BABS Bygg i Roslagen AB
BABS Bygg i Roslagen AB har organisationsnummer 556826-6638 (5568266638)
Aktiebolag • Org.nr: 556826-6638
Om företaget
BABS Bygg i Roslagen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 81 procent till 198 762 kr räkenskapsåret 2026 (1 034 621 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte BABS Bygg i Roslagen AB 198 762 kr och redovisade ett resultat på -122 932 kr. Rörelsemarginalen var -62,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,1 procent). Soliditeten var 81,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,1 procent). Kassalikviditeten var 551,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 215,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -62,4 procent | 6,1 procent | 0,8 procent till 13,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -61,8 procent | 6,0 procent | 0,7 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,9 procent | 50,1 procent | 30,0 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 551,8 procent | 215,0 procent | 138,5 procent till 394,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -102,6 procent | 22,5 procent | 0,4 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -80,8 procent | 8,7 procent | -17,2 procent till 45,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 317 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 74 av 90 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Norrtälje.
- Plats 1 585 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 75 955 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 228 500 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,8 procent | 1,6 procent | -11,9 procent | 20,1 procent | -62,4 procent |
| Vinstmarginal | 7,9 procent | 1,6 procent | -11,9 procent | 20,2 procent | -61,8 procent |
| Soliditet | 46,5 procent | 57,4 procent | 19,9 procent | 80,1 procent | 81,9 procent |
| Kassalikviditet | 174,7 procent | 223,4 procent | 124,9 procent | 503,3 procent | 551,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,2 procent | 10,1 procent | -304,4 procent | 80,5 procent | -102,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -18,0 procent | 1,8 procent | -23,5 procent | -14,4 procent | -80,8 procent |
| Omsättning per anställd | 776 000 kr | 790 000 kr | 604 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 404 000 kr | 462 000 kr | 351 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Syrsavägen 1318438 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva om-, ny- och tillbyggnad inom byggnads- branschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43320ByggnadssnickeriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 894 222 kr | 1 552 337 kr | 1 580 524 kr | 1 208 317 kr | 1 034 621 kr | 198 762 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 6 493 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 341 151 kr | 193 375 kr | 210 843 kr | 291 957 kr | 566 747 kr | 128 162 kr |
| Övriga externa kostnader | 385 387 kr | 428 632 kr | 411 202 kr | 342 783 kr | 235 405 kr | 193 667 kr |
| Personalkostnader | 634 327 kr | 807 326 kr | 924 465 kr | 701 953 kr | 24 388 kr | 999 kr |
| Avskrivningar | 8 000 kr | 8 000 kr | 8 000 kr | 16 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 525 357 kr | 121 497 kr | 26 014 kr | -144 376 kr | 208 081 kr | -124 066 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 472 kr | 1 134 kr |
| Räntekostnader | 845 kr | -645 kr | 1 317 kr | -59 kr | 0 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 524 512 kr | 122 142 kr | 24 697 kr | -144 317 kr | 208 553 kr | -122 932 kr |
| Skatt | 112 298 kr | 25 356 kr | 5 343 kr | 0 kr | 13 225 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 412 214 kr | 96 786 kr | 19 354 kr | -144 317 kr | 195 328 kr | -122 932 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 32 000 kr | 24 000 kr | 16 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 000 kr | 24 000 kr | 16 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 802 062 kr | 346 920 kr | 318 114 kr | 237 624 kr | 302 919 kr | 146 318 kr |
| Kortfristiga fordringar | 698 158 kr | 80 930 kr | 109 262 kr | 111 670 kr | 25 210 kr | 36 059 kr |
| Kassa och bank | 103 904 kr | 265 990 kr | 208 852 kr | 125 954 kr | 277 709 kr | 110 259 kr |
| Summa tillgångar | 834 062 kr | 370 920 kr | 334 114 kr | 237 624 kr | 302 919 kr | 146 318 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 475 581 kr | 172 367 kr | 191 721 kr | 47 403 kr | 242 731 kr | 119 800 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 367 kr | 25 581 kr | 122 367 kr | 141 720 kr | -2 597 kr | 192 732 kr |
| Årets resultat | 412 214 kr | 96 786 kr | 19 354 kr | -144 317 kr | 195 328 kr | -122 932 kr |
| Kortfristiga skulder | 358 481 kr | 198 553 kr | 142 393 kr | 190 221 kr | 60 188 kr | 26 518 kr |
| Leverantörsskulder | 100 915 kr | 35 785 kr | 22 523 kr | 82 833 kr | 9 921 kr | 15 434 kr |
| Skatteskulder | 96 791 kr | 106 129 kr | 3 411 kr | 3 411 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 150 776 kr | 46 640 kr | 106 459 kr | 93 977 kr | 40 267 kr | 1 084 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 834 062 kr | 370 920 kr | 334 114 kr | 237 624 kr | 302 919 kr | 146 318 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Norrtälje, bedriver verksamhet inom ny, till och ombyggnad inom byggbranschen.
Företrädare
- Bernt Folke M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BABS Bygg i Roslagen AB för organisationsnummer?
BABS Bygg i Roslagen AB har organisationsnummer 556826-6638 (5568266638).
Var ligger BABS Bygg i Roslagen AB?
BABS Bygg i Roslagen AB har sin registrerade adress Syrsavägen 13, 18438 Åkersberga.
Vilken bransch är BABS Bygg i Roslagen AB verksamt i?
BABS Bygg i Roslagen AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BABS Bygg i Roslagen AB?
BABS Bygg i Roslagen AB hade en nettoomsättning på 198 762 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.