Brenemark kran och transport AB
Brenemark kran och transport AB har organisationsnummer 556829-7724 (5568297724)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-7724
Om företaget
Brenemark kran och transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vendelsö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Företaget bedriver även verksamhet inom tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 39 procent till 5 016 000 kr räkenskapsåret 2026 (8 170 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Brenemark kran och transport AB 5 016 000 kr och redovisade ett resultat på 10 787 kr. Rörelsemarginalen var 0,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,8 procent). Soliditeten var 18,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,3 procent). Kassalikviditeten var 310,6 procent, över branschens median (median 202,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,1 procent | 7,8 procent | 1,0 procent till 17,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | 7,0 procent | -0,3 procent till 17,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,1 procent | 45,3 procent | 21,1 procent till 71,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 310,6 procent | 202,8 procent | 113,3 procent till 428,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | 14,9 procent | 0,2 procent till 37,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,6 procent | 1,4 procent | -14,4 procent till 20,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 672 000 kr | 1 440 000 kr | 833 000 kr till 2 220 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 624 000 kr | 563 000 kr | 358 000 kr till 678 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 072 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 13 av 46 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Haninge.
- Plats 294 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
- Plats 11 274 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 36 708 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,9 procent | 11,8 procent | 21,6 procent | 41,7 procent | 0,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,9 procent | 10,3 procent | 19,1 procent | 39,2 procent | -2,5 procent |
| Soliditet | 16,7 procent | 19,8 procent | 15,7 procent | 29,9 procent | 18,1 procent |
| Kassalikviditet | 197,1 procent | 188,4 procent | 135,8 procent | 294,1 procent | 310,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 12,3 procent | 26,3 procent | 78,8 procent | 0,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,6 procent | 23,3 procent | - | -38,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 505 000 kr | 1 619 000 kr | 1 997 000 kr | 2 043 000 kr | 1 672 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 561 000 kr | 598 000 kr | 593 000 kr | 599 000 kr | 624 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla Lyckebyvägen 3413670 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kran- och transporttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 524 454 kr | 8 095 686 kr | 9 983 160 kr | 8 170 089 kr | 5 016 275 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 15 413 kr | 98 723 kr | 130 870 kr | 2 732 878 kr | 386 827 kr |
| Övriga externa kostnader | 468 194 kr | 466 007 kr | 640 684 kr | 654 951 kr | 560 669 kr |
| Personalkostnader | 2 806 479 kr | 2 989 088 kr | 2 965 891 kr | 2 396 624 kr | 1 872 495 kr |
| Avskrivningar | 1 349 019 kr | 1 317 079 kr | 1 504 107 kr | 872 379 kr | 780 887 kr |
| Rörelseresultat | 1 421 691 kr | 953 557 kr | 2 152 191 kr | 3 410 572 kr | 5 573 kr |
| Ränteintäkter | 2 019 kr | 0 kr | 1 631 kr | 5 586 kr | 8 907 kr |
| Räntekostnader | 150 612 kr | 117 016 kr | 245 563 kr | 218 197 kr | 139 653 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 273 098 kr | 836 541 kr | 1 908 259 kr | 3 201 644 kr | -125 173 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 024 883 kr | -375 853 kr | -1 038 062 kr | 1 097 338 kr | 147 638 kr |
| Skatt | 54 460 kr | 99 893 kr | 180 701 kr | 892 715 kr | 11 678 kr |
| Årets resultat | 193 755 kr | 360 795 kr | 689 496 kr | 3 406 267 kr | 10 787 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 302 389 kr | 9 526 005 kr | 12 398 882 kr | 5 704 991 kr | 7 158 353 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 063 989 kr | 8 850 910 kr | 10 841 803 kr | 4 588 904 kr | 6 042 266 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 238 400 kr | 675 095 kr | 1 557 079 kr | 1 116 087 kr | 1 116 087 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 057 576 kr | 5 313 749 kr | 4 351 837 kr | 8 760 329 kr | 5 726 365 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 308 118 kr | 1 430 701 kr | 1 721 158 kr | 883 396 kr | 1 319 391 kr |
| Kassa och bank | 3 749 458 kr | 3 883 048 kr | 2 630 679 kr | 7 876 933 kr | 4 406 974 kr |
| Summa tillgångar | 15 359 965 kr | 14 839 754 kr | 16 750 719 kr | 14 465 320 kr | 12 884 718 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 2 571 423 kr | 2 932 218 kr | 2 621 714 kr | 4 325 408 kr | 2 336 195 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 327 668 kr | 2 521 423 kr | 1 882 218 kr | 869 141 kr | 2 275 408 kr |
| Årets resultat | 193 755 kr | 360 795 kr | 689 496 kr | 3 406 267 kr | 10 787 kr |
| Obeskattade reserver | 4 524 883 kr | 4 900 736 kr | 5 938 798 kr | 5 588 904 kr | 5 441 266 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 565 495 kr | 2 819 830 kr | 3 204 487 kr | 2 978 258 kr | 1 843 450 kr |
| Leverantörsskulder | 148 512 kr | 249 259 kr | 404 467 kr | 172 279 kr | 146 044 kr |
| Skatteskulder | 22 326 kr | 28 010 kr | 23 211 kr | 607 232 kr | 301 511 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 328 598 kr | 338 437 kr | 334 566 kr | 1 389 347 kr | 358 598 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 15 359 965 kr | 14 839 754 kr | 16 750 719 kr | 14 465 320 kr | 12 884 718 kr |
Företrädare
- Roger B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brenemark kran och transport AB för organisationsnummer?
Brenemark kran och transport AB har organisationsnummer 556829-7724 (5568297724).
Var ligger Brenemark kran och transport AB?
Brenemark kran och transport AB har sin registrerade adress Gamla Lyckebyvägen 34, 13670 Vendelsö.
Vilken bransch är Brenemark kran och transport AB verksamt i?
Brenemark kran och transport AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brenemark kran och transport AB?
Brenemark kran och transport AB hade en nettoomsättning på 5 016 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Brenemark kran och transport AB?
Brenemark kran och transport AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Haninge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla wave@umpteenth.media och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.