JM Utbildning & säkerhet AB

JM Utbildning & säkerhet AB har organisationsnummer 556827-5787 (5568275787)

Aktiebolag • Org.nr: 556827-5787

Byggande av bostadshus och andra byggnaderÖstersund

Aktivt företagVerksamt sedan 2010Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

JM Utbildning & säkerhet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet.

Ekonomi

1 261 000 krOmsättning▲ 1 procent
23 778 krÅrets resultat
1Antal anställda
23,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 1 procent till 1 261 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 247 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte JM Utbildning & säkerhet AB 1 261 000 kr och redovisade ett resultat på 23 778 kr. Rörelsemarginalen var 2,6 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 23,4 procent, under branschens median (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 130,6 procent, under branschens median (median 192,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal2,6 procent5,5 procent0,1 procent till 14,9 procentUnder branschens median
Vinstmarginal2,1 procent5,2 procent0,0 procent till 14,8 procentUnder branschens median
Soliditet23,4 procent45,9 procent22,5 procent till 71,4 procentUnder branschens median
Kassalikviditet130,6 procent192,0 procent118,1 procent till 372,6 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital59,4 procent15,8 procent-2,3 procent till 50,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt1,1 procent3,6 procent-25,3 procent till 38,0 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd1 261 000 kr1 294 000 kr768 000 kr till 2 125 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd883 000 kr519 000 kr304 000 kr till 673 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 4 713 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
  • Plats 40 av 76 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Östersund.
  • Plats 841 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
  • Plats 1 923 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
  • Plats 125 769 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal5,7 procent6,2 procent-8,2 procent5,0 procent2,6 procent
Vinstmarginal4,0 procent5,5 procent-9,1 procent4,1 procent2,1 procent
Soliditet5,7 procent35,9 procent-19,6 procent10,9 procent23,4 procent
Kassalikviditet106,0 procent155,9 procent83,6 procent112,2 procent130,6 procent
Avkastning på eget kapital595,4 procent88,8 procent-310,9 procent59,4 procent
Omsättningstillväxt-10,4 procent-11,4 procent29,1 procent1,1 procent
Omsättning per anställd987 000 kr1 090 000 kr966 000 kr1 247 000 kr1 261 000 kr
Personalkostnad per anställd567 000 kr678 000 kr755 000 kr755 000 kr883 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

kolvedsvägen 84
c/o johan modin
83173 Östersund

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultation och utbildning inom bevakning och säkerhet, försäljning av säkerhetsutrustning, företrädesvis larm och övervakningssystem, vidare skall bolaget bedriva personaluthyrning, främst ordningsvakter och väktare, montering och installation av butiksinredning samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning987 448 kr1 090 472 kr965 642 kr1 246 523 kr1 261 098 kr
Övriga externa kostnader349 156 kr331 940 kr265 014 kr396 000 kr327 989 kr
Personalkostnader566 531 kr677 956 kr754 924 kr755 045 kr882 819 kr
Rörelseresultat56 282 kr67 421 kr-79 119 kr61 897 kr32 260 kr
Ränteintäkter2 kr-2 kr-4 kr107 kr44 kr
Räntekostnader17 295 kr7 244 kr8 437 kr11 494 kr5 966 kr
Resultat efter finansiella poster38 989 kr60 175 kr-87 560 kr50 510 kr26 338 kr
Skatt3 434 kr12 852 kr0 kr-2 560 kr
Årets resultat35 555 kr47 323 kr-87 560 kr50 510 kr23 778 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Omsättningstillgångar105 659 kr148 636 kr174 408 kr149 521 kr170 796 kr
Kortfristiga fordringar74 386 kr128 560 kr137 657 kr138 809 kr107 759 kr
Kassa och bank31 273 kr20 076 kr36 751 kr10 712 kr63 037 kr
Summa tillgångar105 659 kr148 636 kr174 408 kr149 521 kr170 796 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital5 972 kr53 295 kr-34 264 kr16 246 kr40 024 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-79 583 kr-44 028 kr3 296 kr-84 264 kr-33 754 kr
Årets resultat35 555 kr47 323 kr-87 560 kr50 510 kr23 778 kr
Kortfristiga skulder99 687 kr95 341 kr208 672 kr133 275 kr130 772 kr
Leverantörsskulder20 516 kr20 637 kr27 545 kr35 063 kr10 107 kr
Skatteskulder-2 934 kr4 851 kr2 328 kr2 328 kr
Övriga kortfristiga skulder79 171 kr63 533 kr63 948 kr74 634 kr111 311 kr
Summa eget kapital och skulder105 659 kr148 636 kr174 408 kr149 521 kr170 796 kr

Företrädare

  • Johan M

Undertecknad i Östersund 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2010-11-24
Registrerat hos Bolagsverket
JM Utbildning & säkerhet AB
2010-11-26
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har JM Utbildning & säkerhet AB för organisationsnummer?

JM Utbildning & säkerhet AB har organisationsnummer 556827-5787 (5568275787).

Var ligger JM Utbildning & säkerhet AB?

JM Utbildning & säkerhet AB har sin registrerade adress kolvedsvägen 84, 83173 Östersund.

Vilken bransch är JM Utbildning & säkerhet AB verksamt i?

JM Utbildning & säkerhet AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter JM Utbildning & säkerhet AB?

JM Utbildning & säkerhet AB hade en nettoomsättning på 1 261 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har JM Utbildning & säkerhet AB?

JM Utbildning & säkerhet AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Östersund
Län
Jämtlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2010-11-24
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar