,7 procent | 61,6 procent | 49,4 procent |
| Kassalikviditet | 736,8 procent | 212,6 procent | 310,5 procent | 219,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,8 procent | -8,5 procent | -3,2 procent | 17,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 26,5 procent | - |
| Omsättning per anställd | 622 000 kr | 4 928 000 kr | 6 235 000 kr | 3 249 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 435 000 kr | 912 000 kr | 843 000 kr | 642 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Garverivägen 11H44832 Floda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Garverivägen 11H som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller genom andra företag bedriva researrangörs-, resebyrå- och annan verksamhet inom fritids- och semesterområdet, konsultverksamhet i resebranschen, arrangemang av event och företagsarrangemang, konferensresor, samt, jämte de angivna uppgifterna, förenlig verksamhet.
Bransch
- 79120ResearrangemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 243 044 kr | 9 856 074 kr | 12 469 871 kr | 9 745 733 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 275 653 kr | -61 327 kr | 6 839 kr | 2 294 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 663 481 kr | 8 123 877 kr | 10 852 033 kr | 7 360 156 kr |
| Personalkostnader | 869 838 kr | 1 824 234 kr | 1 685 770 kr | 1 926 588 kr |
| Rörelseresultat | -1 016 286 kr | -153 364 kr | -63 608 kr | 461 283 kr |
| Ränteintäkter | - | 704 kr | 10 832 kr | 93 025 kr |
| Räntekostnader | - | - | 3 633 kr | 258 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 016 286 kr | -152 660 kr | -56 409 kr | 554 050 kr |
| Bokslutsdispositioner | 648 000 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | 131 885 kr |
| Årets resultat | -368 286 kr | -152 660 kr | -56 409 kr | 422 165 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 153 000 kr | 225 000 kr | 261 000 kr | 459 958 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 153 000 kr | 225 000 kr | 261 000 kr | 459 958 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 153 461 kr | 3 410 061 kr | 2 580 863 kr | 4 452 370 kr |
| Kortfristiga fordringar | 719 649 kr | 1 118 973 kr | 598 496 kr | 217 048 kr |
| Kassa och bank | 1 433 812 kr | 2 291 088 kr | 1 982 367 kr | 4 235 322 kr |
| Summa tillgångar | 2 306 461 kr | 3 635 061 kr | 2 841 863 kr | 4 912 328 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 861 200 kr | 1 806 132 kr | 1 749 723 kr | 2 427 666 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 129 486 kr | 1 858 792 kr | 1 706 132 kr | 1 905 501 kr |
| Årets resultat | -368 286 kr | -152 660 kr | -56 409 kr | 422 165 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 292 261 kr | 1 603 929 kr | 831 140 kr | 2 024 704 kr |
| Skatteskulder | - | 0 kr | 3 056 kr | 143 697 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 761 kr | 287 978 kr | 131 937 kr | 45 419 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 306 461 kr | 3 635 061 kr | 2 841 863 kr | 4 912 328 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Lerum bedriver resebyråverksamhet.
Företrädare
- Nils-Eric S (styrelseordförande)
- Per A (styrelseledamot)
- Adrian N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Pathfinder Travels AB för organisationsnummer?
Pathfinder Travels AB har organisationsnummer 556823-8447 (5568238447).
Var ligger Pathfinder Travels AB?
Pathfinder Travels AB har sin registrerade adress Garverivägen 11H, 44832 Floda.
Vilken bransch är Pathfinder Travels AB verksamt i?
Pathfinder Travels AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Pathfinder Travels AB?
Pathfinder Travels AB hade en nettoomsättning på 9 745 733 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Pathfinder Travels AB?
Pathfinder Travels AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lerum
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.