Däckmästarna väst AB
Däckmästarna väst AB har organisationsnummer 556836-3609 (5568363609)
Aktiebolag • Org.nr: 556836-3609
Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordonÖrby
Om företaget
Däckmästarna väst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örby. Verksamheten startade 2010. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47820). Sidoverksamheter inkluderar däckservice och uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 9 914 000 kr räkenskapsåret 2025 (8 043 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Däckmästarna väst AB 9 914 000 kr och redovisade ett resultat på 328 321 kr. Rörelsemarginalen var 4,4 procent, under branschens median (median 4,5 procent). Soliditeten var 43,6 procent, under branschens median (median 44,8 procent). Kassalikviditeten var 133,4 procent, under branschens median (median 137,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | 4,5 procent | -0,3 procent till 12,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | 4,0 procent | -0,7 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 43,6 procent | 44,8 procent | 21,5 procent till 71,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 133,4 procent | 137,3 procent | 65,1 procent till 283,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,1 procent | 7,9 procent | -9,0 procent till 31,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,3 procent | 0,5 procent | -16,4 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 479 000 kr | 2 201 000 kr | 1 187 000 kr till 3 472 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 462 000 kr | 492 000 kr | 325 000 kr till 613 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 71 av 431 aktiebolag inom detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon med säte i Mark.
- Plats 82 av 997 aktiebolag med säte i Mark.
- Plats 3 607 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 19 963 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,3 procent | 3,7 procent | 1,1 procent | 4,4 procent |
| Vinstmarginal | 13,3 procent | 3,6 procent | 1,0 procent | 4,4 procent |
| Soliditet | 47,6 procent | 51,5 procent | 39,1 procent | 43,6 procent |
| Kassalikviditet | 108,2 procent | 82,2 procent | 83,4 procent | 133,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,3 procent | 18,9 procent | 8,2 procent | 29,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 18,8 procent | 47,2 procent | 23,3 procent |
| Omsättning per anställd | 2 299 000 kr | 2 732 000 kr | 2 681 000 kr | 2 479 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 170 000 kr | 571 000 kr | 513 000 kr | 462 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Öresjövägen 3951131 Örby
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Öresjövägen 39 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva däckhandel och serviceverkstad för personbil och lastbil, idka handel med värdepapper, äga och förvalta fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 597 305 kr | 5 463 458 kr | 8 043 151 kr | 9 914 447 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 99 389 kr | 332 916 kr | 492 203 kr | 671 398 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 245 047 kr | 3 568 453 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 624 303 kr | 884 766 kr | 1 154 923 kr | 1 587 461 kr |
| Personalkostnader | 340 451 kr | 1 141 489 kr | 1 539 733 kr | 1 846 843 kr |
| Avskrivningar | 48 010 kr | 105 567 kr | 180 192 kr | 184 035 kr |
| Rörelseresultat | 612 656 kr | 199 697 kr | 89 422 kr | 433 168 kr |
| Ränteintäkter | - | 8 kr | 505 kr | 879 kr |
| Räntekostnader | 329 kr | 1 001 kr | 5 592 kr | -146 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 612 327 kr | 198 704 kr | 84 335 kr | 434 193 kr |
| Bokslutsdispositioner | -55 727 kr | -25 320 kr | 0 kr | -17 461 kr |
| Skatt | 114 700 kr | 34 382 kr | 19 116 kr | 88 411 kr |
| Årets resultat | 441 900 kr | 139 002 kr | 65 219 kr | 328 321 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 355 956 kr | 574 650 kr | 708 695 kr | 438 369 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 355 956 kr | 574 650 kr | 708 695 kr | 438 369 kr |
| Omsättningstillgångar | 895 647 kr | 850 956 kr | 1 334 274 kr | 2 145 121 kr |
| Varulager | 267 012 kr | 365 209 kr | 378 759 kr | 357 907 kr |
| Kortfristiga fordringar | 242 103 kr | 314 771 kr | 375 393 kr | 704 206 kr |
| Kassa och bank | 386 532 kr | 170 976 kr | 580 122 kr | 1 083 008 kr |
| Summa tillgångar | 1 251 603 kr | 1 425 606 kr | 2 042 969 kr | 2 583 490 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 595 142 kr | 734 145 kr | 799 364 kr | 1 127 685 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 243 kr | 545 142 kr | 684 145 kr | 749 364 kr |
| Årets resultat | 441 900 kr | 139 002 kr | 65 219 kr | 328 321 kr |
| Obeskattade reserver | 73 179 kr | 98 499 kr | 98 499 kr | 115 960 kr |
| Kortfristiga skulder | 581 098 kr | 590 830 kr | 1 145 106 kr | 1 339 845 kr |
| Leverantörsskulder | 218 582 kr | 259 658 kr | 912 578 kr | 880 660 kr |
| Skatteskulder | 142 808 kr | 124 501 kr | -29 394 kr | 34 834 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 177 965 kr | 97 966 kr | 69 602 kr | 138 796 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 251 603 kr | 1 425 606 kr | 2 042 969 kr | 2 583 490 kr |
Företrädare
- Robin P
Undertecknad i Skene 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Däckmästarna väst AB för organisationsnummer?
Däckmästarna väst AB har organisationsnummer 556836-3609 (5568363609).
Var ligger Däckmästarna väst AB?
Däckmästarna väst AB har sin registrerade adress Öresjövägen 39, 51131 Örby.
Vilken bransch är Däckmästarna väst AB verksamt i?
Däckmästarna väst AB är registrerat i branschen detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Däckmästarna väst AB?
Däckmästarna väst AB hade en nettoomsättning på 9 914 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Däckmästarna väst AB?
Däckmästarna väst AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mark
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2010-12-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.