Hyggesvägen Fastigheter AB
Hyggesvägen Fastigheter AB har organisationsnummer 556834-7453 (5568347453)
Aktiebolag • Org.nr: 556834-7453
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderHuddinge
Om företaget
Hyggesvägen Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 150 423 kr räkenskapsåret 2025 (1 251 674 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hyggesvägen Fastigheter AB 1 150 423 kr och redovisade ett resultat på 12 971 kr. Rörelsemarginalen var 24,8 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 3,9 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 51,0 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,8 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,1 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 3,9 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 51,0 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 150 000 kr | 1 307 000 kr | 492 000 kr till 2 791 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 89 000 kr | 307 000 kr | 86 000 kr till 549 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 518 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 494 av 1 022 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Stockholm.
- Plats 24 581 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 44 050 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 133 498 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | 19,9 procent | 10,0 procent | 27,9 procent | 24,8 procent |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 12,0 procent | -5,6 procent | 3,5 procent | 1,1 procent |
| Soliditet | 2,2 procent | 3,9 procent | 3,2 procent | 3,8 procent | 3,9 procent |
| Kassalikviditet | 2109,7 procent | 2602,6 procent | 3213,2 procent | 1262,5 procent | 51,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,4 procent | 43,7 procent | -25,9 procent | 14,6 procent | 4,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,4 procent | -1,7 procent | 6,6 procent | -8,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 210 000 kr | 1 194 000 kr | 1 174 000 kr | 1 252 000 kr | 1 150 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 400 000 kr | 397 000 kr | 330 000 kr | 257 000 kr | 89 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallgårdsvägen 27Bc/o Johan Solman
14138 Huddinge
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Tallgårdsvägen 27B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av lägenheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 175 448 kr | 1 210 417 kr | 1 193 788 kr | 1 174 050 kr | 1 251 674 kr | 1 150 423 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 442 384 kr | 460 571 kr | 317 012 kr | 395 972 kr | 450 120 kr | 532 670 kr |
| Övriga externa kostnader | 180 442 kr | 179 407 kr | 163 735 kr | 250 909 kr | 117 143 kr | 164 285 kr |
| Personalkostnader | 157 700 kr | 399 682 kr | 397 184 kr | 330 320 kr | 256 755 kr | 89 108 kr |
| Avskrivningar | 78 873 kr | 78 873 kr | 78 873 kr | 78 873 kr | 78 873 kr | 78 873 kr |
| Rörelseresultat | 316 049 kr | 91 884 kr | 236 984 kr | 117 976 kr | 348 783 kr | 285 487 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 580 kr | 8 423 kr | 2 900 kr |
| Räntekostnader | 50 148 kr | 90 999 kr | 93 520 kr | 184 571 kr | 313 811 kr | 292 307 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 265 901 kr | 885 kr | 143 464 kr | -66 015 kr | 43 395 kr | 12 971 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 59 350 kr | 189 kr | 3 771 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 206 551 kr | 696 kr | 139 882 kr | -66 015 kr | 43 395 kr | 12 971 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 4 219 709 kr | 4 061 963 kr | 3 983 090 kr | 4 004 217 kr | 3 970 344 kr | 4 015 536 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 219 709 kr | 4 061 963 kr | 3 983 090 kr | 3 904 217 kr | 3 825 344 kr | 4 015 536 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 100 000 kr | 145 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 944 146 kr | 4 083 326 kr | 4 155 517 kr | 3 927 765 kr | 3 950 584 kr | 3 860 764 kr |
| Kortfristiga fordringar | 211 526 kr | 3 535 501 kr | 3 526 572 kr | 3 529 503 kr | 3 529 957 kr | 3 527 883 kr |
| Kassa och bank | 1 732 620 kr | 547 825 kr | 628 945 kr | 398 262 kr | 420 627 kr | 332 881 kr |
| Summa tillgångar | 6 163 855 kr | 8 145 289 kr | 8 138 607 kr | 7 931 982 kr | 7 920 928 kr | 7 876 300 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 306 591 kr | 180 547 kr | 320 430 kr | 254 415 kr | 297 809 kr | 310 781 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 040 kr | 129 851 kr | 130 547 kr | 270 430 kr | 204 414 kr | 247 810 kr |
| Årets resultat | 206 551 kr | 696 kr | 139 882 kr | -66 015 kr | 43 395 kr | 12 971 kr |
| Kortfristiga skulder | 370 984 kr | 193 552 kr | 159 668 kr | 122 237 kr | 312 919 kr | 7 565 519 kr |
| Leverantörsskulder | 27 253 kr | 0 kr | - | 39 857 kr | 0 kr | 9 318 kr |
| Skatteskulder | 127 714 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 584 kr | 108 863 kr | 44 182 kr | 16 001 kr | 42 513 kr | 29 500 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 163 855 kr | 8 145 289 kr | 8 138 607 kr | 7 931 982 kr | 7 920 928 kr | 7 876 300 kr |
Ur årsredovisningen
Styrelsen får härmed avge följande redovisning för förvaltningen av bolaget. Bolaget bedriver fastighetsrenovering och uthyrning av lägenheter samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningen har under året minskat till följd av att bolaget genomfört en del renoveringar av lägenheter i hyresfastigheten. Under renoveringsperioderna har delar av beståndet stått vakanta, vilket tillfälligt minskat hyresintäkterna.
Efter räkenskapsåret utgång har bolaget genomgått ett ägarbyte. Samtliga aktier i bolaget kommer att överlåtas till NE Nordic Entreprenad AB den 30 januari.
Företrädare
- Johan S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hyggesvägen Fastigheter AB för organisationsnummer?
Hyggesvägen Fastigheter AB har organisationsnummer 556834-7453 (5568347453).
Var ligger Hyggesvägen Fastigheter AB?
Hyggesvägen Fastigheter AB har sin registrerade adress Tallgårdsvägen 27B, 14138 Huddinge.
Vilken bransch är Hyggesvägen Fastigheter AB verksamt i?
Hyggesvägen Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hyggesvägen Fastigheter AB?
Hyggesvägen Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 150 423 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hyggesvägen Fastigheter AB?
Hyggesvägen Fastigheter AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hyggesvägen Fastigheter AB någon utdelning?
Styrelsen i Hyggesvägen Fastigheter AB föreslog en utdelning på 240 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.