kanEL i Borås AB
kanEL i Borås AB har organisationsnummer 556829-9217 (5568299217)
Aktiebolag • Org.nr: 556829-9217
Om företaget
kanEL i Borås AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borås. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 1 424 287 kr räkenskapsåret 2025 (1 630 942 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte kanEL i Borås AB 1 424 287 kr och redovisade ett resultat på 162 038 kr. Rörelsemarginalen var 13,5 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 81,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,8 procent). Kassalikviditeten var 338,7 procent, över branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,1 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 81,0 procent | 53,8 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 338,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 439,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 26,0 procent | 20,6 procent | 0,3 procent till 49,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,7 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 712 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 266 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 495 av 4 753 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 19 av 42 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Borås.
- Plats 1 180 av 3 391 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 19 129 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 114 988 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,6 procent | 1,3 procent | 3,9 procent | -1,9 procent | 13,5 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 2,3 procent | 5,8 procent | -0,8 procent | 14,1 procent |
| Soliditet | 69,6 procent | 65,0 procent | 68,8 procent | 74,3 procent | 81,0 procent |
| Kassalikviditet | 241,5 procent | 228,7 procent | 253,0 procent | 279,0 procent | 338,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,4 procent | 6,0 procent | 13,7 procent | -2,7 procent | 26,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -17,3 procent | 5,5 procent | -15,4 procent | -3,8 procent | -12,7 procent |
| Omsättning per anställd | 950 000 kr | 1 002 000 kr | 848 000 kr | 815 000 kr | 712 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 569 000 kr | 578 000 kr | 457 000 kr | 435 000 kr | 266 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kransvägen, 182c/o Claes-Goran Hakansson
50765 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva elinstallationsfirma med förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 296 761 kr | 1 900 180 kr | 2 004 362 kr | 1 696 051 kr | 1 630 942 kr | 1 424 287 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 82 874 kr | 140 231 kr | 14 118 kr | 0 kr | - | 13 426 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 1 770 kr |
| Övriga externa kostnader | 267 398 kr | 314 608 kr | 340 999 kr | 324 093 kr | 425 399 kr | 310 672 kr |
| Personalkostnader | 1 226 049 kr | 1 138 953 kr | 1 155 166 kr | 913 106 kr | 869 527 kr | 531 975 kr |
| Avskrivningar | 35 345 kr | 35 345 kr | 17 938 kr | 7 440 kr | 0 kr | 2 319 kr |
| Rörelseresultat | 26 829 kr | 30 238 kr | 25 839 kr | 66 338 kr | -31 217 kr | 192 625 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 0 kr | 12 kr | 282 kr |
| Räntekostnader | 435 kr | 266 kr | 359 kr | 245 kr | 147 kr | 1 595 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 394 kr | 29 972 kr | 45 173 kr | 98 718 kr | -12 602 kr | 201 062 kr |
| Skatt | 3 770 kr | 6 802 kr | 9 564 kr | 20 394 kr | 0 kr | 39 024 kr |
| Årets resultat | 22 624 kr | 23 170 kr | 35 609 kr | 78 324 kr | -12 602 kr | 162 038 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 232 661 kr | 199 654 kr | 181 716 kr | 175 626 kr | 175 626 kr | 272 744 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 67 945 kr | 25 378 kr | 7 440 kr | 0 kr | 0 kr | 95 843 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 164 716 kr | 174 276 kr | 174 276 kr | 175 626 kr | 175 626 kr | 176 901 kr |
| Omsättningstillgångar | 783 384 kr | 782 792 kr | 733 355 kr | 656 642 kr | 443 434 kr | 495 758 kr |
| Varulager | - | 61 468 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 387 246 kr | 336 573 kr | 429 173 kr | 259 470 kr | 156 673 kr | 170 335 kr |
| Kassa och bank | 396 138 kr | 384 751 kr | 304 182 kr | 397 172 kr | 286 761 kr | 325 423 kr |
| Summa tillgångar | 1 016 045 kr | 982 446 kr | 915 071 kr | 832 268 kr | 619 060 kr | 768 502 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 660 600 kr | 683 770 kr | 594 379 kr | 572 703 kr | 460 101 kr | 622 140 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 587 976 kr | 610 600 kr | 508 770 kr | 444 379 kr | 422 703 kr | 410 102 kr |
| Årets resultat | 22 624 kr | 23 170 kr | 35 609 kr | 78 324 kr | -12 602 kr | 162 038 kr |
| Kortfristiga skulder | 355 445 kr | 298 676 kr | 320 692 kr | 259 565 kr | 158 959 kr | 146 362 kr |
| Leverantörsskulder | 137 455 kr | 118 752 kr | 119 501 kr | 86 102 kr | 54 097 kr | 69 972 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 7 539 kr | 0 kr | 15 479 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 111 586 kr | 77 202 kr | 106 132 kr | 72 644 kr | 30 691 kr | 45 911 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 016 045 kr | 982 446 kr | 915 071 kr | 832 268 kr | 619 060 kr | 768 502 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver elinstallationsfirma.
Inga väsentliga händelser har skett under året.
Företrädare
- Claes-Göran H (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har kanEL i Borås AB för organisationsnummer?
kanEL i Borås AB har organisationsnummer 556829-9217 (5568299217).
Var ligger kanEL i Borås AB?
kanEL i Borås AB har sin registrerade adress Kransvägen, 182, 50765 Borås.
Vilken bransch är kanEL i Borås AB verksamt i?
kanEL i Borås AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter kanEL i Borås AB?
kanEL i Borås AB hade en nettoomsättning på 1 424 287 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har kanEL i Borås AB?
kanEL i Borås AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.