DokumentAssistans i Stockholm AB
DokumentAssistans i Stockholm AB har organisationsnummer 556835-7130 (5568357130)
Aktiebolag • Org.nr: 556835-7130
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragLidingö
Om företaget
DokumentAssistans i Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68320).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 27 procent till 3 744 506 kr räkenskapsåret 2026 (5 095 949 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte DokumentAssistans i Stockholm AB 3 744 506 kr och redovisade ett resultat på 413 640 kr. Rörelsemarginalen var 12,1 procent, under branschens median (median 18,1 procent). Soliditeten var 36,1 procent, under branschens median (median 55,9 procent). Kassalikviditeten var 326,0 procent, över branschens median (median 275,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,1 procent | 18,1 procent | 4,2 procent till 40,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 12,2 procent | 17,2 procent | 3,0 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 36,1 procent | 55,9 procent | 22,9 procent till 85,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 326,0 procent | 275,3 procent | 122,1 procent till 699,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 57,7 procent | 5,9 procent | -0,6 procent till 40,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -26,5 procent | 2,8 procent | -15,6 procent till 24,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 248 000 kr | 993 000 kr | 539 000 kr till 1 693 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 415 000 kr | 180 000 kr till 770 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 142 av 1 490 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag.
- Plats 1 av 8 aktiebolag inom annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag med säte i Vallentuna.
- Plats 126 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 14 672 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 47 524 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,7 procent | 4,5 procent | 12,1 procent |
| Vinstmarginal | 16,7 procent | 4,7 procent | 12,2 procent |
| Soliditet | 32,0 procent | 29,2 procent | 36,1 procent |
| Kassalikviditet | 272,4 procent | 356,1 procent | 326,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,7 procent | 53,4 procent | 57,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -25,3 procent | -26,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 275 000 kr | 1 274 000 kr | 1 248 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 642 000 kr | 528 000 kr | 657 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Källängsvägen 36 lgh 1201c/o c/o Barkman
18144 Lidingö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Källängsvägen 36 lgh 1201 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska driva fastighetsförvaltning, projektering inom husbyggnation, utbildningsverksamhet kring husbyggnation, ritningskonvertering inom byggnation, tjänster och utbildning inom CAD samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 824 962 kr | 5 095 949 kr | 3 744 506 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 385 kr | 231 kr | 198 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 831 397 kr | 1 924 618 kr | 774 198 kr |
| Övriga externa kostnader | 890 137 kr | 802 373 kr | 525 192 kr |
| Personalkostnader | 1 924 864 kr | 2 113 615 kr | 1 969 682 kr |
| Avskrivningar | 38 721 kr | 23 467 kr | 23 467 kr |
| Rörelseresultat | 1 139 084 kr | 231 845 kr | 452 101 kr |
| Ränteintäkter | 297 kr | 5 465 kr | 4 961 kr |
| Räntekostnader | 689 kr | 0 kr | 69 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 138 692 kr | 237 310 kr | 456 993 kr |
| Bokslutsdispositioner | -120 000 kr | 180 000 kr | 100 000 kr |
| Skatt | 283 754 kr | 143 338 kr | 143 353 kr |
| Årets resultat | 734 938 kr | 273 972 kr | 413 640 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 101 098 kr | 77 631 kr | 29 164 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 76 098 kr | 52 631 kr | 29 164 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 816 870 kr | 1 675 933 kr | 1 958 645 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 281 292 kr | 1 369 396 kr | 1 712 935 kr |
| Kassa och bank | 1 535 578 kr | 306 537 kr | 245 710 kr |
| Summa tillgångar | 2 917 968 kr | 1 753 564 kr | 1 987 809 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 933 901 kr | 512 873 kr | 716 963 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 148 963 kr | 188 901 kr | 253 323 kr |
| Årets resultat | 734 938 kr | 273 972 kr | 413 640 kr |
| Obeskattade reserver | 950 000 kr | 770 000 kr | 670 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 034 067 kr | 470 691 kr | 600 846 kr |
| Leverantörsskulder | 17 761 kr | 40 194 kr | 26 149 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 465 638 kr | 312 584 kr | 510 536 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 917 968 kr | 1 753 564 kr | 1 987 809 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska driva fastighetsförvaltning, projektering inom hus- byggnation, utbildningsverksamhet kring husbyggnation, ritnings- konvertering inom byggnation, tjänster och utbildning inom CAD samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Företaget har under året avyttrat sina andelar i intresseföretag.
Företrädare
- Patrik B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DokumentAssistans i Stockholm AB för organisationsnummer?
DokumentAssistans i Stockholm AB har organisationsnummer 556835-7130 (5568357130).
Var ligger DokumentAssistans i Stockholm AB?
DokumentAssistans i Stockholm AB har sin registrerade adress Källängsvägen 36 lgh 1201, 18144 Lidingö.
Vilken bransch är DokumentAssistans i Stockholm AB verksamt i?
DokumentAssistans i Stockholm AB är registrerat i branschen annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DokumentAssistans i Stockholm AB?
DokumentAssistans i Stockholm AB hade en nettoomsättning på 3 744 506 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har DokumentAssistans i Stockholm AB?
DokumentAssistans i Stockholm AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- DokumentAssistans i Stockholm AB (Företagsnamn)
- Daab caddirekt (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av CAD program, försäljng av egenutvecklade dito samt utbildning och konsultation kring programmen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.