Thomas Jäderholm AB
Thomas Jäderholm AB har organisationsnummer 556832-5558 (5568325558)
Aktiebolag • Org.nr: 556832-5558
Om företaget
Thomas Jäderholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet, bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 6 procent till 827 000 kr räkenskapsåret 2026 (777 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Thomas Jäderholm AB 827 000 kr och redovisade ett resultat på 3 589 kr. Rörelsemarginalen var 0,8 procent, under branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 79,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 908,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 232,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 6,2 procent | 0,6 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,7 procent | 6,2 procent | 0,5 procent till 15,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 79,7 procent | 52,3 procent | 30,3 procent till 76,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 908,3 procent | 232,0 procent | 136,9 procent till 451,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,7 procent | 18,3 procent | -1,1 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 6,4 procent | 4,4 procent | -21,7 procent till 34,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 827 000 kr | 1 303 000 kr | 806 000 kr till 2 057 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 524 000 kr | 546 000 kr | 346 000 kr till 681 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 657 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 6 av 15 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Tranås.
- Plats 232 av 429 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 4 416 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 159 805 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,8 procent | 3,6 procent | -1,3 procent | 0,6 procent | 0,8 procent |
| Vinstmarginal | 20,2 procent | 3,5 procent | -1,5 procent | 0,3 procent | 0,7 procent |
| Soliditet | 69,0 procent | 51,9 procent | 54,1 procent | 71,8 procent | 79,7 procent |
| Kassalikviditet | 226,7 procent | 167,6 procent | 198,6 procent | 566,9 procent | 908,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 131,8 procent | 16,9 procent | -10,2 procent | 1,6 procent | 2,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,1 procent | -4,2 procent | -7,4 procent | 6,4 procent |
| Omsättning per anställd | 850 000 kr | 876 000 kr | 839 000 kr | 777 000 kr | 827 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 408 000 kr | 503 000 kr | 571 000 kr | 522 000 kr | 524 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Åsvallehultsgatan 457339 Tranås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Åsvallehultsgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och reparationer avseende stålkonstruktioner främst containers samt bygg- och snickeriverksamhet samt logistikhantering kring motorsportevent, försäljning av tillbehör inom motorsport och förmedling av sponsoravtal till motorsportevent och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 849 936 kr | 875 788 kr | 839 413 kr | 777 295 kr | 826 577 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 709 kr | 33 141 kr | 7 016 kr | 1 766 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 29 063 kr | 61 047 kr | 33 696 kr | -10 553 kr | 2 636 kr |
| Övriga externa kostnader | 218 371 kr | 261 633 kr | 257 616 kr | 261 834 kr | 288 700 kr |
| Personalkostnader | 408 437 kr | 502 542 kr | 571 280 kr | 522 354 kr | 524 052 kr |
| Avskrivningar | 17 680 kr | 21 473 kr | 20 645 kr | 6 108 kr | 6 108 kr |
| Rörelseresultat | 176 385 kr | 31 802 kr | -10 683 kr | 4 568 kr | 6 847 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 7 kr | 1 kr | 26 kr | 130 kr |
| Räntekostnader | 4 671 kr | 587 kr | 2 185 kr | 2 571 kr | 1 434 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 171 714 kr | 31 222 kr | -12 867 kr | 2 023 kr | 5 543 kr |
| Skatt | 19 920 kr | 7 875 kr | 0 kr | - | 1 954 kr |
| Årets resultat | 151 794 kr | 23 347 kr | -12 867 kr | 2 023 kr | 3 589 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 49 720 kr | 58 805 kr | 20 655 kr | 14 547 kr | 8 439 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 49 720 kr | 58 805 kr | 20 655 kr | 14 547 kr | 8 439 kr |
| Omsättningstillgångar | 117 073 kr | 208 090 kr | 211 471 kr | 163 187 kr | 156 215 kr |
| Kortfristiga fordringar | 65 774 kr | 208 090 kr | 155 855 kr | 163 187 kr | 156 215 kr |
| Kassa och bank | 51 299 kr | 0 kr | 55 616 kr | 0 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 166 793 kr | 266 895 kr | 232 126 kr | 177 734 kr | 164 654 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 115 160 kr | 138 507 kr | 125 641 kr | 127 664 kr | 131 253 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -86 634 kr | 65 160 kr | 88 508 kr | 75 641 kr | 77 664 kr |
| Årets resultat | 151 794 kr | 23 347 kr | -12 867 kr | 2 023 kr | 3 589 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 633 kr | 124 189 kr | 106 485 kr | 28 787 kr | 17 198 kr |
| Leverantörsskulder | 3 563 kr | 2 053 kr | 22 812 kr | 975 kr | 1 418 kr |
| Skatteskulder | 14 981 kr | 19 807 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 089 kr | 95 613 kr | 83 673 kr | 27 812 kr | 15 780 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 166 793 kr | 266 895 kr | 232 126 kr | 177 734 kr | 164 654 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2010 och bedriver sedan dess tillverkning och reparationer avseende stålkonstruktioner, främst containers, samt bygg och snickeriverksamhet. Bolaget är beläget i Tranås kommun. Under bifirman Racing Logistics Scandinavia bedriver bolaget logistikhantering kring motorsportevent, försäljning av tillbehör inom motorsport samt förmedling av sponsoravtal till motorsportevent. Någon verksamhet har dock inte bedrivits under bifirman detta räkenskapsår.
Företrädare
- Thomas J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Thomas Jäderholm AB för organisationsnummer?
Thomas Jäderholm AB har organisationsnummer 556832-5558 (5568325558).
Var ligger Thomas Jäderholm AB?
Thomas Jäderholm AB har sin registrerade adress Åsvallehultsgatan 4, 57339 Tranås.
Vilken bransch är Thomas Jäderholm AB verksamt i?
Thomas Jäderholm AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Thomas Jäderholm AB?
Thomas Jäderholm AB hade en nettoomsättning på 827 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Thomas Jäderholm AB?
Thomas Jäderholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Thomas Jäderholm AB (Företagsnamn)
- Racing Logistics Scandinavia (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser logistikhantering kring motorsportevent, försäljning av tillbehör inom motorsport samt förmedling av sponsoravtal till motorsportevent.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.