Expert Performance and Flow Stefan Falk AB
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB har organisationsnummer 556824-3462 (5568243462)
Aktiebolag • Org.nr: 556824-3462
Om företaget
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 94 procent till 604 000 kr räkenskapsåret 2026 (312 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Expert Performance and Flow Stefan Falk AB 604 000 kr och redovisade ett resultat på 439 840 kr. Rörelsemarginalen var 92,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,2 procent). Soliditeten var 77,9 procent, över branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 421,5 procent, över branschens median (median 380,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,0 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 91,8 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,9 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 421,5 procent | 380,0 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 89,3 procent | 12,3 procent | -1,9 procent till 49,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 93,6 procent | -5,5 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 483 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 116 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 33 373 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 59 812 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 179 911 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,6 procent | 61,6 procent | 100,0 procent | 0,5 procent | 92,0 procent |
| Vinstmarginal | 47,1 procent | 60,0 procent | 100,5 procent | 0,8 procent | 91,8 procent |
| Soliditet | 47,4 procent | 54,4 procent | 74,7 procent | 40,5 procent | 77,9 procent |
| Kassalikviditet | 180,9 procent | 204,5 procent | 362,7 procent | 153,4 procent | 421,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,6 procent | 58,5 procent | 60,8 procent | 1,0 procent | 89,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -32,8 procent | -14,4 procent | -30,1 procent | 2,6 procent | 93,6 procent |
| Omsättning per anställd | 508 000 kr | 435 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 263 000 kr | 171 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sturegatan 17Bc/o c/o Falk
70214 Örebro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Sturegatan 17B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kvalificerad rådgivning, coachning och utbildning inom management, organisationsutveckling och mental träning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även producerande verksamhet inom musikbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 883 386 kr | 755 516 kr | 507 999 kr | 434 884 kr | 304 000 kr | 312 000 kr | 604 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 16 487 kr | 15 979 kr | 12 769 kr | 5 574 kr | 4 506 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 84 431 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 97 667 kr | 40 732 kr | 19 736 kr | 12 179 kr | 12 765 kr | 79 613 kr | 52 932 kr |
| Personalkostnader | 499 396 kr | 0 kr | 262 840 kr | 170 846 kr | 0 kr | 236 556 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 201 892 kr | 714 784 kr | 241 910 kr | 267 838 kr | 304 005 kr | 1 404 kr | 555 574 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 14 kr | 5 kr | 2 092 kr | 1 040 kr | 217 kr |
| Räntekostnader | 147 kr | 187 kr | 2 646 kr | 6 766 kr | 591 kr | 44 kr | 1 504 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 201 745 kr | 714 597 kr | 239 278 kr | 261 077 kr | 305 506 kr | 2 400 kr | 554 287 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 110 000 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 43 322 kr | 153 080 kr | 73 966 kr | 55 172 kr | 62 624 kr | 482 kr | 114 447 kr |
| Årets resultat | 158 423 kr | 561 517 kr | 275 312 kr | 205 905 kr | 242 882 kr | 1 918 kr | 439 840 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr | 43 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 328 114 kr | 1 138 024 kr | 855 277 kr | 603 167 kr | 491 714 kr | 453 853 kr | 588 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 96 795 kr | 76 306 kr | 65 181 kr | 136 670 kr | 199 294 kr | 37 529 kr | -4 880 kr |
| Kassa och bank | 1 231 319 kr | 1 061 718 kr | 790 096 kr | 466 497 kr | 292 420 kr | 416 324 kr | 593 428 kr |
| Summa tillgångar | 1 371 614 kr | 1 181 524 kr | 898 777 kr | 646 667 kr | 535 214 kr | 497 353 kr | 632 048 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 539 042 kr | 800 559 kr | 425 872 kr | 351 777 kr | 399 659 kr | 201 577 kr | 492 417 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 330 619 kr | 189 042 kr | 100 560 kr | 95 872 kr | 106 777 kr | 149 659 kr | 2 577 kr |
| Årets resultat | 158 423 kr | 561 517 kr | 275 312 kr | 205 905 kr | 242 882 kr | 1 918 kr | 439 840 kr |
| Obeskattade reserver | 110 000 kr | 110 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 722 572 kr | 270 965 kr | 472 905 kr | 294 890 kr | 135 555 kr | 295 776 kr | 139 631 kr |
| Skatteskulder | - | 76 630 kr | 67 196 kr | 0 kr | 62 624 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 722 572 kr | 194 335 kr | 405 709 kr | 294 890 kr | 72 931 kr | 295 776 kr | 139 631 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 371 614 kr | 1 181 524 kr | 898 777 kr | 646 667 kr | 535 214 kr | 497 353 kr | 632 048 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer tjänster inom avancerad form av individuell handledning för chefer i näringslivet, coacher och elitutövare inom idrott. Vi hjälper till inför större och utmanande förändringar av deras verksamhet, samt för de som har som ambition att radikalt förbättra verksamheten och även sin egen förmåga och samtidigt accelerera sin utveckling. Under bolagets räkenskapsår har ett antal viktiga kunder säkerställts. Nyttan av den individuella chefshandledning som bolaget erbjuder är tydligt realiserad. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Stefan F (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Expert Performance and Flow Stefan Falk AB för organisationsnummer?
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB har organisationsnummer 556824-3462 (5568243462).
Var ligger Expert Performance and Flow Stefan Falk AB?
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB har sin registrerade adress Sturegatan 17B, 70214 Örebro.
Vilken bransch är Expert Performance and Flow Stefan Falk AB verksamt i?
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Expert Performance and Flow Stefan Falk AB?
Expert Performance and Flow Stefan Falk AB hade en nettoomsättning på 604 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Expert Performance and Flow Stefan Falk AB någon utdelning?
Styrelsen i Expert Performance and Flow Stefan Falk AB föreslog en utdelning på 389 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.