Cronox AB
Cronox AB har organisationsnummer 556831-4081 (5568314081)
Aktiebolag • Org.nr: 556831-4081
Om företaget
Cronox AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tyresö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar annan rengöring och produktion av film, video och tv-program.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 29 procent till 1 068 000 kr räkenskapsåret 2024 (1 498 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Cronox AB 1 068 000 kr och redovisade ett resultat på 230 691 kr. Rörelsemarginalen var 28,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 68,8 procent, över branschens median (median 46,6 procent). Kassalikviditeten var 599,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 193,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,4 procent | 4,4 procent | -0,7 procent till 12,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 27,9 procent | 4,1 procent | -0,9 procent till 12,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 68,8 procent | 46,6 procent | 24,4 procent till 69,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 599,0 procent | 193,9 procent | 121,3 procent till 355,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 34,0 procent | 17,3 procent | -3,3 procent till 48,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,7 procent | 0,2 procent | -28,0 procent till 30,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 068 000 kr | 1 146 000 kr | 717 000 kr till 1 832 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 200 000 kr | 491 000 kr | 305 000 kr till 622 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,9 procent | 16,8 procent | 36,0 procent | 39,9 procent | 28,4 procent |
| Vinstmarginal | -12,9 procent | 16,2 procent | 35,9 procent | 39,7 procent | 27,9 procent |
| Soliditet | 48,6 procent | 74,6 procent | 87,7 procent | 39,3 procent | 68,8 procent |
| Kassalikviditet | 38,1 procent | 133,5 procent | 712,7 procent | 205,5 procent | 599,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -80,7 procent | 54,4 procent | 53,2 procent | 79,5 procent | 34,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 32,2 procent | - | 101,4 procent | -28,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 751 000 kr | 744 000 kr | 1 498 000 kr | 1 068 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 241 000 kr | 22 000 kr | 303 000 kr | 200 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granängsringen 4713544 Tyresö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Granängsringen 47 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, fastighets- tjänster, homestyling, bygga och renovera motorcyklar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 568 121 kr | 751 189 kr | 743 651 kr | 1 498 000 kr | 1 067 615 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 52 967 kr | 0 kr | 5 740 kr | 0 kr | 168 483 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 110 435 kr | - | 9 669 kr | 119 000 kr | 42 003 kr |
| Övriga externa kostnader | 269 702 kr | 278 281 kr | 422 803 kr | 452 000 kr | 682 397 kr |
| Personalkostnader | 288 524 kr | 241 265 kr | 22 055 kr | 303 000 kr | 200 131 kr |
| Avskrivningar | 25 500 kr | 38 497 kr | 26 997 kr | 26 000 kr | 7 800 kr |
| Rörelseresultat | -73 073 kr | 126 243 kr | 267 867 kr | 597 000 kr | 303 767 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 3 kr | 0 kr | 394 kr |
| Räntekostnader | 375 kr | 4 052 kr | 779 kr | 3 000 kr | 6 459 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -73 448 kr | 122 191 kr | 267 091 kr | 595 000 kr | 297 702 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -147 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 0 kr | 13 479 kr | 58 324 kr | 91 000 kr | 67 011 kr |
| Årets resultat | -73 448 kr | 108 712 kr | 208 767 kr | 356 000 kr | 230 691 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 150 500 kr | 176 987 kr | 53 993 kr | 62 000 kr | 25 208 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 90 500 kr | 116 987 kr | -6 007 kr | 2 000 kr | -34 792 kr |
| Omsättningstillgångar | 36 689 kr | 90 687 kr | 393 395 kr | 1 079 000 kr | 961 767 kr |
| Kortfristiga fordringar | 31 147 kr | 88 572 kr | 377 757 kr | 1 032 000 kr | 899 272 kr |
| Kassa och bank | 5 542 kr | 2 115 kr | 15 638 kr | 47 000 kr | 62 495 kr |
| Summa tillgångar | 187 189 kr | 267 674 kr | 447 388 kr | 1 141 000 kr | 986 975 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 91 013 kr | 199 726 kr | 392 194 kr | 448 000 kr | 679 113 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 114 461 kr | 41 014 kr | 133 427 kr | 42 000 kr | 398 422 kr |
| Årets resultat | -73 448 kr | 108 712 kr | 208 767 kr | 356 000 kr | 230 691 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 147 000 kr | 147 312 kr |
| Kortfristiga skulder | 96 176 kr | 67 948 kr | 55 194 kr | 525 000 kr | 160 550 kr |
| Leverantörsskulder | 12 500 kr | 41 939 kr | -4 774 kr | 10 000 kr | 3 kr |
| Skatteskulder | 32 920 kr | 13 479 kr | 69 710 kr | 111 000 kr | 72 458 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 755 kr | 2 531 kr | -13 742 kr | 345 000 kr | 64 626 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 187 189 kr | 267 674 kr | 447 388 kr | 1 141 000 kr | 986 975 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2010 och bedriver sedan dess verksamhet inom bygg, fastighets- tjänster, homestyling samt bygga och renovera motorcyklar. Bolaget har sitt säte i Stockholm län
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret
Företrädare
- Leonardo P (styrelseledamot)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cronox AB för organisationsnummer?
Cronox AB har organisationsnummer 556831-4081 (5568314081).
Var ligger Cronox AB?
Cronox AB har sin registrerade adress Granängsringen 47, 13544 Tyresö.
Vilken bransch är Cronox AB verksamt i?
Cronox AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cronox AB?
Cronox AB hade en nettoomsättning på 1 068 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cronox AB?
Cronox AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.