Rönnlunds Byggservice AB
Rönnlunds Byggservice AB har organisationsnummer 556833-5540 (5568335540)
Aktiebolag • Org.nr: 556833-5540
Om företaget
Rönnlunds Byggservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åhus. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 5 919 000 kr räkenskapsåret 2025 (5 899 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rönnlunds Byggservice AB 5 919 000 kr och redovisade ett resultat på 11 160 kr. Rörelsemarginalen var 0,8 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 31,6 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 147,0 procent, under branschens median (median 201,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 31,6 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 147,0 procent | 201,1 procent | 127,1 procent till 371,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,3 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 960 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 638 000 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 705 av 6 361 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 8 av 50 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Kristianstad.
- Plats 198 av 2 066 aktiebolag med säte i Kristianstad.
- Plats 3 497 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 31 669 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | -0,5 procent | -0,1 procent | 6,2 procent | 0,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | -1,2 procent | -1,6 procent | 5,5 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 39,2 procent | 36,5 procent | 24,2 procent | 28,8 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | 945,1 procent | 629,4 procent | 135,8 procent | 151,3 procent | 147,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 procent | -7,2 procent | -10,9 procent | 39,8 procent | 1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -15,6 procent | 31,5 procent | 3,1 procent | 107,3 procent | 0,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 099 000 kr | 1 381 000 kr | 1 423 000 kr | 2 950 000 kr | 2 960 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 252 000 kr | 355 000 kr | 462 000 kr | 524 000 kr | 638 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
VALLGATAN 3129631 Åhus
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsrörelse och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 690 019 kr | 2 488 282 kr | 2 099 405 kr | 2 761 280 kr | 2 845 995 kr | 5 898 880 kr | 5 919 417 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 66 241 kr | 97 105 kr | 101 024 kr | 89 753 kr | 143 948 kr | 106 636 kr | 55 562 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 565 285 kr | 1 167 455 kr | 1 440 035 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 375 975 kr | 513 926 kr | 436 293 kr | 369 486 kr | 431 124 kr | 408 521 kr | 402 785 kr |
| Personalkostnader | 847 468 kr | 884 037 kr | 251 742 kr | 709 748 kr | 923 739 kr | 1 048 810 kr | 1 276 817 kr |
| Avskrivningar | 32 430 kr | 20 242 kr | 20 235 kr | 20 244 kr | 42 079 kr | 96 528 kr | 96 868 kr |
| Rörelseresultat | -64 898 kr | -273 kr | 52 124 kr | -14 002 kr | -3 364 kr | 363 373 kr | 47 067 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 983 kr | 1 574 kr | 2 984 kr | 2 640 kr | 448 kr |
| Räntekostnader | 18 510 kr | 21 136 kr | 18 703 kr | 21 450 kr | 45 849 kr | 43 021 kr | 32 429 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -83 408 kr | -21 409 kr | 34 404 kr | -33 878 kr | -46 229 kr | 322 992 kr | 15 086 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | 43 367 kr | 3 926 kr |
| Årets resultat | -83 408 kr | -21 409 kr | 34 404 kr | -33 878 kr | -46 229 kr | 279 625 kr | 11 160 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 496 200 kr | 462 624 kr | 442 389 kr | 422 145 kr | 851 161 kr | 754 633 kr | 864 347 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 482 866 kr | 462 624 kr | 442 389 kr | 422 145 kr | 851 161 kr | 754 633 kr | 864 347 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 334 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 179 253 kr | 887 879 kr | 840 623 kr | 861 055 kr | 891 893 kr | 1 679 168 kr | 1 392 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 477 365 kr | 346 771 kr | 670 020 kr | 690 824 kr | 450 674 kr | 529 758 kr | 378 911 kr |
| Kassa och bank | 701 888 kr | 541 108 kr | 170 603 kr | 170 231 kr | 441 219 kr | 1 149 410 kr | 1 013 637 kr |
| Summa tillgångar | 1 675 453 kr | 1 350 503 kr | 1 283 012 kr | 1 283 200 kr | 1 743 054 kr | 2 433 801 kr | 2 256 895 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 489 571 kr | 468 162 kr | 502 565 kr | 468 687 kr | 422 458 kr | 702 083 kr | 713 243 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 522 979 kr | 439 571 kr | 418 161 kr | 452 565 kr | 418 687 kr | 372 458 kr | 652 083 kr |
| Årets resultat | -83 408 kr | -21 409 kr | 34 404 kr | -33 878 kr | -46 229 kr | 279 625 kr | 11 160 kr |
| Kortfristiga skulder | 438 940 kr | 160 716 kr | 88 942 kr | 136 813 kr | 656 701 kr | 1 109 638 kr | 947 572 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 22 580 kr | 67 810 kr | 392 982 kr | 363 527 kr | 358 044 kr |
| Skatteskulder | -31 394 kr | -53 699 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 391 690 kr | 150 061 kr | 41 302 kr | 36 580 kr | 233 866 kr | 709 354 kr | 553 069 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 675 453 kr | 1 350 503 kr | 1 283 012 kr | 1 283 200 kr | 1 743 054 kr | 2 433 801 kr | 2 256 895 kr |
Företrädare
- Robert R
Undertecknad i Åhus 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rönnlunds Byggservice AB för organisationsnummer?
Rönnlunds Byggservice AB har organisationsnummer 556833-5540 (5568335540).
Var ligger Rönnlunds Byggservice AB?
Rönnlunds Byggservice AB har sin registrerade adress VALLGATAN 31, 29631 Åhus.
Vilken bransch är Rönnlunds Byggservice AB verksamt i?
Rönnlunds Byggservice AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rönnlunds Byggservice AB?
Rönnlunds Byggservice AB hade en nettoomsättning på 5 919 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rönnlunds Byggservice AB?
Rönnlunds Byggservice AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kristianstad
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.