Zanibohus AB
Zanibohus AB har organisationsnummer 556829-4101 (5568294101)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-4101
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGustavsberg
Om företaget
Zanibohus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gustavsberg. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 855 221 kr räkenskapsåret 2026 (1 952 100 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Zanibohus AB 1 855 221 kr och redovisade ett resultat på 986 489 kr. Rörelsemarginalen var 63,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var 67,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 542,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,9 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,0 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,9 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 542,1 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 18,5 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 342 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 14 av 43 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Nacka.
- Plats 1 033 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 29 329 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 91 277 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,5 procent | 33,9 procent | 54,2 procent | 67,5 procent | 63,9 procent |
| Vinstmarginal | 51,2 procent | 86,3 procent | 57,1 procent | 82,5 procent | 73,0 procent |
| Soliditet | 48,2 procent | 72,2 procent | 58,7 procent | 64,2 procent | 67,9 procent |
| Kassalikviditet | 246,9 procent | 531,6 procent | 94,0 procent | 409,1 procent | 542,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,3 procent | 19,6 procent | 24,4 procent | 27,6 procent | 18,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,5 procent | 25,4 procent | 9,0 procent | -5,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Karlsruhevägen 21c/o c/o Jakobsson
13432 Gustavsberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Karlsruhevägen 21 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 544 147 kr | 1 427 987 kr | 1 791 289 kr | 1 952 100 kr | 1 855 221 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 33 198 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 8 047 kr | 105 421 kr | 171 261 kr | 2 547 kr | 1 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 551 906 kr | 641 440 kr | 443 239 kr | 440 918 kr | 475 900 kr |
| Personalkostnader | - | 4 855 kr | 14 187 kr | 0 kr | - |
| Avskrivningar | 191 508 kr | 191 508 kr | 191 508 kr | 191 508 kr | 191 508 kr |
| Rörelseresultat | 825 884 kr | 484 763 kr | 971 094 kr | 1 317 127 kr | 1 186 313 kr |
| Ränteintäkter | - | 5 376 kr | 53 076 kr | 16 951 kr | 168 064 kr |
| Räntekostnader | 35 155 kr | 34 573 kr | 2 025 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 790 729 kr | 1 232 753 kr | 1 023 416 kr | 1 611 198 kr | 1 354 377 kr |
| Bokslutsdispositioner | -60 000 kr | -100 000 kr | -40 000 kr | -160 000 kr | -100 000 kr |
| Skatt | 154 560 kr | 77 526 kr | 213 788 kr | 250 543 kr | 267 888 kr |
| Årets resultat | 576 169 kr | 1 055 227 kr | 769 628 kr | 1 200 655 kr | 986 489 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 979 681 kr | 3 068 354 kr | 4 476 846 kr | 2 675 157 kr | 2 483 649 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 249 681 kr | 3 058 173 kr | 2 866 665 kr | 2 675 157 kr | 2 483 649 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 730 000 kr | 10 181 kr | 1 610 181 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 2 002 804 kr | 4 397 798 kr | 904 738 kr | 4 110 174 kr | 5 389 976 kr |
| Kortfristiga fordringar | 222 480 kr | 394 899 kr | 325 468 kr | 3 575 325 kr | 3 871 375 kr |
| Kassa och bank | 1 780 324 kr | 4 002 899 kr | 579 270 kr | 534 849 kr | 1 518 601 kr |
| Summa tillgångar | 8 982 485 kr | 7 466 152 kr | 5 381 584 kr | 6 785 331 kr | 7 873 625 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 4 332 515 kr | 5 387 742 kr | 3 157 370 kr | 4 358 025 kr | 5 344 514 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 706 346 kr | 4 282 515 kr | 2 337 742 kr | 3 107 370 kr | 4 308 025 kr |
| Årets resultat | 576 169 kr | 1 055 227 kr | 769 628 kr | 1 200 655 kr | 986 489 kr |
| Obeskattade reserver | 1 110 000 kr | 1 210 000 kr | 1 250 000 kr | 1 410 000 kr | 1 510 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 811 037 kr | 827 234 kr | 962 400 kr | 1 004 621 kr | 994 197 kr |
| Leverantörsskulder | 22 098 kr | 31 038 kr | 19 032 kr | 0 kr | 20 928 kr |
| Skatteskulder | 34 475 kr | 29 305 kr | 34 475 kr | 55 392 kr | 97 541 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 230 772 kr | 198 508 kr | 242 823 kr | 262 798 kr | 66 992 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 982 485 kr | 7 466 152 kr | 5 381 584 kr | 6 785 331 kr | 7 873 625 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget började sin verksamhet under 2010/2011 och har sitt säte i Nacka kommun. Bolaget bedriver fastighetsförvaltning. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Thronos Konsult AB, org nr 556691-5707. Koncernredovisning upprättas ej med hänvisning till reglerna i 7 kap. 3 § ÅRL.
Företrädare
- Bo J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zanibohus AB för organisationsnummer?
Zanibohus AB har organisationsnummer 556829-4101 (5568294101).
Var ligger Zanibohus AB?
Zanibohus AB har sin registrerade adress Karlsruhevägen 21, 13432 Gustavsberg.
Vilken bransch är Zanibohus AB verksamt i?
Zanibohus AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zanibohus AB?
Zanibohus AB hade en nettoomsättning på 1 855 221 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.