Sunwave AB
Sunwave AB har organisationsnummer 556829-0109 (5568290109)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-0109
Om företaget
Sunwave AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 95 procent till 1 954 150 kr räkenskapsåret 2025 (1 002 094 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sunwave AB 1 954 150 kr och redovisade ett resultat på 175 542 kr. Rörelsemarginalen var 9,0 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 56,0 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 17,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,0 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 9,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 56,0 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 17,8 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 74,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 95,0 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 977 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 364 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 757 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 58 av 94 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Solna.
- Plats 733 av 3 193 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 27 723 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 86 932 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -37,9 procent | 9,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | -38,0 procent | 9,0 procent |
| Soliditet | 58,4 procent | 58,4 procent | 7,7 procent | 12,4 procent | 56,0 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 7,9 procent | 3,5 procent | 17,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -19,9 procent | 0,0 procent | -468,0 procent | -637,6 procent | 74,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | 95,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 0 kr | 501 000 kr | 977 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 99 000 kr | 272 000 kr | 364 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gundläggarvägen 7c/o Hhaos
16833 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva Restaurang.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | - | - | 0 kr | 1 002 094 kr | 1 954 150 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 332 486 kr | -22 532 kr |
| Övriga externa kostnader | 98 404 kr | 23 138 kr | 6 500 kr | 0 kr | 77 660 kr | 402 915 kr | 432 745 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 98 565 kr | 544 389 kr | 728 718 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 15 534 kr | 101 780 kr | 101 960 kr |
| Rörelseresultat | -98 404 kr | -23 138 kr | -6 500 kr | 0 kr | -191 759 kr | -379 476 kr | 175 845 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 11 kr | 15 kr | 6 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - | 1 731 kr | 309 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -98 404 kr | -23 138 kr | -6 500 kr | 0 kr | -191 748 kr | -381 192 kr | 175 542 kr |
| Årets resultat | -98 404 kr | -23 138 kr | -6 500 kr | 0 kr | -191 749 kr | -381 192 kr | 175 542 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 494 266 kr | 452 486 kr | 350 526 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 59 800 kr | 48 020 kr | 36 060 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 90 675 kr | 57 828 kr | 56 028 kr | 56 028 kr | 36 646 kr | 28 694 kr | 69 461 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 14 106 kr | 36 638 kr |
| Kortfristiga fordringar | 25 178 kr | 13 548 kr | 1 910 kr | 285 kr | 296 kr | 8 003 kr | 7 509 kr |
| Kassa och bank | 65 497 kr | 44 280 kr | 54 118 kr | 55 743 kr | 36 350 kr | 6 585 kr | 25 314 kr |
| Summa tillgångar | 90 675 kr | 57 828 kr | 56 028 kr | 56 028 kr | 530 912 kr | 481 180 kr | 419 987 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 62 360 kr | 39 222 kr | 32 722 kr | 32 722 kr | 40 973 kr | 59 781 kr | 235 323 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 110 764 kr | 12 360 kr | -10 778 kr | -17 278 kr | 182 722 kr | 390 973 kr | 9 781 kr |
| Årets resultat | -98 404 kr | -23 138 kr | -6 500 kr | 0 kr | -191 749 kr | -381 192 kr | 175 542 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 181 kr | -4 234 kr | 0 kr | - | 466 633 kr | 421 399 kr | 184 664 kr |
| Leverantörsskulder | 7 318 kr | 0 kr | - | - | - | - | 528 kr |
| Skatteskulder | -5 137 kr | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | -4 234 kr | 0 kr | - | 466 633 kr | 409 999 kr | 171 535 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 90 675 kr | 57 828 kr | 56 028 kr | 56 028 kr | 530 912 kr | 481 180 kr | 419 987 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver en restaurang. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Solna Kommun.
Företrädare
- Hao J
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sunwave AB för organisationsnummer?
Sunwave AB har organisationsnummer 556829-0109 (5568290109).
Var ligger Sunwave AB?
Sunwave AB har sin registrerade adress Gundläggarvägen 7, 16833 Bromma.
Vilken bransch är Sunwave AB verksamt i?
Sunwave AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sunwave AB?
Sunwave AB hade en nettoomsättning på 1 954 150 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sunwave AB?
Sunwave AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.