Om företaget
LUNI AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vårgårda. Verksamheten startade 2011. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Företaget bedriver även verksamhet inom tillhandahållande av konsumenttjänster i hemmet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 8 procent till 622 000 kr räkenskapsåret 2026 (578 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte LUNI AB 622 000 kr och redovisade ett resultat på 20 336 kr. Rörelsemarginalen var 4,1 procent, under branschens median (median 6,2 procent). Soliditeten var 85,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,2 procent). Kassalikviditeten var 424,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,1 procent | 6,2 procent | 1,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,2 procent | 5,8 procent | 1,1 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 85,1 procent | 45,2 procent | 26,5 procent till 66,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 424,1 procent | 187,3 procent | 131,9 procent till 300,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 procent | 27,2 procent | 3,7 procent till 60,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,6 procent | 6,9 procent | -4,5 procent till 24,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 622 000 kr | 577 000 kr | 444 000 kr till 795 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 465 000 kr | 407 000 kr | 297 000 kr till 521 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 651 av 2 479 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 197 av 302 aktiebolag med säte i Vårgårda.
- Plats 29 461 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 178 190 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,5 procent | 5,1 procent | 0,1 procent | 4,1 procent |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 5,1 procent | 0,2 procent | 4,2 procent |
| Soliditet | 83,6 procent | 91,5 procent | 88,7 procent | 85,1 procent |
| Kassalikviditet | 365,4 procent | 692,3 procent | 529,8 procent | 424,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | 5,3 procent | 0,2 procent | 4,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -11,1 procent | 0,7 procent | 7,6 procent |
| Omsättning per anställd | 646 000 kr | - | - | 622 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 457 000 kr | - | - | 465 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ljunghedsvägen 644734 Vårgårda
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Ljunghedsvägen 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva städning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 645 727 kr | 574 090 kr | 577 575 kr | 621 961 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 5 735 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 90 517 kr | 58 828 kr | 58 933 kr | 55 530 kr |
| Personalkostnader | 456 773 kr | 394 536 kr | 431 166 kr | 465 019 kr |
| Rörelseresultat | 29 316 kr | 29 421 kr | 580 kr | 25 700 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 86 kr | 259 kr | 115 kr |
| Räntekostnader | - | 71 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 29 346 kr | 29 436 kr | 839 kr | 25 815 kr |
| Skatt | 6 515 kr | 6 060 kr | 119 kr | 5 479 kr |
| Årets resultat | 22 831 kr | 23 376 kr | 720 kr | 20 336 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 300 676 kr | 282 585 kr | 298 904 kr | 343 922 kr |
| Kortfristiga fordringar | 64 790 kr | 69 057 kr | 113 859 kr | 100 192 kr |
| Kassa och bank | 235 886 kr | 213 528 kr | 185 045 kr | 243 730 kr |
| Summa tillgångar | 500 676 kr | 482 585 kr | 498 904 kr | 543 922 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 418 390 kr | 441 766 kr | 442 487 kr | 462 823 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 295 559 kr | 318 390 kr | 341 767 kr | 342 487 kr |
| Årets resultat | 22 831 kr | 23 376 kr | 720 kr | 20 336 kr |
| Kortfristiga skulder | 82 286 kr | 40 819 kr | 56 417 kr | 81 099 kr |
| Leverantörsskulder | 15 938 kr | 2 757 kr | 10 946 kr | 11 331 kr |
| Skatteskulder | 2 021 kr | -12 423 kr | -2 591 kr | -605 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 54 326 kr | 40 484 kr | 40 062 kr | 65 372 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 500 676 kr | 482 585 kr | 498 904 kr | 543 922 kr |
Företrädare
- Veronica N
Undertecknad i Vårgårda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LUNI AB för organisationsnummer?
LUNI AB har organisationsnummer 556836-8293 (5568368293).
Var ligger LUNI AB?
LUNI AB har sin registrerade adress Ljunghedsvägen 6, 44734 Vårgårda.
Vilken bransch är LUNI AB verksamt i?
LUNI AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LUNI AB?
LUNI AB hade en nettoomsättning på 622 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LUNI AB?
LUNI AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vårgårda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2011-01-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.