Bright Blue AB
Bright Blue AB har organisationsnummer 556825-2265 (5568252265)
Aktiebolag • Org.nr: 556825-2265
Om företaget
Bright Blue AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 63 procent till 2 485 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 764 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bright Blue AB 2 485 000 kr och redovisade ett resultat på 296 482 kr. Rörelsemarginalen var 21,1 procent, över branschens median (median 14,2 procent). Soliditeten var 78,2 procent, över branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 612,1 procent, över branschens median (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,1 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 78,2 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 612,1 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,0 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 485 000 kr | 866 000 kr | 343 000 kr till 1 412 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 961 000 kr | 521 000 kr | 152 000 kr till 806 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 168 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 4 av 21 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Örebro.
- Plats 831 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 1 434 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 69 126 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 10,7 procent | 9,8 procent | 6,3 procent | 21,1 procent |
| Vinstmarginal | -13,2 procent | 10,7 procent | 10,2 procent | 6,4 procent | 21,2 procent |
| Soliditet | 66,1 procent | 74,4 procent | 72,3 procent | 79,4 procent | 78,2 procent |
| Kassalikviditet | 288,5 procent | 710,6 procent | 410,6 procent | 526,0 procent | 612,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,8 procent | 34,5 procent | 20,1 procent | 28,1 procent | 19,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -85,7 procent | 941,9 procent | -42,8 procent | 123,5 procent | - |
| Omsättning per anställd | 508 000 kr | 5 293 000 kr | 3 027 000 kr | 6 764 000 kr | 2 485 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 673 000 kr | 637 000 kr | 954 000 kr | 831 000 kr | 961 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 40cc/o Richard Kennett
70222 Örebro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Drottninggatan 40c som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska förvalta fastigheter och värdehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 562 270 kr | 507 905 kr | 5 293 197 kr | 3 026 696 kr | 6 763 866 kr | 2 485 020 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 231 907 kr | 177 796 kr | 69 573 kr | 0 kr | 2 934 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 785 776 kr | 131 796 kr | 4 255 548 kr | 1 844 821 kr | 5 508 102 kr | 1 001 714 kr |
| Personalkostnader | 622 156 kr | 673 396 kr | 636 606 kr | 953 700 kr | 830 749 kr | 960 744 kr |
| Rörelseresultat | 154 338 kr | -65 380 kr | 568 566 kr | 297 748 kr | 425 015 kr | 525 496 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | - | - | 341 kr | 2 787 kr |
| Räntekostnader | 4 013 kr | 1 132 kr | 2 478 kr | 580 kr | 3 290 kr | 2 072 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 150 325 kr | -66 512 kr | 566 088 kr | 307 980 kr | 432 621 kr | 526 211 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | 50 000 kr | -150 000 kr | 0 kr | - | -140 000 kr |
| Skatt | 32 748 kr | 295 kr | 93 715 kr | 73 327 kr | 94 271 kr | 89 729 kr |
| Årets resultat | 67 577 kr | -16 807 kr | 322 373 kr | 234 653 kr | 338 350 kr | 296 482 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 20 000 kr | 41 000 kr | 394 445 kr | 664 000 kr | 649 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 20 000 kr | 41 000 kr | 394 445 kr | 539 000 kr | 524 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 749 116 kr | 904 322 kr | 1 212 904 kr | 1 220 691 kr | 854 709 kr | 1 351 049 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 411 974 kr | 128 844 kr | 42 500 kr | 4 508 kr | 31 828 kr | 595 845 kr |
| Kassa och bank | 2 337 142 kr | 775 478 kr | 1 170 404 kr | 1 216 183 kr | 822 881 kr | 755 204 kr |
| Summa tillgångar | 3 749 116 kr | 924 322 kr | 1 253 904 kr | 1 615 136 kr | 1 518 709 kr | 2 000 049 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 627 650 kr | 610 843 kr | 933 216 kr | 1 167 870 kr | 1 206 220 kr | 1 564 327 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 510 073 kr | 577 650 kr | 560 843 kr | 883 217 kr | 817 870 kr | 1 217 845 kr |
| Årets resultat | 67 577 kr | -16 807 kr | 322 373 kr | 234 653 kr | 338 350 kr | 296 482 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 0 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 215 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 071 466 kr | 313 479 kr | 170 688 kr | 297 266 kr | 162 489 kr | 220 722 kr |
| Leverantörsskulder | 2 486 041 kr | 41 915 kr | 49 085 kr | 31 653 kr | 8 645 kr | 61 907 kr |
| Skatteskulder | 32 748 kr | 21 053 kr | 66 496 kr | 124 060 kr | 71 529 kr | 61 599 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 291 792 kr | 113 854 kr | 50 107 kr | 136 552 kr | 77 315 kr | 92 215 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 749 116 kr | 924 322 kr | 1 253 904 kr | 1 615 136 kr | 1 518 709 kr | 2 000 049 kr |
Företrädare
- Richard K
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bright Blue AB för organisationsnummer?
Bright Blue AB har organisationsnummer 556825-2265 (5568252265).
Var ligger Bright Blue AB?
Bright Blue AB har sin registrerade adress Drottninggatan 40c, 70222 Örebro.
Vilken bransch är Bright Blue AB verksamt i?
Bright Blue AB är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bright Blue AB?
Bright Blue AB hade en nettoomsättning på 2 485 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bright Blue AB?
Bright Blue AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.