Snojken AB
Snojken AB har organisationsnummer 556834-4641 (5568344641)
Aktiebolag • Org.nr: 556834-4641
Om företaget
Snojken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som utgivning av datorspel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 58210). Företaget bedriver även verksamhet inom utgivning av annan programvara.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 19 procent till 342 000 kr räkenskapsåret 2026 (421 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Snojken AB 342 000 kr och redovisade ett resultat på 52 436 kr. Rörelsemarginalen var 10,5 procent, under branschens median (median 22,6 procent). Soliditeten var 99,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 76,3 procent). Kassalikviditeten var 13108,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 411,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,5 procent | 22,6 procent | 7,4 procent till 44,4 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,3 procent | 25,1 procent | 7,3 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 99,6 procent | 76,3 procent | 49,3 procent till 94,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 13108,3 procent | 411,2 procent | 235,2 procent till 902,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 13,8 procent | -13,9 procent till 55,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -18,8 procent | -5,1 procent | -30,1 procent till 13,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 202 av 516 aktiebolag inom utgivning av datorspel.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom utgivning av datorspel med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 113 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 6 443 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 208 042 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | 30,6 procent | 10,5 procent |
| Vinstmarginal | 7,7 procent | 31,6 procent | 15,3 procent |
| Soliditet | 99,6 procent | 99,6 procent | 99,6 procent |
| Kassalikviditet | 14598,8 procent | 13838,8 procent | 13108,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 1,5 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,3 procent | -18,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkgläntevägen 32c/o c/o Johan Lindahl
43937 Onsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT såsom programmeringstjänster och design av programvaror samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 299 999 kr | 420 996 kr | 342 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 41 217 kr | 41 001 kr | 55 548 kr |
| Personalkostnader | 47 460 kr | 48 003 kr | 47 502 kr |
| Avskrivningar | 190 617 kr | 203 196 kr | 203 196 kr |
| Rörelseresultat | 20 705 kr | 128 796 kr | 35 754 kr |
| Ränteintäkter | 2 768 kr | 4 395 kr | 16 682 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 473 kr | 133 191 kr | 52 436 kr |
| Årets resultat | 23 473 kr | 133 191 kr | 52 436 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 4 493 221 kr | 4 327 763 kr | 4 124 567 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 571 851 kr | 406 393 kr | 203 197 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 921 370 kr | 3 921 370 kr | 3 921 370 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 697 027 kr | 4 798 174 kr | 4 755 412 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 364 kr | 61 124 kr | 7 363 kr |
| Kassa och bank | 90 407 kr | 139 794 kr | 150 793 kr |
| Summa tillgångar | 9 190 248 kr | 9 125 937 kr | 8 879 979 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 9 158 074 kr | 9 091 265 kr | 8 843 701 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 084 601 kr | 8 908 074 kr | 8 741 265 kr |
| Årets resultat | 23 473 kr | 133 191 kr | 52 436 kr |
| Kortfristiga skulder | 32 174 kr | 34 672 kr | 36 278 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 588 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 175 kr | 23 085 kr | 31 278 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 9 190 248 kr | 9 125 937 kr | 8 879 979 kr |
Företrädare
- Johan L
Undertecknad i Onsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Snojken AB för organisationsnummer?
Snojken AB har organisationsnummer 556834-4641 (5568344641).
Var ligger Snojken AB?
Snojken AB har sin registrerade adress Björkgläntevägen 32, 43937 Onsala.
Vilken bransch är Snojken AB verksamt i?
Snojken AB är registrerat i branschen utgivning av datorspel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Snojken AB?
Snojken AB hade en nettoomsättning på 342 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.