Järnbrotts El & Teknik AB
Järnbrotts El & Teknik AB har organisationsnummer 556836-0902 (5568360902)
Aktiebolag • Org.nr: 556836-0902
Om företaget
Järnbrotts El & Teknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bohus-Björkö. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 69 procent till 456 613 kr räkenskapsåret 2026 (1 473 887 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Järnbrotts El & Teknik AB 456 613 kr och redovisade ett resultat på 82 817 kr. Rörelsemarginalen var 11,9 procent, över branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 60,8 procent). Kassalikviditeten var 299,0 procent, över branschens median (median 272,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,9 procent | 8,5 procent | 2,1 procent till 19,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 22,8 procent | 8,6 procent | 2,0 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,4 procent | 60,8 procent | 37,9 procent till 81,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 299,0 procent | 272,6 procent | 160,1 procent till 504,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 procent | 21,6 procent | 0,5 procent till 50,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -69,0 procent | 2,3 procent | -23,3 procent till 26,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 569 av 4 753 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 163 av 218 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Göteborg.
- Plats 13 070 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 32 189 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 195 016 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,8 procent | 9,4 procent | 2,3 procent | 10,5 procent | 11,9 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 9,4 procent | 2,3 procent | 10,5 procent | 22,8 procent |
| Soliditet | 55,4 procent | 42,1 procent | 73,8 procent | 71,1 procent | 90,4 procent |
| Kassalikviditet | 236,7 procent | 148,8 procent | 268,3 procent | 271,2 procent | 299,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,9 procent | 42,4 procent | 6,7 procent | 26,4 procent | 20,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -20,5 procent | 59,1 procent | -30,3 procent | 6,1 procent | -69,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 253 000 kr | 1 994 000 kr | 1 389 000 kr | 1 474 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 437 000 kr | 382 000 kr | 401 000 kr | 225 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkvägen 28c/o c/o Bengtsson
47537 Bohus-Björkö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva elinstallationer, elkonsult, fastighets- service och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 624 355 kr | 1 576 358 kr | 1 253 124 kr | 1 993 623 kr | 1 389 411 kr | 1 473 887 kr | 456 613 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 492 kr | 0 kr | - | - | - | - | -1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 777 002 kr | 712 075 kr | 530 664 kr | 1 261 542 kr | 792 927 kr | 996 798 kr | 241 604 kr |
| Övriga externa kostnader | 216 395 kr | 182 257 kr | 187 491 kr | 161 856 kr | 154 063 kr | 88 646 kr | 99 973 kr |
| Personalkostnader | 435 295 kr | 380 782 kr | 437 109 kr | 382 003 kr | 401 326 kr | 224 684 kr | 5 911 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 9 012 kr | 9 018 kr | 54 610 kr |
| Rörelseresultat | 207 155 kr | 301 244 kr | 97 860 kr | 188 222 kr | 32 083 kr | 154 741 kr | 54 514 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | - | 49 619 kr |
| Räntekostnader | 272 kr | 549 kr | 224 kr | 958 kr | 2 260 kr | -122 kr | -121 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 206 883 kr | 300 695 kr | 97 636 kr | 187 310 kr | 31 946 kr | 155 480 kr | 104 269 kr |
| Bokslutsdispositioner | -52 848 kr | -75 280 kr | 128 128 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 33 279 kr | 48 885 kr | 49 126 kr | 38 973 kr | 7 028 kr | 31 954 kr | 21 452 kr |
| Årets resultat | 120 756 kr | 176 530 kr | 176 638 kr | 148 337 kr | 24 918 kr | 123 526 kr | 82 817 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 115 000 kr | 151 037 kr | 142 019 kr | 315 409 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 36 037 kr | 27 019 kr | 200 409 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 115 000 kr | 115 000 kr | 115 000 kr | 115 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 483 162 kr | 648 432 kr | 499 080 kr | 715 353 kr | 356 465 kr | 515 118 kr | 127 114 kr |
| Kortfristiga fordringar | 125 715 kr | 298 716 kr | 208 252 kr | 478 797 kr | 199 538 kr | 100 677 kr | 82 523 kr |
| Kassa och bank | 357 447 kr | 349 716 kr | 290 828 kr | 236 556 kr | 156 927 kr | 414 441 kr | 44 591 kr |
| Summa tillgångar | 483 162 kr | 648 432 kr | 499 080 kr | 830 353 kr | 507 502 kr | 657 137 kr | 442 523 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 199 773 kr | 276 302 kr | 276 411 kr | 349 748 kr | 374 666 kr | 467 191 kr | 400 008 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 29 017 kr | 49 772 kr | 49 773 kr | 151 411 kr | 299 748 kr | 293 665 kr | 267 191 kr |
| Årets resultat | 120 756 kr | 176 530 kr | 176 638 kr | 148 337 kr | 24 918 kr | 123 526 kr | 82 817 kr |
| Obeskattade reserver | 52 848 kr | 128 128 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 190 541 kr | 244 002 kr | 210 833 kr | 480 605 kr | 132 836 kr | 189 946 kr | 42 515 kr |
| Leverantörsskulder | 90 098 kr | 110 258 kr | 36 032 kr | 180 589 kr | 79 804 kr | 101 994 kr | 22 200 kr |
| Skatteskulder | 45 409 kr | 62 550 kr | 126 232 kr | 102 561 kr | 7 028 kr | 47 965 kr | 21 452 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 035 kr | 71 195 kr | 48 569 kr | 197 455 kr | 32 859 kr | 39 987 kr | -1 137 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 483 162 kr | 648 432 kr | 499 080 kr | 830 353 kr | 507 502 kr | 657 137 kr | 442 523 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startade 2010 och bedriver verksamhet med elinstallationer, elkonsult, fastighetsservice därmed förenlig verksamhet från förhyrda lokaler på Bohus-Björkö, Öckerö
Företrädare
- Jan Olof B (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Järnbrotts El & Teknik AB för organisationsnummer?
Järnbrotts El & Teknik AB har organisationsnummer 556836-0902 (5568360902).
Var ligger Järnbrotts El & Teknik AB?
Järnbrotts El & Teknik AB har sin registrerade adress Björkvägen 28, 47537 Bohus-Björkö.
Vilken bransch är Järnbrotts El & Teknik AB verksamt i?
Järnbrotts El & Teknik AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Järnbrotts El & Teknik AB?
Järnbrotts El & Teknik AB hade en nettoomsättning på 456 613 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Järnbrotts El & Teknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Järnbrotts El & Teknik AB föreslog en utdelning på 110 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.