Abad gruppen AB
Abad gruppen AB har organisationsnummer 556829-1305 (5568291305)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-1305
Om företaget
Abad gruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kista. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2022.
Omsättningen ökade 47 procent till 5 257 561 kr räkenskapsåret 2022 (3 573 782 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% av två skäl; dels har Coronapandemins effekter inte påverkat bolaget 2022, dels har bolaget utökats med en bil
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2022 omsatte Abad gruppen AB 5 257 561 kr och redovisade ett resultat på 67 085 kr. Rörelsemarginalen var 2,4 procent, under branschens median (median 5,3 procent). Soliditeten var 8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,8 procent). Kassalikviditeten var 194,2 procent, över branschens median (median 192,6 procent).
| Nyckeltal 2022 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,4 procent | 5,3 procent | 0,4 procent till 14,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 4,8 procent | 0,0 procent till 14,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 8,6 procent | 35,8 procent | 15,7 procent till 61,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 194,2 procent | 192,6 procent | 103,1 procent till 404,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 procent | 21,2 procent | 0,0 procent till 52,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 47,1 procent | 26,4 procent | 2,1 procent till 75,3 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,8 procent | 0,5 procent | 2,4 procent |
| Vinstmarginal | -11,0 procent | -0,3 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 10,2 procent | 7,3 procent | 8,6 procent |
| Kassalikviditet | 181,8 procent | 181,6 procent | 194,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -118,1 procent | -5,5 procent | 24,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 55,0 procent | 47,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergengatan 49 Lgh 1402c/o Mitra Mehrabpour
16437 Kista
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva taxi, bud, bilverkstad, import av däck och bilar och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 306 263 kr | 3 573 782 kr | 5 257 561 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 363 331 kr | 305 938 kr | 319 586 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 856 595 kr | 1 129 918 kr | 1 696 180 kr |
| Övriga externa kostnader | 109 733 kr | 142 475 kr | 187 938 kr |
| Personalkostnader | 1 661 038 kr | 2 088 268 kr | 2 821 430 kr |
| Avskrivningar | 268 680 kr | 190 329 kr | 675 819 kr |
| Rörelseresultat | -226 452 kr | 17 984 kr | 125 552 kr |
| Räntekostnader | 27 436 kr | 29 226 kr | 40 544 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -253 888 kr | -11 242 kr | 85 008 kr |
| Skatt | 0 kr | - | 17 923 kr |
| Årets resultat | -253 888 kr | -11 242 kr | 67 085 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 664 796 kr | 1 757 883 kr | 1 994 120 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 636 796 kr | 1 722 883 kr | 1 959 120 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 447 222 kr | 1 032 277 kr | 1 168 410 kr |
| Kortfristiga fordringar | 117 624 kr | 330 543 kr | 170 695 kr |
| Kassa och bank | 329 598 kr | 701 734 kr | 997 715 kr |
| Summa tillgångar | 2 112 018 kr | 2 790 160 kr | 3 162 530 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 215 023 kr | 203 781 kr | 270 866 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 418 911 kr | 165 023 kr | 153 781 kr |
| Årets resultat | -253 888 kr | -11 242 kr | 67 085 kr |
| Kortfristiga skulder | 245 969 kr | 568 306 kr | 601 527 kr |
| Skatteskulder | 229 805 kr | 229 805 kr | 204 997 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -44 240 kr | 246 580 kr | 268 316 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 112 018 kr | 2 790 160 kr | 3 162 530 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet som taxiåkeri och en bilverkstad för taxiåkerier.
Företrädare
- Mitra M
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Abad gruppen AB för organisationsnummer?
Abad gruppen AB har organisationsnummer 556829-1305 (5568291305).
Var ligger Abad gruppen AB?
Abad gruppen AB har sin registrerade adress Bergengatan 49 Lgh 1402, 16437 Kista.
Vilken bransch är Abad gruppen AB verksamt i?
Abad gruppen AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Abad gruppen AB?
Abad gruppen AB hade en nettoomsättning på 5 257 561 kr räkenskapsåret 2022 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 10-19 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.