Quist Consulting Väst AB
Quist Consulting Väst AB har organisationsnummer 556829-5801 (5568295801)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-5801
Om företaget
Quist Consulting Väst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel via internet eller postorder med informations- och kommunikationsutrustning och pr och kommunikation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 3 533 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 699 112 kr föregående år).
På grund av hög beläggning och tjänsteförsäljningar har omsättningen kunnat öka med mer än 30% under året jämfört med föregående år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Quist Consulting Väst AB 3 533 000 kr och redovisade ett resultat på 421 329 kr. Rörelsemarginalen var 15,3 procent, under branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 61,5 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 216,5 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,1 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 61,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 216,5 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,0 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 30,9 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 533 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 118 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 775 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 3 av 50 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Partille.
- Plats 136 av 1 075 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 8 723 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 50 039 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,4 procent | 39,7 procent | 32,5 procent | 8,9 procent | 15,3 procent |
| Vinstmarginal | 28,4 procent | 39,7 procent | 32,7 procent | 9,2 procent | 15,1 procent |
| Soliditet | 70,0 procent | 66,3 procent | 73,0 procent | 70,5 procent | 61,5 procent |
| Kassalikviditet | 495,8 procent | 358,0 procent | 434,5 procent | 364,8 procent | 216,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,9 procent | 76,9 procent | 64,9 procent | 22,6 procent | 51,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 42,7 procent | 28,5 procent | 5,2 procent | 3,8 procent | 30,9 procent |
| Omsättning per anställd | 1 923 000 kr | 2 470 000 kr | 2 600 000 kr | 2 699 000 kr | 3 533 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 778 000 kr | 1 045 000 kr | 1 117 000 kr | 1 183 000 kr | 1 118 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mimersvägen 24c/o Anders Quist
43361 Sävedalen
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mimersvägen 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom IT, PR och kommunikation, försäljning av datorer, handel och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 456 497 kr | 1 348 048 kr | 1 923 200 kr | 2 470 469 kr | 2 599 805 kr | 2 699 112 kr | 3 533 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | 0 kr | 10 140 kr | 242 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 241 935 kr | 369 806 kr | 590 938 kr | 436 581 kr | 619 133 kr | 1 251 612 kr | 1 819 972 kr |
| Personalkostnader | 390 813 kr | 644 197 kr | 778 442 kr | 1 044 750 kr | 1 117 369 kr | 1 182 709 kr | 1 118 163 kr |
| Avskrivningar | 5 435 kr | 7 247 kr | 7 247 kr | 7 247 kr | 8 330 kr | 24 320 kr | 55 989 kr |
| Rörelseresultat | 818 314 kr | 326 798 kr | 546 573 kr | 981 891 kr | 844 833 kr | 240 229 kr | 538 876 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 542 kr | 0 kr | 1 778 kr | 3 301 kr | 336 kr | 202 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 322 kr | -26 kr | 675 kr | 0 kr | 911 kr | 4 694 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 818 314 kr | 330 018 kr | 546 599 kr | 979 640 kr | 849 003 kr | 248 060 kr | 534 484 kr |
| Bokslutsdispositioner | -100 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | 0 kr |
| Skatt | 151 925 kr | 71 095 kr | 113 161 kr | 202 483 kr | 179 549 kr | 72 025 kr | 113 155 kr |
| Årets resultat | 566 389 kr | 258 923 kr | 433 438 kr | 777 157 kr | 669 454 kr | 176 035 kr | 421 329 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 380 800 kr | 23 553 kr | 36 306 kr | 44 219 kr | 165 819 kr | 258 230 kr | 201 569 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 800 kr | 23 553 kr | 16 306 kr | 9 059 kr | 65 659 kr | 256 344 kr | 200 355 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 000 kr | 0 kr | 20 000 kr | 35 160 kr | 100 160 kr | 1 886 kr | 1 214 kr |
| Omsättningstillgångar | 600 866 kr | 657 865 kr | 904 026 kr | 1 479 155 kr | 1 247 074 kr | 844 044 kr | 1 140 473 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 22 962 kr | 22 962 kr | 22 962 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 439 kr | 456 000 kr | 369 125 kr | 577 500 kr | 660 738 kr | 707 758 kr | 489 875 kr |
| Kassa och bank | 587 427 kr | 201 865 kr | 534 901 kr | 901 655 kr | 563 374 kr | 113 324 kr | 627 636 kr |
| Summa tillgångar | 981 666 kr | 681 418 kr | 940 332 kr | 1 523 374 kr | 1 412 893 kr | 1 102 274 kr | 1 342 042 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 685 646 kr | 444 569 kr | 658 007 kr | 1 010 164 kr | 1 031 170 kr | 777 205 kr | 825 934 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 69 257 kr | 135 646 kr | 174 569 kr | 183 007 kr | 311 716 kr | 551 170 kr | 354 605 kr |
| Årets resultat | 566 389 kr | 258 923 kr | 433 438 kr | 777 157 kr | 669 454 kr | 176 035 kr | 421 329 kr |
| Obeskattade reserver | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 196 020 kr | 136 849 kr | 182 325 kr | 413 210 kr | 281 723 kr | 225 069 kr | 516 108 kr |
| Leverantörsskulder | 27 113 kr | 28 365 kr | 23 753 kr | 155 435 kr | 41 270 kr | 25 330 kr | 77 685 kr |
| Skatteskulder | 168 907 kr | 11 183 kr | 48 965 kr | 54 459 kr | 50 520 kr | 38 293 kr | 117 943 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 97 301 kr | 109 607 kr | 203 548 kr | 189 933 kr | 161 446 kr | 320 480 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 981 666 kr | 681 418 kr | 940 332 kr | 1 523 374 kr | 1 412 893 kr | 1 102 274 kr | 1 342 042 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver datakonsultverksamhet i Göteborg med omnejd och har sitt säte i Sävedalen.
Företrädare
- Anders Q (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Quist Consulting Väst AB för organisationsnummer?
Quist Consulting Väst AB har organisationsnummer 556829-5801 (5568295801).
Var ligger Quist Consulting Väst AB?
Quist Consulting Väst AB har sin registrerade adress Mimersvägen 24, 43361 Sävedalen.
Vilken bransch är Quist Consulting Väst AB verksamt i?
Quist Consulting Väst AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Quist Consulting Väst AB?
Quist Consulting Väst AB hade en nettoomsättning på 3 533 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Quist Consulting Väst AB?
Quist Consulting Väst AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Quist Consulting Väst AB någon utdelning?
Styrelsen i Quist Consulting Väst AB föreslog en utdelning på 460 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.