Mabels Kitchen AB
Mabels Kitchen AB har organisationsnummer 556829-1891 (5568291891)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-1891
Om företaget
Mabels Kitchen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 29 procent till 7 437 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 782 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mabels Kitchen AB 7 437 000 kr och redovisade ett resultat på 435 529 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, över branschens median (median 3,3 procent). Soliditeten var 11,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 113,0 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 11,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 113,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 280,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 240 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 423 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 485 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 11 av 81 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Sollentuna.
- Plats 167 av 2 852 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 8 032 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 25 937 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 7,6 procent |
| Soliditet | -18,2 procent | 11,4 procent |
| Kassalikviditet | 76,2 procent | 113,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 280,6 procent |
| Omsättning per anställd | 964 000 kr | 1 240 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 406 000 kr | 423 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nytorpsvägen 15c/o C/o Mabel Durak
19135 Sollentuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nytorpsvägen 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurang och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 782 479 kr | 7 436 571 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 181 168 kr | 26 659 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 120 285 kr | 2 518 505 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 212 158 kr | 1 803 560 kr |
| Personalkostnader | 2 434 453 kr | 2 536 174 kr |
| Avskrivningar | 41 443 kr | 14 261 kr |
| Rörelseresultat | 155 308 kr | 590 730 kr |
| Ränteintäkter | 1 405 kr | 548 kr |
| Räntekostnader | 14 476 kr | 27 514 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 142 237 kr | 563 764 kr |
| Skatt | 37 863 kr | 128 235 kr |
| Årets resultat | 104 374 kr | 435 529 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 60 334 kr | 57 706 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 60 334 kr | 7 706 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 959 865 kr | 1 301 198 kr |
| Varulager | 142 531 kr | 137 023 kr |
| Kortfristiga fordringar | 529 278 kr | 418 829 kr |
| Kassa och bank | 288 056 kr | 745 346 kr |
| Summa tillgångar | 1 020 199 kr | 1 358 904 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | -185 733 kr | 155 198 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -340 107 kr | -330 331 kr |
| Årets resultat | 104 374 kr | 435 529 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 072 253 kr | 1 029 877 kr |
| Leverantörsskulder | 263 079 kr | 183 760 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 656 736 kr | 642 344 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 020 199 kr | 1 358 904 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget fortsätter att öka sin omsättning men styrelsen ser fortfarnde över dyra råvarukostnader och
Företrädare
- Ruth Mabel D
Undertecknad i Sollentuna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mabels Kitchen AB för organisationsnummer?
Mabels Kitchen AB har organisationsnummer 556829-1891 (5568291891).
Var ligger Mabels Kitchen AB?
Mabels Kitchen AB har sin registrerade adress Nytorpsvägen 15, 19135 Sollentuna.
Vilken bransch är Mabels Kitchen AB verksamt i?
Mabels Kitchen AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mabels Kitchen AB?
Mabels Kitchen AB hade en nettoomsättning på 7 437 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mabels Kitchen AB?
Mabels Kitchen AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.