Sassiz Änglar AB
Sassiz Änglar AB har organisationsnummer 556827-3394 (5568273394)
Aktiebolag • Org.nr: 556827-3394
Om företaget
Sassiz Änglar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Piteå. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 92 procent till 22 495 kr räkenskapsåret 2025 (270 357 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sassiz Änglar AB 22 495 kr och redovisade ett resultat på -48 260 kr. Soliditeten var 45,7 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 6299,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,7 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 6299,2 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -57,6 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -91,7 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 22 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 12 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 939 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 34 av 37 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Piteå.
- Plats 1 051 av 1 254 aktiebolag med säte i Piteå.
- Plats 5 684 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 270 251 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | 1,9 procent | -16,6 procent | 31,7 procent | - |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | 1,7 procent | -16,3 procent | 31,7 procent | - |
| Soliditet | 67,2 procent | 66,3 procent | 34,6 procent | 46,3 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 432,1 procent | 349,1 procent | 1980,6 procent | 676,5 procent | 6299,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 21,6 procent | 14,2 procent | -69,4 procent | 51,4 procent | -57,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 4,7 procent | -32,3 procent | -55,6 procent | 67,2 procent | -91,7 procent |
| Omsättning per anställd | 539 000 kr | 365 000 kr | 162 000 kr | 270 000 kr | 22 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 99 000 kr | 54 000 kr | 11 000 kr | 48 000 kr | 12 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsgatan 994139 Piteå
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Torsgatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva omsorgsverksamhet, för personer med behov av personlig assistans och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultation inom bygg och anläggning samt byggtjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 514 437 kr | 538 743 kr | 364 623 kr | 161 720 kr | 270 357 kr | 22 495 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 142 752 kr | 222 804 kr | 239 954 kr | 10 326 kr | 84 949 kr | 26 614 kr |
| Övriga externa kostnader | 114 056 kr | 63 957 kr | 53 777 kr | 166 761 kr | 51 361 kr | 32 004 kr |
| Personalkostnader | 201 665 kr | 99 120 kr | 54 425 kr | 11 496 kr | 48 440 kr | 12 083 kr |
| Avskrivningar | 37 600 kr | 37 600 kr | 9 400 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 18 364 kr | 115 262 kr | 7 067 kr | -26 863 kr | 85 607 kr | -48 206 kr |
| Ränteintäkter | - | 412 kr | 0 kr | 526 kr | 383 kr | 400 kr |
| Räntekostnader | 6 903 kr | 3 382 kr | 725 kr | 0 kr | 391 kr | 454 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 11 461 kr | 112 292 kr | 6 342 kr | -26 337 kr | 85 599 kr | -48 260 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -32 000 kr | 32 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 2 863 kr | 19 967 kr | 8 606 kr | 18 171 kr | 17 658 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 8 598 kr | 60 325 kr | 29 736 kr | -44 508 kr | 67 941 kr | -48 260 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 47 000 kr | 9 400 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 000 kr | 9 400 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 397 449 kr | 405 702 kr | 314 846 kr | 185 245 kr | 285 202 kr | 183 306 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 766 kr | 68 934 kr | 44 773 kr | 71 319 kr | 70 075 kr | 48 618 kr |
| Kassa och bank | 290 683 kr | 336 768 kr | 270 073 kr | 113 926 kr | 215 127 kr | 134 688 kr |
| Summa tillgångar | 444 449 kr | 415 102 kr | 314 846 kr | 185 245 kr | 285 202 kr | 183 306 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 318 615 kr | 278 940 kr | 208 676 kr | 64 168 kr | 132 108 kr | 83 848 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 260 017 kr | 168 615 kr | 128 940 kr | 58 676 kr | 14 167 kr | 82 108 kr |
| Årets resultat | 8 598 kr | 60 325 kr | 29 736 kr | -44 508 kr | 67 941 kr | -48 260 kr |
| Obeskattade reserver | - | 32 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 62 397 kr | 93 880 kr | 90 179 kr | 9 353 kr | 42 161 kr | 2 910 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 2 916 kr | 53 381 kr | 8 497 kr | 864 kr | 2 020 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 455 kr | 34 102 kr | 36 798 kr | 856 kr | 41 297 kr | 890 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 444 449 kr | 415 102 kr | 314 846 kr | 185 245 kr | 285 202 kr | 183 306 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultation inom bygg och anläggning samt byggtjänster. Bolaget har sitt säte i Piteå.
Bolagets minskade omsättning beror på att bolagets under året inte tagit på sig några större projekt.
Företrädare
- Stefan B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sassiz Änglar AB för organisationsnummer?
Sassiz Änglar AB har organisationsnummer 556827-3394 (5568273394).
Var ligger Sassiz Änglar AB?
Sassiz Änglar AB har sin registrerade adress Torsgatan 9, 94139 Piteå.
Vilken bransch är Sassiz Änglar AB verksamt i?
Sassiz Änglar AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sassiz Änglar AB?
Sassiz Änglar AB hade en nettoomsättning på 22 495 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sassiz Änglar AB?
Sassiz Änglar AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Piteå
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-11-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.