Restaurang Heed & Gustafsson AB
Restaurang Heed & Gustafsson AB har organisationsnummer 556824-3710 (5568243710)
Aktiebolag • Org.nr: 556824-3710
Om företaget
Restaurang Heed & Gustafsson AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Säffle. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Restaurang Heed & Gustafsson AB 0 kr och redovisade ett resultat på 2 062 kr. Soliditeten var 67,1 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 303,8 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,1 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 303,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 16,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 627 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 8 av 9 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Säffle.
- Plats 223 av 260 aktiebolag med säte i Säffle.
- Plats 5 228 av 6 057 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,4 procent | 65,0 procent | 42,3 procent | 56,5 procent | 67,1 procent |
| Kassalikviditet | 423,3 procent | 285,5 procent | 173,4 procent | 230,0 procent | 303,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -20,8 procent | -40,7 procent | -52,5 procent | 0,5 procent | 16,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sommarro 266140 Säffle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang och catering samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 4 540 kr | 4 791 kr | 6 674 kr | 5 810 kr | 0 kr | -2 000 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -4 539 kr | -4 791 kr | -6 674 kr | -5 810 kr | 0 kr | 2 000 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 166 kr | 52 kr | 62 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -5 000 kr | -5 000 kr | -7 000 kr | -6 000 kr | 0 kr | 2 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -4 539 kr | -4 791 kr | -6 669 kr | -5 644 kr | 52 kr | 2 062 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 29 260 kr | 30 193 kr | 25 228 kr | 25 394 kr | 19 110 kr | 19 172 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 325 kr | 12 879 kr | 12 884 kr | 12 122 kr | 5 838 kr | 5 900 kr |
| Kassa och bank | 14 935 kr | 17 314 kr | 12 344 kr | 13 272 kr | 13 272 kr | 13 272 kr |
| Summa tillgångar | 29 260 kr | 30 193 kr | 25 228 kr | 25 394 kr | 19 110 kr | 19 172 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 27 853 kr | 23 061 kr | 16 392 kr | 10 748 kr | 10 800 kr | 12 862 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -67 608 kr | -72 148 kr | -76 939 kr | -83 608 kr | -89 252 kr | -89 200 kr |
| Årets resultat | -4 539 kr | -4 791 kr | -6 669 kr | -5 644 kr | 52 kr | 2 062 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 407 kr | 7 132 kr | 8 836 kr | 14 646 kr | 8 310 kr | 6 310 kr |
| Skatteskulder | 1 408 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 7 132 kr | 6 336 kr | 12 146 kr | 5 810 kr | 5 810 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 29 260 kr | 30 193 kr | 25 228 kr | 25 394 kr | 19 110 kr | 19 172 kr |
Företrädare
- Åse H
Undertecknad i Säffle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Restaurang Heed & Gustafsson AB för organisationsnummer?
Restaurang Heed & Gustafsson AB har organisationsnummer 556824-3710 (5568243710).
Var ligger Restaurang Heed & Gustafsson AB?
Restaurang Heed & Gustafsson AB har sin registrerade adress Sommarro 2, 66140 Säffle.
Vilken bransch är Restaurang Heed & Gustafsson AB verksamt i?
Restaurang Heed & Gustafsson AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Restaurang Heed & Gustafsson AB?
Restaurang Heed & Gustafsson AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Säffle
- Län
- Värmlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.