Nohadra AB
Nohadra AB har organisationsnummer 556835-6140 (5568356140)
Aktiebolag • Org.nr: 556835-6140
Om företaget
Nohadra AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med telekommunikationsutrustning och byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 89 procent till 2 402 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 268 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nohadra AB 2 402 000 kr och redovisade ett resultat på -3 618 111 kr. Rörelsemarginalen var -152,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 2,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 86,9 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -152,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -150,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,9 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -4478,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 89,4 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 402 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 554 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 172 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 025 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 13 113 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 22 300 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 71 324 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,3 procent | -17,3 procent | -32,0 procent | -16,7 procent | -152,9 procent |
| Vinstmarginal | -19,2 procent | -17,3 procent | -32,0 procent | -16,6 procent | -150,6 procent |
| Soliditet | 11,4 procent | 7,8 procent | -76,9 procent | 1,2 procent | 2,2 procent |
| Kassalikviditet | 27,5 procent | 39,0 procent | 9,5 procent | 92,7 procent | 86,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -550,3 procent | -435,9 procent | - | -260,3 procent | -4478,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,4 procent | 6,6 procent | -29,6 procent | 89,4 procent |
| Omsättning per anställd | 858 000 kr | 846 000 kr | 901 000 kr | 634 000 kr | 2 402 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 303 000 kr | 348 000 kr | 467 000 kr | 425 000 kr | 554 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rudbecksvägen 10c/o c/o Benjamin Orahim
14743 Tumba
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning av lokal till föreningar, fester, föreläsningar och andra sorter av kulturella musik- och dansgrupper och café- och cateringverksamhet samt konsultationer i anslutning därtill, bedriva försäljning av kläder och därmed förenlig verksamhet, samt vård verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 071 820 kr | 845 844 kr | 1 715 117 kr | 1 690 951 kr | 1 802 102 kr | 1 268 445 kr | 2 401 596 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 340 835 kr | -203 845 kr | 12 650 kr | 187 019 kr | 805 498 kr | 79 704 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 091 436 kr | 1 041 050 kr | 485 839 kr | 482 152 kr | 535 324 kr | 681 045 kr | 1 076 619 kr |
| Personalkostnader | 431 000 kr | 563 340 kr | 605 036 kr | 696 034 kr | 933 756 kr | 850 154 kr | 554 115 kr |
| Avskrivningar | 30 891 kr | 30 891 kr | 41 188 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | -939 173 kr | -927 421 kr | -330 457 kr | -292 906 kr | -576 656 kr | -211 133 kr | -3 673 037 kr |
| Ränteintäkter | 11 kr | 0 kr | - | 40 kr | 914 kr | 625 kr | 55 365 kr |
| Räntekostnader | 137 kr | 2 kr | 0 kr | - | - | 37 kr | 439 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -939 299 kr | -927 423 kr | -330 457 kr | -292 866 kr | -575 742 kr | -210 545 kr | -3 618 111 kr |
| Årets resultat | -939 299 kr | -927 423 kr | -330 457 kr | -292 866 kr | -575 742 kr | -210 545 kr | -3 618 111 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 72 079 kr | 41 188 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 72 079 kr | 41 188 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 453 090 kr | 500 917 kr | 528 970 kr | 859 453 kr | 661 554 kr | 6 547 096 kr | 3 654 244 kr |
| Varulager | 139 700 kr | 150 000 kr | 400 000 kr | 550 200 kr | 550 200 kr | 550 200 kr | 550 200 kr |
| Kortfristiga fordringar | 196 177 kr | 89 933 kr | 101 522 kr | 304 577 kr | 80 729 kr | 6 031 535 kr | 28 354 kr |
| Kassa och bank | 1 117 213 kr | 260 984 kr | 27 448 kr | 4 676 kr | 30 625 kr | -34 639 kr | 3 075 690 kr |
| Summa tillgångar | 1 525 169 kr | 542 105 kr | 528 970 kr | 859 453 kr | 661 554 kr | 6 547 096 kr | 3 654 244 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 57 935 kr | 60 512 kr | 60 055 kr | 67 189 kr | -508 554 kr | 80 901 kr | 80 790 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 947 234 kr | 937 935 kr | 340 512 kr | 310 055 kr | 17 188 kr | 241 446 kr | 3 648 901 kr |
| Årets resultat | -939 299 kr | -927 423 kr | -330 457 kr | -292 866 kr | -575 742 kr | -210 545 kr | -3 618 111 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 467 234 kr | 481 593 kr | 468 915 kr | 792 264 kr | 1 170 108 kr | 6 466 195 kr | 3 573 454 kr |
| Leverantörsskulder | 3 422 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 387 919 kr | 471 593 kr | 458 170 kr | 711 769 kr | 1 119 595 kr | 6 446 196 kr | 3 553 454 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 525 169 kr | 542 105 kr | 528 970 kr | 859 453 kr | 661 554 kr | 6 547 096 kr | 3 654 244 kr |
Företrädare
- Silva B
Undertecknad i Tumba 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nohadra AB för organisationsnummer?
Nohadra AB har organisationsnummer 556835-6140 (5568356140).
Var ligger Nohadra AB?
Nohadra AB har sin registrerade adress Rudbecksvägen 10, 14743 Tumba.
Vilken bransch är Nohadra AB verksamt i?
Nohadra AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nohadra AB?
Nohadra AB hade en nettoomsättning på 2 402 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Nohadra AB?
Nohadra AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.